Siad w literę W – czy szkodzi?

Kiedy obserwujemy większą grupę bawiących się dzieci możemy zaobserwować dość często występujący rodzaj siadu. Siad w literę „W” to sytuacja, w której dziecko siedzi na podłodze z nóżkami ugiętymi w kolankach a stawami biodrowymi zrotowanymi do wewnątrz.Tak ustawione nóżki wyglądają jak litera „W’.

Dlaczego dzieci tak siadają?

W ten sposób łatwiej im zachować równowagę podczas zabawy, ponieważ powiększają płaszczyznę podparcia całego ciała

Kiedy nie martwić się siadem „W”

Jeżeli dziecko siada w ten sposób na chwilę i zmienia często pozycje nie należy się martwić. U małych dzieci widoczne jest siadanie w „W” podczas przechodzenia z czworaków do siadu.

Kiedy korygować siad w literę „W”

Gdy dziecko będzie siadało w pozycji „W” bardzo często, a siad ten będzie stosowało podczas długich zabaw np. klockami, mogą grozić mu poważne problemy ortopedyczne, związane z dysfunkcja stawów oraz mięśni kończyn dolnych i kręgosłupa.

Najczęstsze efekty siadu w literę „W”

  1. Koślawienie kolan
  2. Stanie i chodzenie z nóżkami zrotownymi do wewnątrz
  3. Słabe mięśnie tułowia
  4. Ustawienie bioder w rotacji wewnętrznej
  5. Nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych
  6. Skrócenie tylnych mięśni uda

Jak powinny siedzieć dzieci ?
Dużą rolę podczas korygowania nieprawidłowego siadu odgrywają rodzice, którzy podczas zabaw z dzieckiem powinni zwracać uwagę na to jak ustawione są nóżki dziecka. Prawidłowe pozycje, które powinny przybierać dzieci podczas zabawy to :

1. Siad po turecku

2. Siad prosty

3. Siad prosty rozkroczny

Ćwiczenia wzmacniające

1. Wzmocnienie mięśni brzucha
Zabawa w deszcz
Dziecko siedzi na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach. Prostymi rękoma podpiera się z tyłu o podłogę. Plec wyprostowane, głowa wyciągnięta w górę. Na hasło ULEWA unosi nogi i rytmicznie uderza piętami o podłogę, imitując padający mocno deszcz.
Następnie znów siada w pozycji wyjściowej i na hasło KAPUŚNIACZEK zgina podeszwowo stopy i leciutko uderza palcami stóp o podłogę naśladując drobny deszczyk.
2. Wzmocnienie mięśni pośladków
Kotek
Dziecko przyjmuje pozycję klęku podpartego, jak do „kociego grzbietu”. Opiera się jednak nie na dłoniach lecz na łokciach. W tej pozycji podnosi wyprostowaną nogę w tył i wykonuje krążenia w powietrzu, powtarzając czynność po czy razy w lewo i w prawo. Następnie zmieniamy nogę.
3. Wzmocnienie mięśni nóg
Nożyczki
Dziecko leżąc na boku, podpiera głowę ręką. Nogi złączone. Unosi jedną nogę 15 razy naśladując ruch nożyczek. Następnie kładzie się na drugi bok i powtarza ćwiczenie dla drugiej nogi.
4. Wzmocnienie mięśni tułowia
Niedźwiadek

Dziecko przyjmuje pozycję klęku podpartego, po czym prostuje kolana i tym samym opierając się na palcach uzyskuje tzw. pozycję Niedźwiadka.

Gdzie leży problem?

Niewiedza rodziców w tym temacie utrwalana jest niestety przez lekarzy ortopedów, którzy podczas wizyt kontrolnych np. USG bioderek powinni zwracać na ten fakt uwagę. Tak się jednak nie dzieje.

Pediatrzy, którzy leczą nasze dzieci tez rzadko wspominają o owym problemie.

Światełko w tunelu

Oprócz pracy jaką powinni w takim wypadku wykonywać rodzice dziecka, przychodzą nam coraz częściej przedszkola. W wielu placówkach panie nauczycielki zwracają uwagę na nieprawidłowy siad u dzieci i korygują go podczas zabawy, najczęściej ucząc podopiecznych siadania w „kokardkę” czyli siad skrzyżny.

3 komentarzy nt. „Siad w literę W – czy szkodzi?

  1. Oj sporo dzieci siada w ten sposób. Na początku, kiedy dziecko jest maluszkiem, siad w literę W to bardzo naturalny sposób siadania. Oczywiście dzieciaki nie powinny tak siadać i to RODZICE są głównie odpowiedzialni za takie siadanie. Niestety nie powinno się tolerować takiego siadania a z tego co widzę, to część rodziców w ogóle nie zwraca na to uwagi. Kiedy dziecko ma 4-6 lat i nie zostało odzwyczajone, bardzo często nie chce inaczej siadać i rodzą się problemy. Oczywiście wszystko jest, póki dziecko jest jeszcze małe, do odwrócenia, ale…

  2. ważna uwaga, siad „na kokardkę” jest prawidłowy tylko wówczas gdy kolana są poniżej linii bioder, czyli dzieci siedzą na podwyższeniu, na poduszce lub na macie, o czym zapomina się w przedszkolach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>