Związki nieformalne – co z nazwiskiem dziecka?

Ustalenie nazwiska dziecka w przypadku związków nieformalnych jest bardzo istotną sprawą, którą należy uregulować przed narodzinami dziecka. Polskie prawo jednomyślnie przyznaje dziecku rodziców żyjących w konkubinacie, nazwisko matki. W przypadku gdy rodzice chcą nadać dziecku nazwisko ojca lub dwuczłonowe, musi on formalnie uznać potomka przed urzędnikiem  Urzędu Stanu Cywilnego, również za zgodą matki dziecka. Jednocześnie rodzice składają oświadczenie w USC o wyborze nazwiska dla potomka. Otrzymując potwierdzenie z USC o nadaniu nazwiska dziecka pamiętaj o zabraniu tego dokumentu ze sobą do szpitala.

Kategorie: Ciąża, Porady. Tagi: . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>