Z przymrużeniem oka – ciążowe wróżby i przesądy

Andrzejki przed nami. Jako że dawniej podczas nich wróżono, dziś przedstawimy Wam kilka przesądów związanych z ciążą. Radzimy potraktować je z przymrużeniem oka, na wesoło. Aczkolwiek niektóre z nich nadal odnajdują miejsce w naszej kulturze. Sprawdźcie same!

 • Dotykanie brzucha ciężarnej – ma przynieść szczęście w poczęciu tym kobietom, które same starają się o dziecko.
 • Kobiecie ciężarnej się nie odmawia – bo zalęgną się myszy w domu. Podobno nie wypada też nic pożyczać od pań przy nadziei. Ciężarne nie powinny dzielić się z nikim jedzeniem bo po porodzie nie wystarczy im pokarmu dla dziecka.
 • Wyprawkę przygotować można dopiero po narodzinach dziecka, gromadzenie rzeczy w ciąży jest złą wróżbą.
 • Aby dziecko było ładne – spoglądać często na święte obrazki przedstawiające Matkę Boską
 • Obawa przed zapatrzeniem – nie wolno przypatrywać się osobom ułomnym, brzydkim, chorym gdyż dziecko może urodzić się podobne do nich.
 • Obawa przed zapatrzeniem się w zwierzę, zwłaszcza dzikie i niebezpieczne, gdyż dziecko może przejąć złe cechy charakteru.
 • Nie wolno przechodzić pod sznurem od bielizny i drabiną gdyż może to spowodować owinięcie się dziecka pępowiną.
 • Nie wolno nastąpić nogą na coś ostrego np. nóż, siekiera bo może to spowodować zajęczą wargę u dziecka.
 • Wróżenie z kształtu brzucha – podobno chłopcy rodzą się u kobiet, które mają nieskazitelną cerę w ciąży, spiczasty, nieposzerzający w talii brzuch. Córka odbiera matce urodę, znacząco zmienia sylwetkę, poszerza w talii.
 • Kobiety w ciąży nie prosi się na druhnę i matkę chrzestną.
 • Czerwona wstążka przywiązana do kołyski i wózka ma za zadanie odpędzić złe moce i ochronić przed urokami.
Kategorie: Ciąża. Tagi: , , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>