Dlaczego po ciąży wypadają włosy

Przez dziewięć miesięcy ciąży zdążyłaś się przyzwyczaić, że twoje włosy są gęste i lśniące. Dlatego gdy po porodzie nagle zaczynają wypadać, wpadasz w panikę. Niepotrzebnie, bo wypadanie włosów po ciąży to zjawisko normalne i wkrótce minie.

Ten problem ma każda młoda mama. Około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka zaczynają wypadać włosy . U niektórych kobiet proces wypadania włosów trwa krótko i nie jest specjalnie dokuczliwy. Innym włosy wypadają garściami.

Jakie są przyczyny wypadania włosów ? 

Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Pierwsza z nich to faza wzrostu anagen, która trwa od 2 do 8 lat. Znajduje się w niej 90 proc. włosów, które mamy na głowie. Drugą fazą jest okres przejściowy katagen, trwający około dwóch tygodni. W czasie trwania katagenu włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia. Trzecią fazą cyklu życiowego włosa jest czas spoczynku mieszka włosowego czyli telogen. Trwa od 2 do 4 miesięcy. Podczas tej fazy mieszek włosowy kurczy się i odpoczywa by potem powiększyć się. W mieszku zacznie tworzyć się nowy włos, który wypchnie stary.
Podczas ciąży proces ten wygląda inaczej. Ze względu na podwyższony poziom estrogenów mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu, a więc nie wypadają i jest ich o wiele więcej więcej.

Dwa, trzy miesiące po porodzie kiedy zaczyna spadać poziom estrogenu, włosy nagle zaczynają gwałtownie wypadać. W ciągu kilku następnych tygodni możesz stracić od 20 do 30 proc. włosów. Znajdują się wśród nich te, które nie wypadły podczas okres 9 miesięcy ciąży, i te, które wypadłyby właśnie teraz. Ilość wypadających włosów sprawia wrażenie, że ubywa ich w ekspresowym tempie.

kIEDY WŁOSY PRZESTANĄ WYPADAĆ ?

Łysienie poporodowe to problem hormonalny i przechodzi przez to każda kobieta. Nie musimy jednak obawiać się zupełnego wyłysienia, ponieważ na głowie mamy średnio 100–150 tys. włosów i nawet jeśli wypadnie jedna trzecia, różnica nie będzie widoczna. Problem zniknie około 6–9 miesięcy po porodzie, ponieważ właśnie wtedy ucichnie burza hormonalna.
Wypadanie włosów może utrzymywać się trochę dłużej jeżeli kobieta karmi piersią, ponieważ podczas laktacji prolaktyna osiąga wyższe stężenie. Taki stan nie ciągnie się jednak w nieskończoność. Nawet podczas karmienia piersią w końcu poziom prolaktyny się stabilizuje a włosy zaczynają odrastać.

Warto również wiedzieć, że stres nasila produkcję prolaktyny nawet u kobiet, które nie karmią piersią – dlatego okres wypadania włosów trwa dłużej także u kobiet cierpiących na depresję poporodową.

JAK WZMOCNIĆ WŁOSY PO PORODZIE ?
Aby przyspieszyć odrastanie włosów i polepszyć swoje samopoczucie można próbować wzmocnić włosy.

Duże znaczenie dla wyglądu włosów ma odpowiednia dieta, bogata w mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B. Szczególnie cenne są ryby, jaja i owoce morza zawierające cynk, miedź i żelazo, a także razowe pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, niełuskany ryż – bogate w witaminę B.
Można zaopatrzyć się w również w szampon oraz odżywkę wzmacniające osłabione włosy.
Bardzo skuteczną choć długoterminową kuracją są ampułki wzmacniające włosy i odżywiające cebulki. Trzeba je co 2–3 dni wcierać w skórę głowy, a pełna kuracja trwa trzy miesiące.

W aptece dostępne są również  preparaty zawierające wyciąg ze skrzypu, który rewelacyjnie wpływa na kondycję włosów i paznokci.

Kategorie: Ciekawostki, Porady, Połóg. Autor: Marika Kaczmarek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Marika Kaczmarek

Jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Doświadczenie zawodowe zdobywam głównie podczas pracy w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Prywatnie jestem mamą 3-letniej Sary i 7-miesięcznego Arturka. Czas spędzony z dziećmi uważam za wyczerpujący aczkolwiek bardzo radosny i pełen wrażeń czas :) Staram się by dzieciństwo moich maluchów obfitowało w ogrom miłości i dobrą zabawę.

5 komentarzy nt. „Dlaczego po ciąży wypadają włosy

  1. Organizm po ciąży ma takie niedobory minerałów i witamin, że nic dziwnego, że włosy wypadają. U mnie leciały garściami i dopiero jak zaczęłam brać tabletki z biotyną biotebal, to w niedługim czasie udało mi się zahamować wypadanie

  2. Niestety bardzo mi poleciały włosy po ciąży i gdyby nie tabletki biotebal z biotyną, które od dłuższego czasu przyjmuję, to chyba bym wyłysiała. A dzięki temu lekowi wypadanie się zahamowało i widzę, ze pojawiają się baby hair

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>