Kolka u małych dzieci – co warto o niej wiedzieć

Pojawienie się kolki u dziecka przysparza rodzicom wielu zmartwień. Właściwie już samo hasło ,,kolka” powoduje ,,gęsią skórkę” u dorosłego. Wielu świeżo upieczonych rodziców kojarzy każdorazowy płacz dziecka, właśnie z kolką. Tymczasem jej atak pojawia się o tej samej porze – zazwyczaj wieczorem, dziecko wręcz krzyczy i trudno je uspokoić. Jeśli maluszek uspokaja się automatycznie podczas brania je na ręce, o kolce nie ma mowy, raczej o potrzebie bliskości.

Kolka nie jest groźna ale bywa bardzo przykra i uciążliwa. Jej pierwszy atak pojawia się zwykle około 3 tygodnia życia, choć u niektórych noworodków może pojawić się wcześniej. Rodzice często wpadają w panikę słysząc płacz swojego dziecka, gdyż obawiają się najgorszego. Trudno im sobie uzmysłowić, że dziecko jedynie płaczem potrafi zaalarmować, że coś mu dokucza.

Jeśli twój maluszek płacząc podkurcza nóżki a jego brzuszek jest twardy i napięty, możesz podejrzewać u niego kolkę. Nie wpadaj w panikę. Na szczęście kolka jest przejściową przypadłością. Są sposoby, które przynoszą dziecku ulgę. Jeśli jednak płacz dziecka Cię niepokoi, udaj się do lekarza, celem wykluczenia lub potwierdzenia kolki. 

1.Przyczyny powstawania kolek.
Przyczyny powstawania kolek u noworodków i niemowląt nie są do końca znane. Lekarze skłaniają się ku opinii, że wpływa na nią wiele zróżnicowanych czynników, m.in. niedojrzałość układu pokarmowego i nerwowego u dziecka, zła dieta u matki, obciążony wywiad, choroby współistniejące, alergie występujące wśród rodziców i wiele innych. Stąd nie ma jednej pewnej metody na jej zapobieganie i łagodzenie bólu.

2. Nie wszystkie dzieci cierpią z powodu kolki.

Z najnowszych badań wynika, że występuje ona u co drugiego maluszka. Częściej pojawia się w rodzinie o wyższym statusie materialnym, u dzieci kobiet po 30 roku życia a także u pierworodnego dziecka. U połowy maluchów z objawami kolki, ich starsze rodzeństwo również na nią cierpiało. Wreszcie pojawia się częściej u wcześniaków i niemowląt z masą urodzeniową poniżej 2500 gram.

3. Jak rozpoznać atak kolki?

U większości dzieci do ataku kolki dochodzi późnym popołudniem i wieczorem. Dziecko nagle zaczyna płakać a jego płacz jest wyjątkowo głośny, przypominający krzyk. Brzuszek jest twardy, napięty. Twarz maluszka, szyja i rączki są czerwone i spocone, dłonie zaciśnięte w pięść. Dodatkowo dziecko gwałtownie przykurcza nóżki a następnie je prostuje. Przytulenie maluszka nie ukoi jego cierpienia i go nie uspokaja. Wyczerpane tym atakiem dziecko zasypia jednak sen jest krótki i niespokojny.

4. Czy jest ona groźna dla dziecka?

Nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia i życia malucha ani nie odbije się na jego zdrowiu w przyszłości.

5. Jak często pojawiać się może kolka?

Jak wykazują badania u większości niemowląt, kolka pojawia się kilka razy w tygodniu ale mogą pojawiać się codziennie.

6. Czy z powodu kolki należy udać się do lekarza?

Tak, gdyż podobne objawy mogą dawać inne schorzenia takie jak: przepuklina, niedrożność jelit, alergia pokarmowa. W przypadku kolki napady płaczu muszą spełnić trzy kryteria: płacz trwa 3 godziny w ciągu dnia, pojawia się częściej niż 3 razy w tygodniu i utrzymuje się powyżej 3 tygodni.

7. Czy można zapobiec atakom kolki?

Tak. Przed każdym karmieniem układaj maluszka na brzuszku aby odeszły mu gazy. Podczas karmienia trzymaj jego główkę powyżej reszty ciała aby nie nałykał się powietrza. Przerywaj co jakiś czas karmienie aby dziecku odbiło się. Stosuj butelki antykolkowe.

8. Czy należy wówczas zrezygnować z karmienia piersią?

Nie, należy jednak zmodyfikować menu. Zrezygnuj z picia mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, wzdymających warzyw, ciężkostrawnych i smażonych potraw.

