W ciąży z wizytą u stomatologa

 

Ciąża nie jest okresem, który źle wpływa na zęby przyszłej mamy. Błędne jest również przekonanie, że płód w łonie matki zabiera wapń ze szkliwa zębów. To nieuzasadniony przesąd. Jeżeli wapnia jest zbyt mało w diecie ciężarnej cierpią na tym kości, nie zęby.

CO SZKODZI ZĘBOM W CIĄŻY ?

Zły wpływ na stan uzębienia mogą mieć WYMIOTY często towarzyszące pierwszym miesiącom ciąży, ponieważ kwasy, które cofają się z  żołądka nadtrawiają szkliwo. Z problemem łatwo sobie poradzić myjąc zęby, dokładnie płucząc usta lub żując gumę. Czynnikiem szkodliwe działającym na zęby jest też żelazo przyjmowane w ciąży z powodu anemii. W tym wypadku kwestia zapobiegania ubytkom jest bardziej skomplikowania, gdyż żelazo zaburza uzupełnianie ubytków szkliwa związkami mineralnymi ze śliny, dlatego jeśli przyjmowanie żelaza jest konieczne, wizyta u dentysty powinna odbywać się często.

A CO Z DZIĄSŁAMI ?

Pod wpływem zmian hormonalnych jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, dziąsła mogą krwawić, boleć lub przerastać. Jest to stan przejściowy i mija po porodzie. 

By wspomóc dziąsła w tej nierównej walce z hormonami należy pamiętać o :

  • wzmożonej higienie jamy ustnej, ponieważ odkładająca się na szkliwie płytka nazębna pogarsza stan dziąseł.
  • masażu dziąseł miękką szczoteczką do zębów, gdyż dzięki temu staną się bardziej odporne.
  • usunięciu kamienia nazębnego, bo to siedlisko bakterii, które penetrują nasze zęby
  • jedzeniu warzyw i owoców ponieważ witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i przez to poprawia stan dziąseł.

CZY WIZYTA U STOMATOLOGA ZASZKODZI NIENARODZONEMU DZIECKU ?

Jeżeli przyszła mama przed ciążą nie zdążyła wyleczyć ubytków w zębach, powinna niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Przed przystąpieniem do leczenia należy powiadomić dentystę o ciąży.

Jakie leki brać w ciąży ?

Jeśli ból zęba jest bardzo dokuczliwy, by go złagodzić przyszła mama może zażyć paracetamol lub ibuprofen. Czasem konieczny jest antybiotyk. Stomatolog powinien wypisać taki, który mogą zażywać kobiety w ciąży.

Prześwietlenie w ostateczności

W pierwszym trymestrze ciąży należy bezwzględnie unikać prześwietlania promieniami rentgenowskimi, ponieważ właśnie wtedy kształtują się wszystkie tkanki organizmu dziecka. Promieniowanie jonizujące może zakłócić proces ich powstawania, przyczyniając się do powstania wad wrodzonych u dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy mimo ryzyka trzeba wykonać zdjęcie. Warto wtedy pamiętać, że dawka promieniowania wykorzystywana do zdjęcia zębów jest naprawdę niewielka, gdyż jednemu przeglądowemu prześwietleniu płuc odpowiada 60 zdjęć uzębienia. Podczas wykonywania zdjęcia należy przypomnieć technikowi by brzuch ciężarnej został zabezpieczony ołowianym fartuchem, przez który nie przechodzą promienie jonizujące.

Ze znieczuleniem czy bez ?

Leczenie zęba jest bolesnym procesem, który sprawia, że odruchowo wzdrygamy się na samą myśl, dlatego w ciąży powinniśmy uniknąć stresu i bólu, który negatywnie wpływa na rozwijające się dziecko i poprosić stomatologa o znieczulenie. Najlepiej jeśli będzie to znieczulenie chirurgiczne nowej generacji, bez środka zwężającego naczynia krwionośne. Warto poszukać stomatologa, który zamiast typowych zastrzyków stosuje znieczulenie śródwięzadłowe.

Usuwać czy nie ?

Wyrwanie zęba to zawsze ostateczność. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia ponieważ toczy się duży stan zapalny, trzeba to zrobić również w ciąży. Bezwzględnie nie wolno usuwać zębów gdy nie jest to konieczne np. z przyczyn ortodontycznych.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Czyszczenie (piaskowanie, scaling)

Nie jest groźne dla dziecka, więc przyszłe mamy bez obaw mogą udać się na takie zabiegi.

Wybielanie

Preparaty, których używa się do wybielania zębów nie zostały jeszcze zbadane na tyle, by mieć pewność, że nie zaszkodzą rozwijającemu się maleństwu. Lepiej więc nie ryzykować i poczekać z wybielaniem zębów do rozwiązania.

 

—————————————————————————————————–

Kategorie: Ciąża, Porady. Autor: Marika Kaczmarek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Marika Kaczmarek

Jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Doświadczenie zawodowe zdobywam głównie podczas pracy w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Prywatnie jestem mamą 3-letniej Sary i 7-miesięcznego Arturka. Czas spędzony z dziećmi uważam za wyczerpujący aczkolwiek bardzo radosny i pełen wrażeń czas :) Staram się by dzieciństwo moich maluchów obfitowało w ogrom miłości i dobrą zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>