Połóg – charakterystyka

Połóg jest to okres pierwszych 6 tygodni po porodzie, w czasie którego dochodzi do cofania się zmian powstałych w organizmie kobiety w ciąży. W tym czasie następuje również gojenie się ran powstałych przy porodzie. Podzielony jest na trzy zasadnicze etapy: bezpośredni – pierwsze 24 godziny po porodzie, wczesny – pierwszych 7 dni, późny – do końca szóstego tygodnia. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą…

  • wydzielina z dróg rodnych – tzw.odchody połogowe w skład których wchodzą: resztki zmienionej w ciąży błony śluzowej macicy, krwi oraz treści surowiczej i śluzowej. Obecność odchodów wynika z obkurczania się macicy a co za tym idzie procesu gojenia się ran. Początkowo są one krwiste ( 4-6 dni) następnie stają się brunatnoczerwone, brunatnożółte i surowicze. Po kilkunastu dniach zmieniają się w surowicze a ok 6 tygodnia zanikają.
  • bóle podbrzusza – spowodowane są skurczami macicy, które świadczą o jej zwijaniu się ( inwolucji ). W pierwszych dniach po porodzie są one dość bolesne, nasilają się również podczas karmienia piersią kiedy to dochodzi do wydzielania oksytocyny. Intensywność skurczów jest też większa u wieloródek.
  • bolesność rany – zlokalizowanej w okolicy krocza po porodzie siłami natury lub powłok brzusznych w przypadku cięcia cesarskiego. Towarzyszy temu uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia, które często nasilają się w trakcie chodzenia lub siedzenia. Dolegliwości ustępują zwykle po kilku dniach ( w przypadku ran krocza) natomiast w przypadku cięcia cesarskiego nawet towarzyszą kilka tygodni. Samo usunięcie szwów przynosi dużą ulgę. Istotną rolę odgrywa przestrzeganie higieny intymnej.
  • laktacja – proces wydzielania mleka, któremu początkowo może towarzyszyć bolesność i obrzęk piersi.
  • trudności przy oddawaniu moczu i stolca – jest to stan przejściowy i spowodowany jest rozciągnięciem i zwiotczeniem mięśni w okolicy dna miednicy.
  • przekrwienie okolicy oczu – spowodowane są silnym parciem w czasie porodu, kiedy to dochodzi do wynaczynienia się krwi. Powinny ustąpić po kilku dniach.
  • nadmierne pocenie się – wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych, jakie dokonują się w ciele kobiety tuż po porodzie.
  • huśtawka nastrojów - ok 4-go dnia wiele kobiet doświadcza tzw. baby bluesa towarzyszy im wtedy smutek, przygnębienie, skłonność do płaczu. Przyczyną tego może być zmęczenie, zmiany hormonalne.
Kategorie: Połóg. Tagi: , , , , , , , , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>