Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi

 

17 PAŹDZIERNIK

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM PIERSI

W Polsce wykrywa się 15 000 nowych przypadków nowotworów piersi rocznie, z czego 5 000 okazuje się śmiertelne. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet, dlatego warto wdrożyć w życie profilaktykę już od najwcześniejszych lat. Nowotwór wykryty w I stadium choroby jest uleczalny i chociażby z tego powodu nie warto ryzykować nie przeprowadzając badań.

Jak i kiedy badać piersi?

Badanie ultrasonograficzne USG – badanie to wykorzystuje dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, które uwidaczniają obraz tkanek na monitorze. Niewątpliwą zaletą USG jest to, że zmianę można oglądać pod wieloma kątami oraz fakt, że w badaniu ultrasonograficznym lekarz rozróżni zmianę złośliwą od łagodnej torbieli. Badanie USG najlepsze wyniki daje u młodych kobiet, ze względu na większą zawartość tkanki gruczołowej w piersiach, przez którą o wiele prościej przedostają się ultradźwięki a niżeli promienie rentgenowskie wykorzystywane w mammografii.

  • pierwsze USG piersi powinno wykonać się w wieku 20 lat
  • do ukończenia 30 r.ż badanie wykonywać co 2 lata, po ukończeniu 30 r.ż co roku

Badanie mammograficzne – wykorzystuje promienie rentgenowskie, które uwidaczniają nieprawidłowe zmiany w tkance tłuszczowej piersi. Mammografia wykrywa bardzo małe, nawet milimetrowe zmiany, obrazuje kształt guza (regularny czy nieregularny), bardzo dobrze uwidacznia mikrozwapnienia. Mineralne złogi wapnia występują u połowy kobiet po 50 r.ż. , zwrócić należy uwagę czy są one makrozwapnieniami (najczęściej łagodnymi) czy też mikrozwapnieniami ( mogą okazać się nowotworem).

  • pierwsze badanie mammografczne powinno wykonać się między 35 – 40 r.ż.
  • do wystąpienia menopauzy najlepiej wykonywać je naprzemiennie z USG
  • badanie należy wykonywać co 2 lata

Samobadanie piersi – spełnia najważniejszą rolę w profilaktyce nowotworów piersi. Badające się kobiety bardzo często wyczuwają bardzo maleńkie guzki, które znajdują się w I stadium rozwoju, a więc szybko podjęte leczenie przynosi w tych wypadkach rewelacyjne wyniki. Nie każda jednak zmiana wykryta badaniem palpacyjnym (czyli dotykaniem) musi być nowotworem złośliwym. U młodych kobiet często występują torbiele i zmiany mastopatyczne. Nie zależnie od tego jaki będzie końcowy wynik, po wykryciu u siebie zmiany należy udać się do lekarza w celu zidentyfikowania guzka.

  • samobadanie piersi należy zacząć około 20 r.ż
  • najlepiej badać się tydzień po menstruacji, po menopauzie raz w miesiącu np. w zawsze w pierwszą sobotę.

* zdjęcie zaczerpnięte z MMwarszawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>