Poród rozpoczyna się nocą – dlaczego tak się dzieje?

Większość dzieci rodzi się nocą. O tej porze również najczęściej rozpoczyna się akcja porodowa. Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego tak się dzieje? Czy jest to tylko przypadek? Przyczyna tego zjawiska ma podłoże fizjologiczne. Aby poród rozpoczął się, organizm kobiety musi wydzielać oksytocynę (powoduje ona skurcze macicy). Jej wartość jest zależna od poziomu innego hormonu – adrenaliny. Oksytocyna przestaje działać właśnie wtedy, kiedy wydzielany jest hormon stresu. To dlatego kobietom odczuwającym silną czynność skurczową w domu, po przyjeździe do szpitala dolegliwości mijają. Stres powoduje, że adrenalina działa hamująco na produkcję oksytocyny a skurcze ustają. Nocą gdy kobieta odpoczywa panuje cisza i spokój, organizm nie produkuje adrenaliny. Wówczas oksytocyna ma szansę zadziałać, stąd rozpoczęcie akcji porodowej w godzinach wieczornych.

Kategorie: Ciekawostki. Tagi: , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>