9. Jak pomóc dziecku podczas ataku kolki?

Spróbuj ułożyć dziecko na brzuszku, na zwiniętym kocyku – to pobudza perystaltykę jelit. Wykonaj masaż brzuszka – okrężnymi ruchami, delikatnie masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Polecamy również ogrzanie brzuszka ciepłym kompresem (ostrożnie aby nie oparzyć malca). W aptekach bez recepty można kupić środki o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym na bazie kopru włoskiego i rumianku. Istnieją preparaty zawierające simetikon lub dimetikon, które odprowadzają nadmiar pęcherzyków powietrza z jelit.

10. Czego nie wolno roić podczas ataku kolki?

Nie polecamy karmienia dziecka w tym czasie gdyż najczęściej powoduje to wymioty. Pod żadnym pozorem nie wolno potrząsać dzieckiem ani podrzucać je do góry – łatwo w ten sposób o uraz dziecka, połączony z krwotokiem i uszkodzeniem tkanki mózgowej.

11. Kiedy kolki ustępują?

Jak wynika z badań, zazwyczaj kolki mijają samoistnie około 3-4 miesiąca życia. Niestety, u niektórych dzieci trwają nawet do 9 miesiąca. Dłużej utrzymują się u tych dzieci, u których pierwsze napady pojawiały się bardzo wcześnie – w okresie noworodkowym.

Kategorie: Niemowlęta, Noworodki. Tagi: , , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

10 komentarzy nt. „Kolka u małych dzieci – co warto o niej wiedzieć

    • Nasz synek dostał ataku kolki w 2 tygodniu życia. Po konsultacjach u wszystkich lekarzy okazało się, że to co możemy zrobić to…czekać. Mały ma bóle praktycznie przez cały dzień, a mi pęka serce i uszy od jego płaczu. Na dodatek starsza córka – 3 lata, chyba przechodzi okres buntu, obraża się i…płacze, bardzo głośno. Mieszkamy daleko od naszych rodzin i nie ma możliwości, aby ktoś nas codziennie wspierał. Dlatego zdecydowaliśmy się na wynajęcie opiekunki na kilka godzin w tygodniu – i to wszystkim polecam. Synek ma dopier0 9 tygodni, mam nadzieję, że z każydm tygodniem będzie lepiej, ale jest to bardzo, bardzo trudne doświadczenie życiowe.

  1. W przypadku kolek spowodowanych nietolerancją laktozy polecam Kolaktaze. Mój synek miał silne kolki, strasznie płakał, aż nie mógł złapać oddechu. Okazało się że to przez nietolerancję laktozy. Po tych kropelkach płacz ustąpił i znowu mieliśmy w miarę przespane noce :)

  2. Witam,

    jestem mamą 5-tygodniowej dziewczynki. Od 2-tygodnia życia mała, najczęściej ok 5-6 rano i czasem przy jedzeniu, pręży się i postękuje, ale nie zawsze przy tym płacze. Robi ok 3 strzelające kupki dziennie, dosyć płynne z duża ilością białych grudek. Pediatra stwierdził nietolerancję lakotozy – córka dostaje kolaktaze, dicoflor i espumisan, ale te poranne prężenia nie przeszły, a wręcz zaczynają pojawiać się częściej. Po lekturze artykułu wydaje mi się, że nie spełniamy kryterium kolek.. Czy w takim razie stawiać na nietolerancję laktozy czy może to być cos innego?

  3. Bardzo przydatny artykuł, mnie wszyscy straszą, że dziecko będzie przeżywało kolkę, ale na szczęście dzieje się to tylko sporadycznie i masowanie pomaga.

  4. Naszemu synkowi dokuczały okropne kolki. Próbowaliśmy złagodził dolegliwości delikatnym masażem, kołysaniem czy ciepłymi okładami, ale nie pomagało to jakoś specjalnie. Dopiero regularne podawanie kropelek acidolac, czyli po prostu probiotyku, przyniosło poprawę.

  5. Kolki u nas zaczęły się jak mały miał 3 tyg i wywoływała je sacharoza czyli cukier. Odstawiłam zupełnie go i kolki przeszły. Co warto wiedzieć, że guma gellan to też coś podobnego do sacharozy oraz że sacharoza obecna jest w mleczku kokosowym, bo jest w miazdze kokosa. Powodem kolek były rozpad sacharozy na glukoze i fruktoza bo w jego trakcie wydzielały się gazy. W wyniku tego doświadczenia przekonałam się że cukier jest wszędzie dodawany. Nawet kawa Inka ta czerwona, zawiera go pod postacią buraka cukrowego prażonego. Dzisiaj mamy już 4 miesiące i wyczekuję momentu kiedy zjem coś słodkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>