Zmysłowe piątki – węch

W dzisiejszym piątkowym cyklu o zmysłach – WĘCH

Co na ten temat mówią encyklopedie?

Węch – jeden z dwóch – obok smaku – zmysłów chemicznych. Działanie węchu polega na wykrywaniu zapachów i rozpoznawaniu bodźców, jakimi są cząsteczki określonych związków chemicznych lub ich mieszaniny.

Co może powiedzieć na ten temat położna?

Rozwój węchu u płodu zaczyna się już około 9 tygodnia ciąży, kiedy to tworzą się komórki nabłonka węchowego, jednak dynamiczny rozwój węchu rozpoczyna się w 30 tygodniu ciąży kiedy to jama ustna płodu zostaje odczopowana. Zapach daje noworodkowi przede wszystkim poczuciem bezpieczeństwa. Dzieję się tak dlatego, że płyn owodniowy, w którym przez 9 miesięcy przebywa płód ma podobne składniki zapachowe jak mleko, pot czy ślina matki. Dowiedziono, że noworodki karmione butelką już 2 tygodnie po urodzeniu nie są w stanie rozpoznać zapachu mamy. Przeprowadzono eksperyment, który dowiódł, że noworodek już w pierwszym tygodniu życia rozpoznaje swoją mamę po zapachu – mleka i potu. Obok jednego policzka noworodka położono pieluszkę tetrową, którą podczas karmienia używała jego mama, obok drugiego policzka położono pieluszkę innej mamy. Obserwacje dowiodły, że dziecko instynktownie obracało główkę  w stronę pieluszki pachnącej jego mamą :)

Jak ćwiczymy zmysł węchu?

Od jakiegoś czasu córcia chętnie używa określeń „pachnie” i „śmierdzi”. Mieszkamy na wsi więc feria zapachów jest tutaj szczególnie bogata :) Kwiaty, drzewa, zboża, zioła….tutaj nawet deszcz pachnie intensywniej. Smrodów też jakby więcej : wywożony na pola gnój, hodowle kur i świń, wypompowywane szambo u sąsiada, dym z komina. My poznajemy też jednak te „mniejsze” zapachy, które towarzyszą nam nacodzień. Nasz Zmysłowy piątek rozpoczęłyśmy z córką od zdiagnozowania organu odpowiedzialnego za to, że czujemy :) Szybko ustaliłyśmy, że to nos. Zabrałyśmy się więc za wnikliwe oglądanie różnych nosów, wycinanie ich z gazet oraz naklejanie na kartkę

Następnie pytałam córeczkę co według niej ładnie pachnie a co śmierdzi. Pierwsza kategoria znajduje się po lewej stronie, druga po prawej :D Spieszę z wyjaśnieniem : po lewej od góry pachną kwiatki, maliny, płyn do kąpieli, trawa i perfumy a śmierdzi : kupa (pierwsze powiedziane bez zastanowienia ;) ), dym, robaki (???), gotująca się kapusta. Wszystkie te pomysły miała córka i do teraz zachodzę w głowę dlaczego śmierdzą jej robaki ;)

Rysowałyśmy też różne rodzaje nosów :) Trzy koła na dole to dzieło mojej latorośli. Potem dopasowywałyśmy swoje do narysowanych.

Na koniec przeniosłyśmy się do kuchni gdzie wąchałyśmy przeróżne produkty. Dzieliłyśmy je na te ładnie pachnące i brzydko, wybrałyśmy który zapach podoba nam się najbardziej i zgadywałyśmy z zamkniętymi oczami jaki zapach czuje nasz nos.

Więcej o węchu poczytacie na blogu Projekt : Człowiek i innych zaprzyjaźnionych.

A za tydzień w ramach projektu Zmysłowe Piątki – wpis o zmyśle smaku.

Udostępnij wpis:

  5 komentarzy nt. „Zmysłowe piątki – węch

  1. Super pomysły na kreatywną i wspierającą rozwój zabawę z maluchem. U nas zabawa z węchem skończyła się na wyjątkowo aromatycznej pracy plastycznej: kwiatku wyklejanym różnymi przyprawami. Kwiatek wyszedł kolorowo a do tego pachniał! Bazylią, kurkumą, imbirem, papryką…

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>