Waga w ciąży

Dzisiejszy świat promuje zdrowy tryb życia a media biją po oczach wizerunkiem wysportowanych, zadbanych i szczupłych kobiet. Ciężarne, które oglądamy w czasopismach i programach telewizyjnych mają okrągłe brzuszki i nienaganną figurę. To wszystko sprawia, że przeciętna kobieta patrząc na swe odbicie w lustrze czuje zawód i frustrację. W głowie cały czas kołaczą myśli o tym, że powinna mniej jeść, ćwiczyć i nie przytyć za wiele będąc w ciąży. Prawda jest taka, że będąc w ciąży nie jesteśmy w stanie nic nie przytyć.

Ile waży ciąża?

 • masa dziecka :  3- 4kg
 • masa macicy : 1 kg
 • masa łożyska : 0,5 -1 kg
 • płyn owodniowy : 1-2 kg
 • piersi : 1-2 kg
 • przyrost objętości krwi :  ok. 2 kg
 • obrzęki : 1,5 kg

Nie odchudzaj się w ciąży!

Ciąża to wyjątkowy czas w naszym życiu. Nie pozwólmy jednak by te wspaniałe chwile zakłóciło nam chorobliwe liczenie kalorii. Dziecko, które rośnie pod naszym sercem potrzebuje składników odżywczych by prawidłowo się rozwijać. Odchudzając się w ciąży możemy tylko i wyłącznie wyrządzić mu krzywdę. Nasza dieta jednak powinna być dobrze zbilansowana i bogata w witaminy, białko oraz kwasy omega-3. Dbałość o jakość i zawartość składników odżywczych w przyjmowanych pokarmach oraz unikanie pustych kalorii (chipsów, słodyczy, chrupek) sprawi, że waga będzie wzrastała równomiernie i prawidłowo.

Często jednak można usłyszeć, szczególnie od naszych mam i babć, że ciężarna powinna jeść za dwóch. W związku z tym, będąc na niedzielnym obiedzie u teściowej dostajemy na talerz podwójną porcję. To największy błąd jaki można popełnić Jak mantrę powtarzam mamom jedno zdanie :

 

W ciąży nie jemy za dwóch, lecz dla dwóch

 

Jeśli tyjesz w zawrotnym tempie

Prawidłowa dieta i ruch wypełniają Twoje dni a Ty i tak tyjesz w zastraszającym tempie? Zgłoś problem lekarzowi, być może pojawiły się u Ciebie problemy z hormonami. Jeżeli szybkiemu przybieraniu na wadze towarzyszą obrzęki, bóle i zawroty głowy oraz nadciśnienie najprawdopodobniej masz do czynienia z zatruciem ciążowym. Szybka reakcja umożliwia skuteczne leczenie. nadmierna ilość kilogramów pod koniec III trymestru może świadczyć o tendencji do zatrzymywania  wody przez Twój organizm.

Prawidłowy przyrost wagi wg wskaźnika BMI

 

Udostępnij wpis:

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>