Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Rozstępy pojawiające się w ciąży to zmora niejednej kobiety. Zwykle są one zlokalizowane na brzuchu, piersiach i udach, rzadziej na ramionach. Wyglądem przypominają różowe pręgi zagłębione w skórze. Wpływ na ich powstawanie ma nagły przyrost masy ciała lub w przypadku skóry brzucha – gwałtowny wzrost macicy. Dermatolodzy szacują, że rozstępy to problem z jakim zmaga się 70-80 procent kobiet w ciąży.To czy pojawią się jest sprawą indywidualną. Wiele zależy od genów, dzięki nim skóra jest mocniejsza i elastyczniejsza. Warto już od najwcześniejszych tygodni ciąży pielęgnować ciało i przestrzegać zasad profilaktyki antyrozstępowej.  Czym są rozstępy i jak powstają? 

Rozstępy – to podłużne zagłębienia na skórze, spowodowane przerwaniem ciągłości tkanki łącznej, w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry. Podczas ciąży organizm kobiety produkuje dużą ilość glikokortykosteroidów. Zakłócają one pracę fibroblastów zgromadzonych w skórze, których zadaniem jest wytwarzanie włókien kolagenu wpływającego na elastyczność skóry. W związku z tym, że dochodzi do zaburzeń w ich produkowaniu, stają się one słabe i jest ich o wiele mniej. Dlatego kiedy skóra zaczyna się rozciągać, włókna kolagenowe pękają, co widoczne jest jako rozstęp. Początkowo przybierają one barwę czerwononiebieską, czasem nawet siną, potem bledną i stają się perłowobiałe.

Brzuch - rozstępy na brzuchu mogą wystąpić w każdej jego części. Zazwyczaj najpierw pojawiają się na bokach – tam skóra jest najsłabsza i najbardziej wrażliwa na rozciąganie. Bywają również i na przedniej stronie, nad i pod pępkiem. Widoczne są dopiero w II trymestrze ciąży ale żeby do nich nie dopuścić należy pielęgnować skórę od jej pierwszych tygodni. Najlepiej stosować specjalne kremy przeznaczone dla kobiet w ciąży na rozstępy lub użyć dziecięcej oliwki. Ważne aby regularnie, najlepiej 2 razy dziennie aplikować te preparaty na skórę. Nakładamy kosmetyk delikatnie, okrężnymi ruchami, masując skórę od dołu do góry (w ten sposób zapewniamy prawidłowy przepływ limfy). Aby poprawić krążenie, skórę można lekko podszczypywać.     

Piersi - podczas ciąży powiększają się za sprawą hormonów. Niejednokrotnie są bardziej wrażliwe i często sprawiają ból – zwłaszcza na początku ciąży. Rozstępy na piersiach mogą pojawić się już w I trymestrze, dlatego o ich pielęgnację należy zatroszczyć się od najwcześniejszych tygodni. Na rynku istnieje szereg kosmetyków przeznaczonych dla przyszłych mam, działających antyrozstępowo. Kosmetyk nakładamy w niewielkiej ilości zaczynając od pachy w kierunku mostka. Następnie kierujemy dłonie do góry, na zewnątrz do szyi i do obojczyka.

Uda, pośladki, biodra - rozstępy w tych miejscach pojawiają się w wyniku przybrania nadmiernych kilogramów. Warto sięgnąć po kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji skóry, działający również antyrozstępowo. Porcję preparatu nakładaj zdecydowanymi ruchami okrężnymi w kierunku od dołu ku górze. Zaleca się również wykonywanie masażu pod prysznicem przy użyciu szorstkiej gąbki.

Zasady profilaktyki antyrozstępowej 

  1. Rozważ ewentualność wystąpienia rozstępów. Dbaj o skórę już od pierwszych tygodni ciąży, nie czekaj aż rozstępy pojawią się same.
  2. Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę. Porzuć złe nawyki żywieniowe, unikaj tzw. ,,pustych kalorii”. Utrzymuj prawidłową wagę ciała.
  3. Bądź aktywna fizycznie. Unikaj forsownych ćwiczeń ale spacery są jak najbardziej zalecane.
  4. Dbaj szczególnie o skórę na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach.
  5. Stosuj odpowiednie preparaty, działające na rozstępy dla kobiet będących w ciąży.
  6. Aplikując preparat pamiętaj o masażu – powinien on trwać od 3-5 minut 2 razy dziennie. Masujemy ciało okrężnymi ruchami zawsze w kierunku od dołu ku górze, poprawiając przepływ chłonki.
  7. Stosuj kurację do 3 miesięcy po porodzie.

Czym kierować się przy zakupie kremów?

Wybieraj kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Sprawdź skład preparatu – nie powinno w nim zabraknąć substancji stymulujących produkcję kolagenu w skórze. Preparaty te powinny mieć również za zadanie uelastyczniać i nawilżać skórę. Najlepiej jeśli w swoim składzie zawiera witaminę E. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to substancje działające przeciwświądowo np.masło shea, peptydy z awokado. Zwróć uwagę na zapach aby cię nie drażnił.

 

Kategorie: Ciąża, Porady. Tagi: , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Jeden komentarz nt. „Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>