Tadek Niejadek – co zrobić gdy dziecko nie chce jeść

Dzieci, które wkraczają w wiek poniemowlęcy bardzo często nagle tracą apetyt. To jednak zjawisko zupełnie normalne. Wiek w który teraz weszły to czas odkryć, zaspakajania ciekawości i gwałtownego rozwoju motoryki. Wszystko to sprawia, że dzieci nie mają czasu jeść! Czasami jest też tak, że malec z przekory odmawia jedzenia już po kilku kęsach i nic nie jest w stanie zmienić jego zdania.

Nie należy jednak od razu załamywać rąk, ponieważ jeśli maluch nie traci na wadze, nie jest apatyczny, blady i osłabiony a zachowuje się tak jak dotychczas trzeba pozwolić mu na jedzenie we własnym tempie i ilościach.

Nie pogarszaj sytuacji!

Każdy z nas nie lubi być zmuszany do jedzenia. Dzieci tym bardziej. Rodzice często wybiegają do różnych sposobów by tylko ich pociechy przełknęły cokolwiek co wypełniłoby ich brzuszek. Jakie błędy popełniają rodzice?

Obiecywanie nagrody

Kiedy za każdym razem, gdy wmuszasz dziecku obiadek obiecujesz nagrodę w postaci zabawki, popełniasz największy błąd, który później będzie skutkował o wiele większymi problemami. Dziecko jest doskonałym obserwatorem. Jeśli zauważy, że zjedzony „na siłę” obiadek przynosi spektakularne efekty zacznie wymuszać takie w innych sytuacjach!

Dawanie słodyczy, czipsów i innych przekąsek

Często mamy załamując ręce nad nie zjedzonym obiadem, w akcie desperacji dają dziecku do zjedzenia wafelek lub paczkę chipsów. Uspokajając się, że chociaż coś zjadło. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze dostarczamy dziecku w ten sposób pustych i nic nie wartych kalorii a po drugie uczymy je złych nawyków żywieniowych, które będą pokutować w jego dalszym życiu.

Reakcja krzykiem

W ten sposób tylko pogorszysz sytuację. Lepiej być dla dziecka przykładem i zachować spokój.

Przeciąganie posiłków

Jeżeli godzina siedzenia przy posiłku nie skłoniła malca to zjedzenia choć jednej łyżki zupy, zakończ posiłek. Siedzenie nad talerzem tylko zestresuje dziecko i w efekcie i tak nic nie przełknie. Poczekaj aż dziecko zgłodnieje i wróć do posiłku za godzinę lub dwie.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

  1. Nakładaj małe porcje – duża ilość jedzenia na talerzu zniechęca samym widokiem.
  2. Niech będzie zdrowo i kolorowo – każdy zwraca uwagę na to jak wygląda talerz z daniem. Dziecko w szczególności.
  3. Uruchom wyobraźnię – łódka z jajka, kwiatki z sałaty, grzybek z pomidora taki cuda zajada się z chęcią!
  4. Nie lubi? To trudno – możesz spróbować podać dziecku składnik posiłku za kilka dni. Pamiętaj jednak, że dziecko też ma prawo do ulubionych dań i tych, których nie tknie.
  5. Nie przyspieszaj – ciągłe poganianie dziecka nic nie da, poza tym, że oboje się zdenerwujecie.
  6. Uszanuj gust – jajko z dżemem? Dlaczego nie? Dzieci, jak i dorośli mają swoje małe dziwactwa.
  7. Samodzielność – jedzenie własnymi rączkami lub małymi sztućcami sprawia dziecku wielką frajdę a przy okazji buduje już teraz dobą samoocenę.
  8. Ruch to zdrowie! – dzieci, które są bardziej aktywne mają o wiele większy apetyt, dlatego jeśli walczysz z niejadkiem wybieraj się z nim na długie spacery.
  9. Co chcesz zjeść? – dzieci często lubią decydować o tym co zjedzą. Pozwól na to. Do wyboru dawaj dwa dania, większa ilość może spowodować frustrację u malca, który nie będzie potrafił podjąć decyzji.

Pomysły dla niejadka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>