Antykoncepcja mamy karmiącej piersią.

Okres pierwszych 6 tygodni po porodzie jest nazywany połogiem. W tym czasie dochodzi do cofania się wszystkich zmian morfologicznych i czynnościowych w organizmie kobiety, do których doszło w ciąży. Zaleca się wówczas zaniechanie stosunków płciowych, zwłaszcza u kobiet po porodzie siłami natury – ze względu na konieczność całkowitego zagojenia się ran narządu rodnego (uniknięcie infekcji wstępującej). Kobiety, które ukończyły ciążę drogą cięcia cesarskiego, mogą rozpocząć współżycie po 4 tygodniu połogu.W czasie karmienia piersią w organizmie kobiety utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny, która hamuje produkcję hormonów płciowych odpowiedzialnych za owulację. Wystąpienie pierwszej owulacji u kobiety jest sprawą indywidualną, zależną od wielu czynników i nie zawsze poprzedza ją miesiączka. W czasie laktacji produkowany jest hormon zwany prolaktyną jego wysokie stężenie hamuje produkcję estrogenów. Im więcej prolaktyny, tym mniej estrogenów, natomiast ich niski poziom nie wystarcza do jajeczkowania (owulacji). Dlatego mówi się, że prolaktyna jest naturalnym środkiem antykoncepcji, który może posłużyć nawet przez okres 6 miesięcy, ale tylko i wyłącznie przy rygorystycznym przestrzeganiu warunków, które określa metoda LAM (z ang. Lactational amenorrhea metod). Metodę tę można stosować, dopóki dziecko nie ukończyło 6 miesiąca życia i nie pojawiła się pierwsza miesiączka. Aby była skuteczna musza być spełnione następujące warunki:

1. Dziecko musi być karmione wyłącznie piersią, nie wolno go dokarmiać ani dopajać

2. Nie wolno podawać dziecku smoczka, stosować kapturków ani laktatora

3. W ciągu dnia przerwy między karmieniami nie powinny trwać dłużej jak 4 godziny, w nocy nie dłużej jak 6 godzin.

4. Dziecko powinno spędzać przy piersi minimum 100 minut dziennie, ale aktywnie ssąc ją a nie przysypiając

Wskaźnik Pearla wówczas dla tej metody wynosi 0,7.

Jeśli kobieta nie spełnia wszystkich wyżej wymienionych warunków może posłużyć się:

• Antykoncepcją hormonalną jednoskładnikową

• Domięśniowymi zastrzykami hormonalnymi

• Wkładką domaciczną Mirena

• Prezerwatywą

Antykoncepcja hormonalna -  przy użyciu tabletek jednoskładnikowych zawierających wyłącznie progestagen. Przyjmuje się jedną tabletkę o tej samej porze codziennie przez 28 dni. Stosując minipigułki nie stosujemy 7-dniowej przerwy, tylko zaczynamy przyjmować tabletki z kolejnego opakowania. W Polsce znane są preparaty o nazwie Azalia i Cerazette.

Wskaźnik Pearla wynosi 0,5-5.

Zastrzyki hormonalne ( Depo-Provera) - podawane domięśniowo również zawierają w swoim składzie wyłącznie progestagen. Pierwszą injekcję można wykonać po upływie 6 tygodni po porodzie i działa bezpośrednio po podaniu. DepoProvera zabezpiecza przez okres 12 tygodni. Po upływie czasu należy podać kolejny zastrzyk.

Wkładka domaciczna Mirena – zakładana do jamy macicy, zawiera hormon – progesteron, który stopniowo jest uwalniany ( działa jak pigułka w macicy). Można ją założyć po upływie 6 tygodni po porodzie, najlepiej w trakcie miesiączki. Zabezpiecza przed ciążą na 5 lat. Założenie wkładki i jej usunięcie może wykonać jedynie lekarz ginekolog.

Wybranie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej zależy wyłącznie od pacjentki, nie powinno być nigdy naciskane ze strony personelu medycznego, a uwzględniać jej samopoczucie, światopogląd, itp.

Planowanie kolejnego potomstwa zależy od tego w jaki sposób ukończył się poród. W przypadku ciąży, która ukończyła się cieciem cesarskim zaleca się odczekanie roku – tak, aby w tym czasie całkowicie zagoiła się rana macicy. W przypadku porodu siłami natury warto odczekać minimum 4 miesiące.

10 komentarzy nt. „Antykoncepcja mamy karmiącej piersią.

  1. Ten artykuł skłonił mnie do „odlajkowania” Pani profilu na facebooku. Otóż nie wiem czy jako położna nie wie Pani, że wkładka domaciczna nie działa antykoncepcyjnie, a wczesnoporonnie. To przerażające, że promuje Pani takie metody. Tak więc żegnam i nie polecam!

  2. Moim zdaniem należy podkreślić, że nie istnieje niepłodność laktacyjna. Jest to jedynie okres obniżonej płodności. Istotne jest to, że najpierw pojawia się owulacja, a dopiero potem miesiączka, więc można dyskutować o tym, czy „metoda naturalna” jest skuteczna aż do wystąpienia pierwszej po porodzie miesiączki. Z oczywistych względów uważam, że nie.

  3. My po porodzie stosowaliśmy prezerwatywy. To chyba jedna z popularniejszych metod. Do tego wyznaczałam sobie jeszcze czy mam dni płodne testerem na ślinę – Afrodytą. Nie rozumiem za to jak można uprawiać stosunek przerywany

  4. trzeba pamiętać że stosując antykoncepcję hormonalną tym bardziej po porodzie jesteśmy bardziej narażone na infekcje intymne dlatego powinno sie uzupełniać florę bakteryjną okolic intymnych probiotykami ja brałam provag bo nawet bez antykoncepcji zaczęłam odczuwać jakieś pieczenie, jakiś czas stosowania provagu i pojawiła sie prawidłowa flora

  5. Jak ktoś słusznie zauważył (wiec też jeszcze dodam), że najczęściej stosowane są prezerwatywy, których nie omówiono. Poza tym nadal zastanawia mnie źródło informacji o skuteczności karmienia piersią w zapobieganiu ciąży (skąd wskaźnik Pearla 0,7 nawet u pacjentek karmiących piersią zgodnie z w/w zasadami). Wskaźnik Pearla dla minipigułek w połogu także jest inny….

  6. Witam. Mam takie pytanie. Wkrótce rodzę i jestem zainteresowana zastrzykami domięśniowymi (depoprovera) jako forma antykoncepcji. Stosowałam je przez dwa lata zanim zaszłam w ciążę i była to dla mnie rewelacyjna metoda. Z tym, że w Anglii zgłaszałam się do wyznaczonego centrum i tam od razu pielęgniarka robiła mi zastrzyk. Mam pytanie, jak to wygląda w naszym kraju? Realizuję receptę w aptece i mogę zrobić sobie zastrzyk sama, czy też musi go robić pielęgniarka? W Anglii nie wolno robić samemu aby przez przypadek nie trafić w żyłę (grozi omdleniem i obrzękiem – zdarzyło mi się jak studentka zabrała się za zastrzyk, zestresowała się i trafiła przypadkiem). I jeszcze jedno, czytałam, że jest zalecany matkom karmiącym, ale w sumie na ulotce jest napisane, że nie jest i jestem trochę zdezorientowana. Z góry dziękuję za informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>