Jestem w ciąży – co może szkodzić mojemu dziecku?

Pewnie niejednokrotnie spotkałaś się z określeniem, że ciąża to nie choroba. Przyznasz mi jednak rację, że jest to stan odmienny. Zmieniają się twoje upodobania, samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Dziecko, które rozwija się w twoim łonie jest niezwykle wrażliwe na wszystkie czynniki z którymi spotykasz się, zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Oczywiście nie musisz żyć pod kloszem przez całych 9 miesięcy. Nie można popaść w przesadę.

Warto jednak poznać czynniki, które mogą zaszkodzić twojemu dziecku. Unikanie lub ich całkowita eliminacja z życia pozwoli na prawidłowy rozwój maluszka.

Leki 
W żadnym wypadku nie stosuj ich na własną rękę, bez uzgodnienia z lekarzem. Wiele leków może poważnie zaburzyć rozwój dziecka i wywołać u niego poważne wady rozwojowe. To samo dotyczy maści i witamin. Zawsze informuj lekarza o tym, że jesteś w ciąży.

 Papierosy

Paląc papierosy dostarczasz swojemu dziecku takich substancji jak: tlenek węgla (czad), nikotynę, substancje smoliste i wiele innych, które poważnie zaburzają rozwój dziecka. Poza tym regularne palenie w I trymestrze ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia takich objawów jak: nieprawidłowe usadowienie się łożyska, krwawienia z dróg rodnych, przedwczesne oddzielenie się łożyska, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego i odejście wód płodowych – co prowadzi do porodu przedwczesnego. Dzieci matek uzależnionych od nikotyny częściej rodzą się z niską masą urodzeniową, która może przyczynić się do szeregu powikłań, włącznie ze śmiercią.U znacznej części tych dzieci, po porodzie dochodzi do zaburzeń oddychania. Liczne badania dowodzą zwiększenie częstotliwości śmierci łóżeczkowej. W starszym wieku dzieci te wykazują trudności adaptacyjne, problemy z koncentracją a nawet zahamowanie rozwoju intelektualnego i fizycznego. Im więcej papierosów matka wypala tym większe ryzyko wystąpienia powikłań.

Alkohol

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży może wywoływać negatywny wpływ na rozwój dziecka. Jest również przyczyną poronień i porodów przedwczesnych. Nadużywanie alkoholu prowadzi do zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, może powodować wady serca, kończyn a także być przyczyną upośledzenia umysłowego. Dzieci alkoholiczek rodzą się z tzw. Alkoholowym Zespołem Płodowym – FAS. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla dziecka. Wiadomo, że usunięcie jego z organizmu dziecka trwa o wiele dłużej niż u matki.

Narkotyki 

Bezwzględnie zakazane w ciąży. Przyczyniają się do wystąpienia wad u dziecka – zaburzają jego prawidłowy rozwój w życiu płodowym. Dzieci te rodzą się z niską masą, bardzo często występują u nich zaburzenia oddechowo-krążeniowe, drgawki, biegunka. Są przyczyną poronień i porodów przedwczesnych. Narkotyki działają niszcząco na dziecko.

Kawa 

W czasie ciąży zaleca się ograniczenie spożycia kawy do 1-2 szklanek dziennie. Kofeina zawarta w niej (a także w coca coli i herbacie), przedostaje się do układu krążenia dziecka. Nadmiar może powodować zaburzenia pracy jego serca, drgawki a nawet poronienia. Zaleca się picie kawy parzonej z ekspresu oraz słabej herbaty. 

Promieniowanie rentgenowskie

Promieniowanie rentgenowskie z I trymestrze ciąży może poważnie uszkodzić płód i być przyczyną poważnych wad rozwojowych. Dlatego wykonywanie zdjęć rtg.powinno być uzasadnione jedynie w stanach zagrożenia życia.

Surowe i niedogotowane mięso, surowe ryby, surowe jaja

Należy wyeliminować z diety kobiet ciężarnych gdyż mogą stanowić źródło zakażenia groźnymi pasożytami lub bakteriami, które mogą poważnie uszkodzić płód a nawet spowodować poronienie lub poród przedwczesny.

Praca w ciężkich warunkach fizycznych

Wszelkie dźwiganie i ciężka praca fizyczna powinny być zabronione w czasie ciąży gdyż mogą powodować poronienia i porody przedwczesne,

Praca z chemikaliami i innymi substancjami chemicznymi

W czasie ciąży powinna być zakazana, gdyż może poważnie uszkadzać płód. Może być przyczyną poronień i porodów przedwczesnych.

Kategorie: Ciąża. Tagi: , , , , , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>