Oko w oko z noworodkiem

Zdziwiona patrzysz na swoje maleństwo, które w niczym nie przypomina tych znanych ci ze zdjęć czasopism, uśmiechniętych buzi dzieci. Jest opuchnięte, ma dziwne krostki na twarzy, łuszczącą się skórę, itp. Jakkolwiek każdy rodzic mocno kocha swoje dziecko, tak ty zastanawiasz się czy wszystko z nim jest ok?

Okres noworodkowy jest niezwykle trudny dla dziecka, to czas adaptacji. Dziecko musi nauczyć się życia w zupełnie innych warunkach. Do tej pory Twoje maleństwo przebywało w ciepłym środowisku wód płodowych. Jego potrzeby na bieżąco były spełniane. Rodząc się, zaczyna czuć głód, który musi już samoistnie zaspokoić. Jego ciało w zetknięciu się z powietrzem, reaguje w różnoraki sposób. Do tego zbyt ciepły ubiór może spowodować przegrzanie i problemy ze skórą. Poniżej znajdziecie charakterystykę najczęściej występujących zmian i dolegliwości noworodka.

OPUCHNIĘTE POWIEKI – zupełnie naturalne zjawisko. Opuchnięte powieki stanowią barierę  przed światłem. Dziecko do tej pory przebywało w ciemnym środowisku, musi stopniowo przyzwyczaić się do jasności.Opuchlizna ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, czasem towarzyszy temu żółta, lepka wydzielina zbierająca się w kącikach oczu. Jak sobie z tym poradzić? Przemywaj oczy dziecka jałowymi gazikami (oddzielnym dla każdego oka), w kierunku noska, z użyciem 0,9% NaCl. Jeśli wydzielina nadal utrzymuje się, skontaktuj się z lekarzem.

ŁZAWIĄCE OCZKA - mogą świadczyć o zatkanych kanalikach łzowych. Dodatkowo jeśli w kącikach pojawia się ropna wydzielina może to świadczyć o rozpoczynającej się infekcji. Jak sobie z tym poradzić? Zaleca się kontakt z lekarzem. Kanaliki udrażnia się specjalnym masażem, którego nie wolno wykonywać bez uprzedniego instruktarzu lekarza. Nadal przemywaj oczy dziecka 0.9% NaCl za pomocą jałowych gazików.

SUCHA SKÓRA -  nie ma powodów do obaw. Naskórek noworodka pozbawiony jest naturalnej ochrony, przez co prowadzi to do utraty wody. Objawia się to nadmierną suchością skóry, zwłaszcza w okolicy stóp, rączek czy brzuszka dziecka. Stosowanie zwykłego mydła dodatkowo wysusza i podrażnia skórę dziecka. Czasem obserwuje się nawet jej łuszczenie . Jak sobie z tym poradzić? Stosuj tzw. emolienty do kąpieli i pielęgnacji ciała noworodka. Odbudowują one warstwę lipidową naskórka, zapobiegając dalszej utracie wody. Nawilżają skórę dziecka, nie podrażniają. Nie polecam oliwek. Jeśli mimo wszystko problem utrzymuje się, skontaktuj się z lekarzem – może to być alergia.

OBRZĘKNIĘTE PIERSI - bardzo częste zjawisko, nie stanowi powodów do niepokoju. Powiększone gruczoły piersiowe u noworodków spowodowane są produkcją i wydzielaniem hormonów laktacyjnych u matki – przekazywanych wraz z mlekiem matki a także już pod koniec ciąży przez łożysko. Niekiedy z sutków może wypływać biały płyn. Jak sobie z tym poradzić? Nie robić nic. W żadnym wypadku nie wyciskać wydzieliny ani nie stosować okładów. Obrzęk zniknie po kilku tygodniach. Jeśli nie wystąpi zaczerwienienie, sprawa nie wymaga wizyty u lekarza. 

POTÓWKI – to drobne pęcherzyki, które powstały w wyniku zatrzymania potu w skórze przez gruczoły. Mogą być bezbarwne lub czerwone. Najczęściej pojawiają się w okolicach: pachwin, w zgięciach łokci, pod paszkami, pod kolanami, na szyi, głowie, plecach, miejscach uciskanych przez pieluszkę. Są efektem przegrzania skóry. Jak sobie z tym poradzić? Przez kilka dni kąp dziecko w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku, działa on przeciwzapalnie i dezynfekująco. Ubieraj dziecko adekwatnie do pory roku i pogody. Jeśli wokół potówek pojawia się silne zaczerwienie, obrzęk a wysypka nasila się pilnie skontaktuj się z lekarzem.

NACZYNIAKI - mogą przybierać kształt płaskich różowych plam a także guzów otoczonych siecią naczyń krwionośnych. Częściej występują u dziewczynek a także częściej lokalizują się na twarzy. Naczyniaki zawsze wymagają konsultacji lekarza. To on udzieli ci informacji jak postępować z nimi podczas pielęgnacji i czy należy je usunąć.

TRĄDZIK NOWORODKOWY – pojawiają się na twarzy dziecka czerwone, ropne krostki. Przyczyną ich powstawania są matczyne hormony wydzielane w czasie połogu i przekazywane dziecku. Jak sobie z tym poradzić? Jeśli skóra wokół krostek nie jest zaczerwieniona, nie musisz udawać się do lekarza. twarz dziecka pielęgnuj emolientami. W żadnym razie nie wolno wyciskać krostek. Do lekarza udaj się jeśli trądzik nasila się bądź utrzymuje się powyżej okresu noworodkowego.

