Prawo brzuszka – czyli co przysługuje ci w ciąży

Powszechnie panuje przekonanie, że ciąża to nie choroba. Jest jednak czasem szczególnym. Jeśli jej przebieg jest prawidłowy a kobieta czuje się dobrze, wcale nie musi ona diametralnie zmieniać swojego dotychczasowego życia. Praca w ciąży nie jest przeciwwskazana pod warunkiem, że nie jest to praca fizyczna, odbywająca się w porach nocnych oraz niosąca narażenie na czynniki szkodliwe (środki toksyczne, promieniowanie, itp.). Polskie ustawodawstwo chroni kobiety ciężarne. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie kobiecie w stanie brzemiennym pracy w warunkach chronionych (np. zmiana zakresu działań lub stanowiska pracy).Tym samym zabrania się obniżenia wynagrodzenia za tę zmianę. Pracodawca nie może rozwiązać również umowy o pracę w trakcie trwania ciąży.Poniżej opisane zostały prawa jakie Ci przysługują w ciąży:

  • masz prawo do pełnopłatnego (100%) zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży, bez względu na przyczyny. Na druku L4 musi widnieć znak B , który świadczy o stanie brzemiennym.
  • pracodawca ma obowiązek zwolnić cię z pracy na czas niezbędnych badań, jeśli nie możesz ich wykonać poza godzinami pracy.
  • nie wolno ci pracować w nocy oraz zostawać po godzinach.
  • możesz ograniczyć czas spędzany przed komputerem do 4 godzin dziennie
  • pracodawca nie może cię wysłać w delegację bez twojej zgody
Kategorie: Ciąża, Porady. Tagi: , , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>