Rodzicu nie klnij! – ruszamy z akcją społeczną

Wydawać by się mogło, że społeczeństwo (szczególnie młodzi ludzie) są coraz bardziej świadomi zagrożeń, które sami mogą stwarzać własnym dzieciom. Jednak rodzicielstwo Polaków często wiąże się z przypadkowością, niedbalstwem i powiedzeniem, które strasznie mnie irytuje – „jakoś się wychowa”. Właśnie o to „jakoś” chodzi. Bo dziecka nie mamy wychowywać „jakoś”, przypadkiem i przy okazji. Świadome rodzicielstwo niesie za sobą wiele wyrzeczeń po to by nowy, młody człowiek był dobry, tolerancyjny, asertywny i komunikatywny. By komunikować się z otoczeniem nasze dziecko powinno znać ojczysty język. Język, który nie wprawi nas w zakłopotanie, kiedy stojąc w kolejce sklepowej usłyszymy od własnego dziecka : „K***a długo jeszcze?”

Niewytłumaczalnym dla mnie zjawiskiem jest przeklinanie przez osoby dorosłe. Zawsze zastanawiam się czy to dodaje im pewności siebie, czy może chęć bycia trendy skłania ich do wplatania w zdania niekoniecznie uroczych słów.

Przeklinanie nie jest już jednak modne a uczenie przekleństw swoich dzieci tym bardziej. Krew mnie zalewa kiedy słyszę z ust tatusia trzymającego śliczną dziewczynkę za rękę, opowiadającego kolegom bardzo emocjonującą historię, co drugie słowo wypowiadany  barwny „przecinek”. Czy język polski jest tak ubogim językiem, żeby trzeba było go dodatkowo wzbogacać? Jest tyle słów, które mogą pięknie opisać np. zachód słońca, niekoniecznie musi być za*****ty…..

I jeszcze jedna irytująca mnie rzecz. Ojciec klnący jak szewc, ogląda z synem modele statków. Syn zachwycony, na cały głos wypala przekleństwo, które to ma określić piękno, wielkość, nadzwyczajność i niepowtarzalność okrętu. Tata zaskoczony pyta : „Jak Ty mówisz? Kto Cię tego nauczył?”

Ręce opadają poniżej kostek. Drogi TATO sam nauczyłeś takich słów swojego syna…..

PAMIĘTAJ!

DZIECKO JEST JAK GĄBKA, CHŁONIE WSZYSTKO Z OTACZAJĄCEGO JE ŚWIATA. WZOREM DO NAŚLADOWANIA SĄ RODZICE, DZIADKOWIE – NAJBLIŻSZA RODZINA. DLATEGO DAJ MU DOBRY PRZYKŁAD, OD CIEBIE ZALEŻY JAKIE W PRZYSZŁOŚCI BĘDZIE TWOJE DZIECKO.

Dlatego postanowiłyśmy ruszyć z akcją, która mam nadzieję dotrze do wielu ludzi i sprawi że chwilę zastanowią się kiedy kolejny raz będą chcieli rzucić przy dziecku przekleństwem.

Jeżeli popieracie akcję, niżej udostępniam grafiki do wklejenia na blogi (proszę również o wiadomość gdzie zostały wstawione :) )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>