Alkohol w ciąży? Stanowczo nie!

W swej praktyce nadal spotykam kobiety w ciąży i karmiące piersią, które pytają mnie o możliwość spożywania alkoholu. Tłumaczę to brakiem wiedzy. Jednak smuci mnie fakt, że nadal istnieje przekonanie, że mała lampka wina nie zaszkodzi. A nawet dobrze wpłynie na ciśnienie krwi…czy jednak dobry wpływ wywiera na dziecko? Na pewno nie! Wydawałoby się, że w mediach dość głośno promowana jest abstynencja kobiet przy nadziei i w czasie laktacji. Widocznie nadal mało mówimy o konsekwencjach jakie może wywrzeć alkohol. Czy rzeczywiście pokusa sięgnięcia po napoje wyskokowe jest na tyle silna, że warto ryzykować i narażać na powikłania własne dziecko?

POLSKIE TOWARZYSTWO GINEKOLOGICZNE INFORMUJE: KAŻDA ILOŚĆ ALKOHOLU SPOŻYWANEGO W CZASIE CIĄŻY MOŻE PROWADZIĆ DO USZKODZENIA PŁODU

Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, wystąpienia wad wrodzonych oraz zahamowania wzrostu płodu. Prace naukowe dowodzą, że spożywanie napojów wyskokowych przyczynia się do niedorozwoju fizycznego i psychicznego u dziecka. Najbardziej narażony na czynniki szkodliwe jest mózg płodu, gdyż powoduje obumarcie jego komórek. To w przyszłości może objawiać się zaburzeniami pamięci, zachowania, trudnościami w nauce. Nawet niewielka ilość alkoholu może mieć negatywny wpływ na dziecko – warto jest mieć tego świadomość. Całkowita rezygnacja z jego spożywania w 100 % eliminuje zagrożenie!

Udostępnij wpis:
  Kategorie: Ciąża. Tagi: , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  O Joanna Zasimowicz-Głucha

  Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>