Upał – coraz wyższa temperatura, chrońcie DZIECI!

 

Od tygodnia w Polsce panują bardzo wysokie temperatury.

W końcu nadeszło długo oczekiwane lato, dlatego niektórzy rodzice tracą racjonalne myślenie i zachłyśnięci rewelacyjną pogodą nie pamiętają jak ważne jest zabezpieczenie dzieci przed długotrwałym nasłonecznieniem.

Drodzy rodzice oto kilka punktów, których bezwzględnie należy przestrzegać :

  1. Wychodząc z dzieckiem na słońce smaruj je kremami z filtrem (faktor 30 lub 50) Niemowlęta smaruj faktorem 50, ponieważ ich skóra jest bardzo delikatna.
  2. Nie przebywaj z dzieckiem w pełnym słońcu w samo południe, wtedy promieniowanie jest najsilniejsze.
  3. Na spacer, wycieczkę, zakupy zawsze zabieraj ze sobą wodę dla malca. Powinno ją pić łyczkami.
  4. Niemowlę karmione piersią częściej przystawiaj do piersi. Jeśli tego potrzebuje nawet co pół godziny.
  5. Staraj się przebywać w cieniu. Jeśli to nie możliwe załóż dziecku na głowę czapeczkę lub chusteczkę, najlepiej białą – będzie odbijała promienie słoneczne.
  6. Ubierz dziecko tak jak siebie – niemowlęciu wystarczy body bez rękawków albo sama pieluszka, starsze dzieci ubieraj w przewiewne, cienkie i BAWEŁNIANE rzeczy.
  7. Chroń oczy maluszka – niemowlętom można założyć czapeczkę z daszkiem, starszym dzieciom kup okulary p/słoneczne z filtrem UVB
  8. NIGDY nie zostawiaj dziecka w zamkniętym samochodzie!!

Co może spowodować długotrwałe nasłonecznienie?

Poparzenia słoneczne – delikatna skóra dziecka jest bardzo wrażliwa a poparzenia słoneczne niebezpieczne. Skóra, która często ulega poparzeniom słonecznym w przyszłości będzie bardziej narażona na powstanie nowotworu.

Odwodnienie – niebezpieczne następstwo upałów, któremu zapobiec można regularnie pijąc wodę lub inne płyny. Pamiętajmy o najmłodszych – niemowlęta pragnienie sygnalizują płaczem często tłumaczonym zmęczeniem lub złym humorem spowodowanym uciążliwą pogodą.

Porażenie/udar słoneczny – długie przebywanie w pełnym słońcu powoduje przegrzanie ciała co skutkuje wystąpieniem wymiotów, dreszczy, zawrotów głowy i halucynacji.

W sieci od paru lat krąży amerykański film mający wspierać kampanię One Decision Child Safety, który we wstrząsającym obrazie pokazuje śmierć dziecka pozostawionego w samochodzie podczas wysokiej temperatury panującej na zewnątrz. Wierzyć się nie chce, że są jeszcze tacy rodzice, którzy skazują własne dzieci na męczarnie a nie rzadko też śmierć.

Ja postanowiłam wykonać eksperyment by przekonać się na własnej skórze jak szybko nagrzewa się zamknięty samochód. Wczoraj w godzinach popołudniowych postawiłam samochód w pełnym słońcu i wsiadłam do niego zamykając wszystkie drzwi i szyby. Nie minęło 5 minut, kiedy pot zaczął dosłownie zalewać mi oczy, zrobiło mi się duszno i słabo.

Następną próbę podjęłam po chwilowym odpoczynku……

Weszłam do samochodu zamknęłam wszystkie drzwi i szyby i włączyłam klimatyzację. Czas nagrzewania trwał nieco dłużej – 7 minut. Ale klimatyzacja nic nie daje!!

W ten sposób na własnej skórze poczułam, że

szczelnie zamknięty samochód + słońce = pułapka bez wyjścia

Dlatego Drodzy Rodzice proszę o rozwagę. Pamiętajcie, że to Wy jesteście odpowiedzialni za życie i zdrowie Waszych dzieci.

Przestrzegam i życzę udanego, gorącego weekendu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>