Ciemieniucha – co to jest i jak z nią walczyć?

Ciemieniucha to najczęstsza przypadłość dotykająca niemowlęta. Geneza ciemieniuchy nie jest do końca poznana i na temat jej powstawania są trzy odrębne zdania. Niektórzy pediatrzy twierdzą, że za jej pojawienie się odpowiedzialne są niedojrzałe gruczoły łojowe, które w nadmiarze wydzielają łój drażniący wrażliwą skórę dziecka. Inni uważają, że ciemieniucha powstaje gdy organizm niemowlęcia wyrzuca nadmiar hormonów zgromadzonych w łonie matki. Ostatnią tezą jest alergia, która objawia się właśnie ciemieniuchą. Trudno powiedzieć, która z tych tez jest najbliższa prawdy. Warto jednak wiedzieć, że ciemieniucha nie jest zagrożeniem dla zdrowia dziecka, a fakt jej usuwania wiąże się z aspektem higienicznym i estetycznym, bowiem żółtawe strupki na główce maluszka nie wyglądają ładnie.

Jak rozpoznać ciemieniuchę?

Początek ciemieniuchy może zasygnalizować biały nalot na główce niemowlęcia w okolicy ciemiączka przedniego. Będzie wyglądał jak nie spłukany naciek z mydła lub szamponu dla niemowląt. Z czasem jednak przybierze postać łusek, które staną się grubsze i przybiorą żółty kolor. Ciemieniucha zazwyczaj pojawia się na szczycie główki, w okolicach ciemiączka. Może jednak zdarzyć się, że pokryje całą skórę głowy a nawet pojawi się na brwiach malucha.

Czy można uniknąć ciemieniuchy?

Wystąpienia ciemieniuchy zwykle trudno uniknąć. Można jednak spróbować załagodzić jej postać. Gruczoły łojowe na główce niemowlęcia pracują na zwiększonych obrotach, dlatego nie można potęgować wydzielania się łoju. Taka sytuacja ma miejsce kiedy skóra dziecka jest przepocona. Stosując się do pewnych prostych zasad możemy wyeliminować ryzyko wystąpienia ciemieniuchy do minimum.

Należy pamiętać by na spacer zakładać niemowlęciu bawełnianą czapeczkę, najlepiej białą, której barwniki nie będą drażniły delikatnej skóry malucha. W pomieszczeniach np. sklepie, aptece czapeczkę powinno się ściągnąć.

Nie potrzeby zakładania czapeczki również w domu.

Codzienna, profilaktyczna pielęgnacja główki maluszka przyczyni się do lepszego ukrwienia skóry główki, a co za tym idzie zminimalizuje problem ciemieniuchy. Należy zatem codziennie czesać włoski maluszka miękką, przeznaczoną dla niemowląt szczoteczką, wykonując nią koliste ruchy.

Czy ciemieniucha swędzi maluszka?

Niektórzy rodzice twierdzą, że ciemieniucha wyglądem przypomina łupież u osób dorosłych i martwią się, że ich dziecko odczuwa podczas jej występowania przykre dolegliwości związane z istnieniem łupieżu. Nie należy się jednak martwić, ponieważ ciemieniucha nie boli ani nie swędzi malucha.

Jak walczyć z ciemieniuchą ?

Na wyeliminowanie ciemieniuchy jest wiele sprawdzonych sposobów, a ich stosowanie nie nastręcza olbrzymich problemów. Na początek można zastosować kilka domowych metod. Jedną z nich jest nasmarowanie główki dziecka oliwką dla niemowląt ok. 15 minut przed każdą kąpielą, oraz nałożenie bawełnianej czapeczki, która przyspieszy wchłanianie oliwki w skórę. Nasiąknięte łuski będą o wiele łatwiejsze do usunięcia. Po 15 minutach należy wyczesać nalot delikatną, miękką szczoteczką do włosów przeznaczoną dla niemowląt i umyć główkę dziecka.

Dobrym domowym sposobem na złagodzenie objawów ciemienuchy jest zastosowanie namoczonych w ciepłej wodzie otrąb pszennych lub płatków owsianych, które mają łagodzące działanie na skórę głowy malucha. By zapobiec przesuszeniu delikatnej skóry dziecka poprzez częstą pielęgnację, można po umyciu włosków zastosować krem nawilżający przeznaczony dla niemowląt.

Zdarza się, że ciemieniucha zostaje nadkażona i w miejscu jej występowania rozwija się infekcja. Objawia się ona zaczerwienieniem, obrzmieniem lub sączeniem z pokrytej łuskami skóry. Najczęściej też w przypadku infekcji żółta łuska wydziela niemiły zapach świadczący o toczącym się stanie zapalnym.

W przypadku gdy stopień zaawansowania ciemieniuchy jest wysoki, zamiast oliwki trzeba użyć specjalnych preparatów eliminujących problemy z ciemieniuchą, dostępnych w aptece bez recepty.

Czy ciemieniucha wraca?

Niestety nawet jeśli uda nam się już pokonać ciemienuchę, powinniśmy bacznie obserwować skórę główki dziecka gdyż może się zdarzyć, że problem wróci.

Nie znikające łuski mogą być również objawem alergii, dlatego należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia prawidłowej diagnozy oraz zastosowania właściwego sposobu leczenia.

Kiedy pójść do lekarza ?

Ciemieniucha zazwyczaj mija około trzeciego miesiąca życia dziecka. Jeżeli jej występowanie przedłuża się znacznie lub występują inne objawy opisane poniżej należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Zwróć uwagę jeśli :

  • łuski i strupki występują nie tylko na głowie, ale także w innych miejscach ciała,
  • skóra w zmienionych miejscach jest mocno zaczerwieniona,
  • dziecko ma też inne objawy alergii (np.: zielonkawe i zawierające śluz stolce, wysypkę, czerwono-szklane policzki),
  • ciemieniucha długo nie ustępuje pomimo zastosowanych domowych i aptecznych sposobów na walkę z tą przypadłością.

Lekarz najpewniej przepisze dziecku specjalny szampon, który zapobiegnie powstawaniu łusek lub zaleci stosowanie silnie działającej maści do smarowania główki. Może też rozpoznać lub wykluczyć choroby skórne oraz alergie, które dają podobne objawy jak ciemieniucha.

——————————————————————————————————————-

artykuł pojawił się również w czasopiśmie Mamy czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>