Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Odstawienie od piersi to jeden z kamieni milowych w rozwoju dziecka, który jest sprawą bardzo indywidualną, związaną z potrzebami dziecka oraz mamy.

KIEDY ZAKOŃCZYĆ KARMIENIE PIERSIĄ ?

Według najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia pół roku to okres, w którym dziecku powinno podawać się tylko i wyłącznie pierś. Warto jednak iść o krok do przodu i karmić malucha przez co najmniej pierwszy rok życia, zapewniając mu w drugim półroczu rozszerzanie diety pokarmami stałymi.

Nie warto jednak sugerować się powszechnie panującymi opiniami, które krążą w sieci, że po roku pokarm kobiecy jest zupełnie bezwartościowy. To błędna teoria, która niejednokrotnie zmusza mamy obawiające się zagłodzenia dziecka do natychmiastowego zaprzestania karmienia piersią. Pokarm matki jest zawsze WARTOŚCIOWY. Zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego odżywienia dziecka składniki.

Moment zakończenia karmienia piersią powinien zostać ustalony tylko i wyłącznie przez mamę oraz jej dziecko. Osoby trzecie nie powinny ingerować w podjęcie decyzji o jego zaprzestaniu. Usilne namawianie na rezygnację z naturalnego karmienia może powodować ogromne wyrzuty sumienia u kobiety karmiącej w ten sposób swoje dziecko.

Jeżeli zarówno matka jak i dziecko cieszą się dobrym zdrowiem, to nie ma z medycznego punktu widzenia żadnych przeciwwskazań, aby wcześniej zakończyć karmienie.

Nie zawsze jednak decyzja o odstawieniu maluszka od piersi jest wcześniej przemyślana i oczekiwana. Czasem zdarzają się przypadki, kiedy karmienie piersią zostaje brutalnie przerwane z powodów losowych takich jak poważna choroba mamy. Warto wtedy szczególną uwagą i troską objąć karmiącą do tej pory piersią kobietę. Wiele matek bardzo przeżywana nagłe zaprzestanie karmienia i obwinia się o spowodowanie tego stanu.

Czasem zdarza się również tak, że to dziecko samo rezygnuje z piersi. Tutaj jednak nie ma utartej reguły, kiedy nastąpi zakończenie karmienia, ponieważ każde dziecko jest na to gotowe w innym czasie.

Bywa, że roczne dziecko nie chce już ssać piersi. Najczęściej dzieje się tak w momencie nagłego i intensywnego rozszerzania diety dziecka oraz zastępowaniu pokarmu mamy posiłkami stałymi.   Zdarza się też tak, że dwulatek nadal bardzo pragnie takiego kontaktu z mamą. Gdy obu stronom jest to jeszcze potrzebne, trzeba zrozumieć i uszanować ten fakt.

Kolejna ciąża to także najczęściej inspiracja do rozważenia pytania, kiedy przestać karmić piersią. Tak przynajmniej zaleca większość lekarzy. Jeśli jednak nie dojdzie do przedwczesnych skurczów porodowych, które karmienie piersią może dodatkowo wzmocnić, odstawienie od piersi w czasie ciąży nie jest konieczne.

Odstawiając dziecko od piersi należy pamiętać, że rezygnacja z karmienia nie powinna odbywać się z dnia na dzień. To PROCES, który powinien rozciągnąć się w czasie. Im ten czas jest dłuższy tym lepiej dla dziecka.

JAK ODSTAWIĆ DZIECKO OD PIERSI?

Przede wszystkim nie warto odstawiać dziecka w trudnych momentach jego życia, ponieważ rezygnacja z piersi może okazać się zbyt trudna dla dziecka. Powinno wybrać się czas kiedy dziecko nie jest chore, nie ząbkuje lub nie jest po szczepieniu. Stresogenne dla dziecka może również okazać się odstawienie od piersi w momencie gdy mama będzie wracała do pracy. Sam fakt rozłąki z mamą będzie dla niego bardzo trudny i najprawdopodobniej właśnie wtedy jeszcze częściej dziecko będzie domagało się piersi, rekompensując sobie czas bez mamy.

Podejmując decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią warto pomóc sobie i dziecku prawidłowo się do tego zabierając.

Warto zmienić dotychczasowy schemat dnia, tak by przestawić porę karmienia a w tym czasie pójść z dzieckiem na spacer, pobawić się w coś zupełnie nowego i bardzo absorbującego uwagę malucha.

Może się zdarzyć, że dziecko będzie odmawiało współpracy i uporczywie dążyło do karmienia. Ściąganie mamie bluzki czy niezadowolenie manifestowane złością, płaczem lub krzykiem są naturalnym zjawiskiem. Nie należy wtedy zostawiać dziecka samego a co gorsze złościć na jego zachowanie. Bliskość, przytulenie i wytłumaczenie dziecku sytuacji, nawet najmniejszemu da o wiele lepszy efekt.

By zaciekawić malucha „dorosłym” jedzeniem, można podawać posiłki na kolorowych talerzykach lub w fantazyjnie ułożonych wzorach.

Banalną pomocą podczas odstawiania dziecka od piersi może okazać się bluzka z mniejszym dekoltem, który utrudni maluchowi dostęp do maminych piersi.

By prościej było maluszkowi oswoić się z sytuacją pożegnania piersi i nie fundować mu podobnych emocji za kilka lat, warto zastąpić pierś specjalnym kubeczkiem lub butelką ze słomką. W ten sposób zaoszczędzimy dziecku stresu podczas odstawiania butelki.

WARTO PAMIĘTAĆ

Długość karmienia piersią zależy tylko i wyłącznie od mamy i jej dziecka. Jeżeli oboje mają silną potrzebę bliskości, nie należy negować tej decyzji. Należy pamiętać, że karmienie piersią dwuletniego dziecka nie jest niczym złym i nie wskazuje na niezdrową relację pomiędzy dzieckiem a matką. To zupełnie naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>