Ogólnopolski Dzień Transplantacji – 26 styczeń

Dziś ogólnopolski dzień transplantacji, który obchodzony jest w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce w 1966 r., który został przeprowadzony w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Przeszczep nerki, który miał miejsce 26 stycznia 1966 w Polsce był 621 przeszczepem na świecie.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia, która ratuje zdrowie a przede wszystkim życie. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów m.in.: nerek, serca, wątroby, płuc, trzustki, jelit.

Przeszczep umożliwia powrót do zdrowia około 1,5 tysiącom osób na rok. Poważne i nieodwracalne uszkodzenia narządów mogą występować od urodzenia, np. w wyniku wad genetycznych, a także na skutek silnego urazu albo wyniszczającej choroby. W wielu przypadkach jedyną skuteczną formą terapii i sposobem na uratowanie życia jest przeszczep schorowanego organu.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji – ustanowiony 10 lat temu -  ma na celu propagowanie i rozpowszechnianie idei dawstwa narządów za życia ale przede wszystkim po śmierci. Z roku na rok liczba przeszczepów w Polsce rośnie, co daje nadzieję osobom chorym na wyleczenie.

Największym problemem w transplantologii okazuje się jednak dawstwo narządów po śmierci. O ile za życia osoby z rodziny oddają swoje narządy bliskim, o tyle po śmierci trudno o pobranie potrzebnego zdrowego narządu dla zupełnie obcej osoby. Dzieje się tak dlatego, że najbliższa rodzina zmarłego bardzo często nie wyraża zgody na pośmiertne pobranie któregokolwiek z narządów. To zrozumiałe, że w emocjach i przy towarzyszącemu śmierci najbliższego bólu bardzo trudno podjąć taką decyzję, ale warto uzmysłowić sobie, że najprawdopodobniej dzięki naszej decyzji podarujemy komuś życie.

Jednak na mocy obowiązującego prawa narządy po śmierci pacjenta można pobrać od każdego zmarłego – jeżeli ich stan jest wystarczająco dobry, aby je móc wykorzystać u potrzebującej osoby chorej oraz jeśli zmarły przed śmiercią nie dokona zastrzeżenia co do transplantacji. Wiąże się to z wpisem do specjalnego rejestru sprzeciwu.

Aby móc pobrać narządy nie trzeba – tak jak to było przy pierwszym przeszczepie – zgłaszać się z prośbą do prokuratury, ale wystarczy orzeczenie o śmierci mózgu oraz zgoda członków rodziny. Pomocne może być orzeczenie o wyrażeniu zgody na ten zabieg po śmierci. W tym celu można pobrać blankiet z Internetu, lub też napisać oświadczenie na zwykłej kartce papieru.

Serdecznie polecam stronę, na której pobrać można plik pdf, który jest oświadczeniem woli. Można je wydrukować, wypełnić i nosić z dokumentami. Dla służby zdrowia będzie to znak, że mimo, iż nie widniejemy  rejestrze sprzeciwów, świadomie i dobrowolnie jeszcze za życia wyraziliśmy zgodę na pobranie narządów.

 

↓ ↓ ↓

Dawca.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>