Zmysłowe piątki – wzrok

Kolejny ostatni już piątek przed nami a wiec zapraszamy na cykl Zmysłowe piątki – dziś o zmyśle WZROKU.

Co na ten temat mówią encyklopedie?

Wzrok – zdolność do odbierania bodźców wywołanych przez pewien zakres promieniowania elektromagnetycznego (u człowieka ta część widma nazywa się światłem widzialnym) ze środowiska oraz ogół czynności związanych z analizą tych bodźców, czyli widzeniem. Widzenie umożliwiają fotoreceptory zlokalizowane w wyspecjalizowanych narządach (oko). Towarzyszą im dodatkowe struktury usprawniające percepcje i chroniące właściwy narząd wzroku (aparat ochronny: brwi, powieki, rzęsy i narząd łzowy). Następnie bodziec jest przekazywany do dalszych obszarów układu nerwowego, gdzie jest analizowany. U organizmów wyższych mówi się o drodze wzrokowej przekazującej informacje do kory wzrokowej.

 

Co na ten temat mogę powiedzieć ja?

Zmysł wzorku jest bardzo ważnym elementem naszych codziennych czynności. Widzenie potrzebne jest nam niemal do wykonania każdej czynności. Oko organ niezbędny do widzenia zaczyna się rozwijać już w 19. dniu od poczęcia. Trzymiesięczny płód ma zamknięte powieki, ale zauważalne są pod nimi ruchy gałek ocznych. Około 4 miesiąca ciąży powieki płodu pozostają jeszcze zrośnięte. Otwierają się dopiero w 6. miesiącu. Oczy są wrażliwe na światło – reagują więc na zmianę jego natężenia. Badania wpływu światła na akcję serca dziecka dowiodły, że oświetlanie brzucha matki powoduje jej przyspieszenie. Eksponowanie dziecka w łonie na działanie promieni świetlnych może być zarówno testem samopoczucia nienarodzonego jeszcze potomka jak i doskonałą metodą stymulacji rozwoju dziecka. Naświetlanie brzucha może przyzwyczaić przyszłego noworodka do zmiany pór dnia i różnicowania aktywności człowieka w zależności od nich.

W momencie narodzin dziecko widzi dokładnie osoby i przedmioty znajdujące się około 20 centymetrów od jego twarzy (w takiej odległości jest twarz matki podczas karmienia piersią). Ostrość wzroku płodu, tak jak i noworodka, jest jednak niewielka. Przez pierwszy tydzień noworodek widzi mniej więcej w ten sposób :

Widzenie do góry nogami ulega zamianie na prawidłowe mniej więcej po pierwszym tygodniu życia dziecka. Natomiast ostrości wzrok nabiera przez pierwsze trzy tygodnie noworodka. Najlepiej widoczne dla niemowlęcia są kontrastowe i soczyste barwy.

Jak bawimy się usprawniając nasz zmysł wzroku?

Uwielbiamy układać wszelkiego rodzaju układanki i puzzle. A że troszkę ich mamy w swoich zbiorach nigdy nam się nie nudzą :)

Gramy w dopasowywanie par z rozrzuconych kart Piotrusia oraz robimy z nich klasyczne MEMO :)

Technika idzie do przodu więc i my razem z nią. Czasami (całe szczęście nie za często) korzystamy z aplikacji w telefonie by usprawnić koordynację, nazwy kształtów, kolorów i nazw angielskich :)

W domu mamy mnóstwo nakrętek dlatego często rozsypujemy je na podłodze i dobieramy kolorami, wielkościami

Najchętniej jednak lubimy zabawy ruchowe. Jedną z nich jest zabawa w „Słonko-deszczyk”. Na dwóch odrębnych kartkach papieru rysujemy słoneczko i deszcz. Kiedy podnosimy do góry kartkę ze słoneczkiem dziecko podskakuje, biega, tańczy. Musi bacznie obserwować czy nie zmienia się pogoda. Kiedy podnosimy do góry kartkę z chmurką – dziecko musi się schować przed deszczem. Córka chowa się w szafie ;)

Kolejną zabawą wzrokową jest wyszukiwanie w pokoju/domu zadanych przez rodzica kolorów :)

Więcej o wzroku poczytacie na blogu Projekt : Człowiek i innych zaprzyjaźnionych.

 

Jeden komentarz nt. „Zmysłowe piątki – wzrok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>