Lista zakazanych produktów w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas najbardziej dynamicznych zmian w w rozwoju oraz funkcjonowaniu małego człowieka. To właśnie przez pierwszy rok niemowlak z pozycji leżącej i braku komunikacji werbalnej przechodzi do pozycji stojącej i porozumiewania się z otoczeniem. Jest to zatem czas rewolucji ruchowej, komunikacyjnej oraz moment w którym organizm smyka dojrzewa do wkroczenia w „dorosłe” życie.

By nasz maluch rozwijał się prawidłowo powinniśmy zapewnić mu odpowiednie składniki żywieniowe niezbędne do budowy młodego, niewykształconego jeszcze organizmu. Jak nie popełnić błędu, który w przyszłości może kosztować nawet zdrowie naszego dziecka?

Oto lista zakazanych produktów spożywczych w pierwszym roku życia dziecka.

Sól – biały zabójca. W diecie niemowlęcia sól jest zupełnie niepotrzebna. Dziecko, które do tej pory piło tylko mleko, nie potrzebuje aż tak wyrazistych wrażeń smakowych. Problemem jednak jest zdrowie dziecka, nie walory smakowe. Sól w tak wczesnym dzieciństwie negatywnie wpływa na niewykształcone do końca nerki niemowlęcia. Kiedy malec skończy rok można wprowadzić sól do jego diety. Warto jednak unikać potraw i przekąsek z dużą zawartością soli np. chipsów, kostek rosołowych, vegety, zup w proszku, wędzonych kiełbas.

Cukier – powinien występować w diecie malucha w postaci naturalnej, nieprzetworzonej tj. jako węglowodany zawarte np. w owocach. Nie warto dosładzać dziecku potraw, soków czy herbaty, uczy się w ten sposób słodkiego smaku. W przyszłości może to skutkować otyłością oraz problemami z uzębieniem.

Czekolada – pierwszą kostkę czekolady (najlepiej gorzkiej) dziecko może zjeść dopiero kiedy skończy 1,5 roku. Kakao zawarte w czekoladzie jest czynnikiem silnie alergizującym oraz zatwardzającym.

Truskawki – można wprowadzić do diety niemowlęcia około 9 miesiąca życia. Najlepiej jednak by były one wprowadzane w sezonie oraz polskiego pochodzenia. Przed podaniem dziecku truskawek należy bardzo starannie je umyć ze względu na opryski jakimi są traktowane.

Ocet – środek spożywczy, który powinniśmy całkowicie wyeliminować z diety dziecka do co najmniej 2 r.ż. Zabija on bowiem czerwone krwinki oraz białka, które stanowią główny budulec ludzkiego organizmu. Duże spożycie octu (są tacy, którzy potrafią go pić szklankami!) prowadzi do zniszczenia nerek oraz białaczki. Oczywiście raz na jakiś czas, jeżeli 3-letnie dziecko zje ogórka po warszawsku lub marynowana cebulkę nic mu się nie stanie.

Miód – jest bardzo chętnie stosowany w profilaktyce i leczeniu przeziębień nawet u małych dzieci. Należy jednak pamiętać, że miód jest silnie alergizujący i nie podawać go dzieciom poniżej 1 roku życia.

Orzechy – przez pierwszy rok życia dziecka nie należy podawać orzechów, ze względu na ich silne działanie alergenne.

Oliwki, winogrona – choć są smaczne lepiej wstrzymać się z podawaniem ich niemowlakowi. Statystyki mówią, iż właśnie te dwa produkty żywnościowe są najczęstszym powodem zadławień u dzieci.

Surowe ryby, tatar, sushi – na te produkty jest bezwzględny zakaz podawania dzieciom.

Grzyby – z nich również powinniśmy zrezygnować komponując dietę naszego dziecka. Grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych a istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo zatrucia.

Woda gazowana – można spróbować podać ja dziecku, które ukończyło 2 lata, jednak w ramach poznawania nowych doznań smakowych a nie ugaszenia pragnienia. CO2 zawarte w wodzie gazowanej może podrażniać delikatna śluzówkę żołądka oraz powodować bolesne wzdęcia.

Guma do żucia – guma rozpuszczalna oblepia ząbki dlatego może powodować próchnicę. Guma nierozpuszczalna swoją rolę spełnia dopiero u dzieci powyżej 3 r.ż, wtedy dopiero potrafią ja wyrzuć i wypluć.

Lizaki, landrynki - chrońmy dzieci przed tą słodyczą jak najdłużej. Raz, że istnieje ryzyko udławienia się twardym cukierkiem, a dwa to zlepek cukru i wody z barwnikiem oraz aromatem smakowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>