Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe są najczęściej wybieraną metodą potwierdzenia ciąży. To właśnie w ten sposób większość polskich mam dowiaduje się o rozwijającym się pod ich sercem dziecku.

Jeśli zatem chciałbyś potwierdzić swoje przypuszczenia o ciąży lub rozwiać wątpliwości a nie wiesz, który test ciążowy wybrać – ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiam krótką charakterystykę dostępnych na rynku testów ciążowych przeprowadzanych w laboratorium i w domu.

Rodzaje testów ciążowych

By potwierdzić ciążę do wyboru mamy trzy rodzaje testów wykonywanych w warunkach laboratoryjnych lub domowych.

  • Laboratoryjny test krwi - wykrywa bardzo wczesną ciążę. Po tygodniu od zapłodnienia pozwala stwierdzić jej wiek poprzez dokładny poziom zawartości hormonu β – HCG Jego dokładność wynosi 100%. Warto po upływie kolejnego tygodnia powtórzyć badanie by sprawdzić czy poziom hormonu rośnie, jest na takim samym poziomie czy tez opada. Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo poziom β – HCG będzie rósł.

         Cena badania 20 – 35 zł

  • Laboratoryjny test moczu – do badania wymaga się porannego moczu ze środkowego strumienia. Badanie wykrywa gonadotropinę w moczu ok. 7-10 dni od zapłodnienia. Test wykonuje się bardzo rzadko.

         Cena badania 8 – 15 zł

  • Domowe testy ciążowe – wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej w moczu ok. 10 dnia od zapłodnienia. Wiarygodność testów ciążowych wykonywanych w domu wynosi 99%.

         Cena testu 10 – 18 zł

Jak działają testy ciążowe?

Wykrycie ciąży testem ciążowym laboratoryjnym lub w warunkach domowych polega na stwierdzeniu obecności gonadotropiny kosmówkowej we krwi lub moczu. Gonadotropina (β-HCG) jest hormonem świadczącym o obecności ciąży, produkowanym od 8 dnia po zapłodnieniu. Poziom tego hormonu wzrasta bardzo szybko przez pierwsze 2 – 3 miesiące ciąży.

Domowe testy ciążowe

Na rynku dostępne są trzy rodzaje testów ciążowych do wykonywania w warunkach domowych. Dostępność, niska cena (kilkanaście złotych) oraz krótki czas oczekiwania na wynik powodują, że to właśnie po nie w pierwszej kolejności sięgają kobiety by potwierdzić ciążę.

Test ciążowy można wykonać o każdej porze dnia lub nocy. Najlepiej jednak wykonać test rano, ponieważ mocz jest wtedy najbardziej skoncentrowany, bez problemu zatem wykryje obecność gonadotropiny kosmówkowej.

Każdy test zaopatrzony jest w instrukcję użycia oraz obrazkową interpretację wyników. Wykonanie testu ciążowego odbywa się podobnie w każdym z trzech wariantów. Test strumieniowy, test płytkowy i test paskowy różnią się jedynie szczegółami.

Test płytkowy polega na zebraniu próbki moczu do suchego czystego pojemnika oraz zaaplikowania na płytkę testową próbki moczu za pomocą dołączonej do zestawu pipetki. Czas oczekiwania 5 minut

Test strumieniowy  absorbującą końcówkę testu należy umieścić  w strumieniu moczu, aż do momentu całkowitego zamoczenia. Odczekać 5 minut i odczytać wynik. .

Test paskowy polega na zebraniu próbki moczu do suchego czystego pojemnika i zanurzeniu w nim paska testowego.

Interpretacja wyników

Należy pamiętać, że zbyt wczesne wykonanie testu przed spodziewaną miesiączką może dać fałszywie negatywny wynik, np. kobieta jest w ciąży, ale wynik jest ujemny, albo wynik jest pozytywny, ale kobieta nie spodziewa się dziecka.

Jaki test wybrać?

Testy laboratoryjne dają 100% pewności dlatego jeśli należysz do osób, które muszą mieć potwierdzone czarno na białym najlepiej jeśli wykonasz test z krwi lub moczu z udziałem profesjonalnego zespołu medycznego.

Jeśli jednak zależy Ci na intymności, test ciążowy możesz wykonać w zaciszu swego domu, bez pośpiechu i stresu. Jeżeli wykonasz go prawidłowo, uwzględniając ilość dni od zapłodnienia (co najmniej 10) możesz być pewna wyniku w 99%.

Jeden komentarz nt. „Rodzaje testów ciążowych

  1. Trzeba pamiętać o tym, że test ciążowy domowego użytku może dawać fałszywie ujemny wynik jeśli został zbyt wcześnie wykonany. Niektórzy producenci twierdzą, że test wykrywa ciążę nawet 8 dni po zapłodnieniu, jednakże pewniejszy wynik uzyskamy w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki lub później. Fałszywie dodatnie wyniki raczej się nie zdarzają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>