PROSAKI - drobne, białe grudki o średnicy 1-2 mm. zlokalizowane na twarzy noworodka. Spowodowane są brakiem dojrzałości gruczołów łojowych. Jak sobie z tym poradzić? Prosaki nie wymagają leczenia ani specjalnej pielęgnacji. Same znikają po kilku miesiącach. W żadnym wypadku nie można ich przebijać ani wyciskać!

CIEMIENIUCHA - objawia się pod postacią tłustych, żółtych łusek na główce dziecka. Głównie zlokalizowane są w okolicy ciemiączka i mogą wystąpić kilka dni po porodzie. Ciemieniucha powstaje pod wpływem hormonów matki wydzielanych po porodzie i przekazywanych do organizmu dziecka, które powodują nadmierną produkcję łoju przez gruczoły.Jak sobie  z tym poradzić? Posmaruj główkę dziecka oliwką lub specjalnymi preparatami na ciemieniuchę, załóż cienką bawełnianą czapeczkę. Po godzinie przeczesz główkę dziecka miękką szczoteczką a następnie umyj głowę szamponem przeznaczonym dla pielęgnacji noworodków i niemowląt. Jeśli łuski nie ustępują, skóra mocno się zaczerwieniła a ciemieniucha pojawiła się na innych częściach ciała koniecznie zgłoś się do lekarza.

ZIMNE I SINE STOPY ORAZ RĄCZKI - zupełnie naturalny objaw, który nie świadczy o przemarznięciu dziecka. Wynika to z niedojrzałości ukłądu krążenia, który pompuje krew do rączek i stóp z pewnym opóźnieniem. Problem zniknie sam po kilku tygodniach.

DZIWNY KOLOR KUPEK - po porodzie dziecko oddaje smółkę, która ma zielonkawo-czarny kolor i jest to zupełnie naturalne. Następnie pojawiają się tzw.stolce przejściowe i one mają zielony kolor. Kupki dzieci karmionych piersią mają musztardowy kolor (często z grudkami) natomiast dzieci karmione mlekiem sztucznym oddają stolce jasnobrązowe lub jasnożółte.  

DZIWNE ODRUCHY- odruchy noworodka często wzbudzają niepokój u rodziców, zupełnie niepotrzebnie. Są one jak najbardziej prawidłowe i pomagają maleństwu przetrwać poza łonem matki. Do najczęściej zaobserwowanych odruchów zaliczamy: 

  • odruch Moro – dziecko pod wpływem hałasu gwałtownie rozkłada rączki i nóżki,
  • odruch chwytny – kładąc palec na dłoń dziecka, automatycznie ją zaciska a łaskocząc wewnętrzną powierzchnię stóp, zgina paluszki,
  • odruch pełzania – dziecko leżąc na brzuchu próbuje pełzać,
  • odruch chodzenia – uniesienie dziecka do pozycji pionowej, sprawia że zaczyna ono poruszać nóżkami tak jak przy chodzeniu.

ULEWANIE POKARMU - wynika z niedojrzałości układu pokarmowego a dokładniej dolnego zwieracza przełyku. Mija najczęściej około 3-4-go miesiąca życia. Jeśli dziecko przybiera na wadze nie ma powodów do zmartwień. Jak sobie z tym poradzić? Rób przerwy na odbicie podczas karmienia.

RUMIEŃ NOWORODKOWY – może pojawić się 24-48 godzin po porodzie. Przyjmuje postać czerwonych plam (czasem z krostkami) umiejscowionymi na twarzy i tułowiu. Nie pojawia się na stopach i dłoniach. Jak sobie z tym poradzić? Rumień ustępuje zwykle po tygodniu i nie stanowi powodów do niepokoju. Nie wymaga leczenia ani specjalnej pielęgnacji.

WYPRYSK (EGZEMA) - przybierają postać czerwonych grudek, które pękając zmieniają się w nadżerki. Jeśli dojdzie do zakażenia tych zmian, pojawiają się ropne krostki i wydzielina, które zasychając tworzą szarożółte strupy. Wyprysk najczęściej ma podłoże alergiczne. W tej sytuacji zawsze należy udać się do lekarza. Pielęgnację skóry wykonuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomocne są emolienty. 

ZNAMIONA NACZYNIOWE - wykwity skórne, pojawiające się na czole, grzbiecie nosa, karku. Mają odcienie barw od jasnołososiowego po żywoczerwony. Zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

ODPARZENIA - To zaczerwienienia na skórze okolic intymnych, pachwin. Początkowo są niewielkie ale mogą zajmować z czasem większa powierzchnię skóry. Zaniedbane przyjmują postać nadżerek. Odparzenia pojawiają się gdy skóra zbyt długo styka się z moczem i/lub kałem. Jak sobie z tym poradzić? Zapobiegać odparzeniom poprzez częsta zmianę pieluszek, przemywanie każdorazowo pupy wodą, nakładanie maści przeciwodparzeniom.

4 komentarzy nt. „Oko w oko z noworodkiem

  1. my maluszka pielegnowalismy od poczatku emolientami, bo sie malenka urodzila z azs. Kupilam eloderm w aptece. Emulsje do kapieli i balsam do ciala, ale nie stosowalam nigdy po sobie. Kosmetyki to bardzo wazna sprawa, dlatego ja wolalam kupic te apteczne.Stosujemy do dzis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>