Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Niemowlęta przesypiają znaczną część doby i potrafią zasnąć w każdych warunkach. Najczęściej jednak robią to w najmniej spodziewanych momentach, kiedy chcemy właśnie gdzieś wyjść. Dlaczego zdarza się tak, że kiedy maluch ma spać, wierci się i kręci zamiast zapaść w błogi sen? Rodzice często doszukują się przyczyn w charakterze dziecka, ich postępowaniu a nawet zdrowiu niemowlęcia. Okazuje się jednak, że niemowlę by spokojnie spać potrzebuje najzwyklejszych rzeczy. Jakich? Oto one :

PEŁNY BRZUSZEK

Nikt nie lubi spać kiedy czuje się głodny. Niemowlę także. Przed każdą drzemką należy zatem nakarmić malucha by jego pusty brzuszek nie przeszkadzał mu w spaniu. Przez początkowych 6-7 tygodni będzie ciężko zaspokoić głód dziecka na dłużej niż 3-4 godziny, dlatego kiedy zaśnie staraj się również położyć razem z nim i trochę odpocząć. Po tym okresie malec powinien unormować sobie dzień i ustalić sobie jedną dłuższą drzemkę po jedzeniu.

CZYSTA PIELUSZKA 

Mokra, spuchnięta pieluszka to nic przyjemnego dla wrażliwej pupy dziecka. Przed każdą drzemką przewiń malca i dobrze zapnij pieluszkę, tak by nigdzie nie uwierała, nie zsuwała się i gniotła. Niektóre dzieci są bardzo wrażliwe na wszelkie niedogodności niczym księżniczka na ziarnku grochu.

WYPRACOWANY RYTM DNIA

Noworodek zasypia i budzi się według własnego rytmu, nie zważając na to czy jest noc czy dzień. Warto jednak już na samym początku postarać się by malec wypracował sobie z biegiem tygodni stały rytm dnia.

  • Przede wszystkim powinien odróżniać dzień od nocy. Dlatego podczas drzemek w ciągu dnia nie zasłaniaj szczelnie okien i nie chodź na paluszkach. Staraj się funkcjonować tak jak zazwyczaj. Kiedy malec się obudzi baw się z nim, spaceruj po mieszkaniu, mów do niego tak by kojarzył sobie dzień z aktywnością. Gdy przebudzi się w nocy, nakarm je i przewiń jeśli jest taka potrzeba, ale nie wdawaj się w zabawy. Mów szeptem.
  • dziecko potrzebuje rutyny, dlatego staraj się kłaść je codziennie o podobnych porach. Zasypianie raz o 19, raz o 23 wytrąci je z rytmu.
  • stała sekwencja zdarzeń pozwoli po jakimś czasie wywnioskować maluchowi, ze pora iść spać. Warto przed kąpielą wyciszyć się, zmniejszyć oświetlenie w mieszkaniu, wyłączyć głośno grające radio i zrobić dziecku masaż.Potem nakarmić, je i zaśpiewać kołysankę. Te czynności powtarzane codziennie sprawią, że niemowlę szybko nauczy się kiedy czas na sen.

ODPOWIEDNIA TEMPERATURA I ŚWIEŻE POWIETRZE

Temperatura w sypialni dziecka nie powinna przekraczać 22 ºC, dlatego dbaj o to by przed spaniem wywietrzyć pokój, w którym śpi maluszek. W gorącym i dusznym pomieszczeniu jest nieprzyjemnie i ciężko o dobry sen. Jeżeli malec w nocy się odkrywa możesz założyć mu cienki śpiworek, wtedy będziesz pewna, że nie zmarznie.

CZYSTY NOSEK

Niemowlęta oddychają głównie przez nosek, dlatego nawet niewielki katar może być dla nich bardzo uciążliwy podczas snu. Zawsze sprawdź czy maluszkowi nic nie przeszkadza. Jeżeli tak wyczyść mu nosek wodą morską lub aspiratorem.

WYGODA TO PODSTAWA

Są takie dzieci, którym przeszkadza nawet najmniejszy okruszek lub fałdka na śpioszkach. Jeżeli Twój malec wierci się a Ty jesteś przekonana, że nic mu nie dolega i że zrobiłaś już wszytko co możliwe być może „gryzie” go metka od kaftanika, lub falbanki na śpiochach

SPOKÓJ MAMY

Dzieci bardzo szybko wyczuwają emocje jakie towarzyszą rodzicom, dlatego usypiając maleństwo staraj się zrelaksować. Jeżeli zasypianie trwa bardzo długo musisz uzbroić się w cierpliwość i zrozumieć niemowlę. Nawet gdy tracisz już nerwy, weź głęboki oddech i uspokój się, twoja złość i zdenerwowanie sprawiają, że dziecku jeszcze trudniej zasnąć. I koło się zamyka. Ty usilnie chcesz by malec zasnął a on nie może czując Twoje rozdrażnienie.

 

NIE POPEŁNIJ BŁĘDU

Usypianie malca na rękach jest bardzo wygodne i dziecko szybko uczy się tej procedury. W krótkim jednak czasie przekonasz się, że jest Ci coraz ciężej, a niemowlę odłożone do łóżeczka od razu się budzi i znów potrzebuje kołysania w ramionach mamy. Poza tym kiedy na noc usypiasz dziecko na rękach i odkładasz je potem do łóżeczka, przebudzając się w nocy może czuć się zdezorientowane, ponieważ zasypiało zupełnie gdzie indziej.

Usypianie przy piersi jest największym błędem popełnianym przez mamy. Jest bardzo wygodne i samej można wtedy odpocząć drzemiąc razem z dzieckiem, ale w krótkim czasie stajemy się dla dzieci „żywym smoczkiem”, który nie jest potrzebny tylko i wyłącznie do najedzenia się ale też do zaspokojenia odruchu ssania. Z usypianiem przy piersi wiąże się również problem przejadania, kolek i ulewania niemowląt. Kiedy dziecko zaspokoi głód powinno przestać ssać, nauczone jednak zasypiania z „żywym smoczkiem” ssie nadal, połykając nadmiar pokarmu. Powoduje to ulewanie i bóle brzuszka wywołane objedzeniem. Kiedy dziecku jest niedobrze chce się uspokoić poprzez ssanie, w ten sposób zdradliwy krąg się zamyka.

Usypianie przy butelce wiąże się przede wszystkim z bardzo wysokim ryzykiem próchnicy, która zniszczy mleczaki. Cukier zawarty w mleku (często wzbogaconym słodką kaszką) oblepia ząbki, które w naturalny sposób nie są w stanie się oczyścić, ponieważ podczas snu w jamie ustnej wytwarza się znacznie mniejsza ilość śliny, która spełnia to zadanie.

2 komentarzy nt. „Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

  1. Jestem mama miesiecznej coreczki ktora urodzila sie w 35 tyg ciazy. Co mam zrobic moja corka zasypia przy piersi podczas karmienia, karmienie trwa nieustanie, zdarza jej sie czesto ulewac i zwracac pokarm czy to efekt przejedzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>