Kryzys w związku po narodzinach dziecka

Kryzys w związku pojawiający się po narodzinach dziecka, dopada niemal każdą parę. Na różnym etapie. Istnieją pary, które od początku ciąży przeraża ogrom nowych obowiązków i zmiana dotychczasowego życia a bywają też i takie, które po narodzinach dziecka z czasem oddalają się od siebie. Większość znanych mi mam przyznaje, że brak porozumienia z partnerem po narodzinach dziecka dotyczy ich bezpośrednio. Jak przetrwać ten trudny czas, który bardzo często okazuje się być nie lada sprawdzianem dla waszego związku?

Zmiany - Tak, to prawda życie po narodzinach dziecka zmienia się o 180°. Nie warto rozpatrywać tego w kategoriach lepiej lub gorzej. Jest po prostu inaczej. Im szybciej sobie to oboje uzmysłowicie, tym lepiej. Nic już nie będzie wyglądało tak jak dotychczas, bo dziecka nie można się pozbyć jak znudzonej, starej rzeczy. Nie oznacza to jednak że wasze życie pozbawione będzie barw. Dziecko wchodzi w skład naszego jestestwa, staje się pełnomocnym członkiem rodziny, towarzyszem. Nauczcie się żyć z dzieckiem a nie obok niego.

Obowiązki - Tak, ich ilość przybywa i tak na prawdę ten kto posiada dziecko nigdy ich się nie pozbędzie. Ale czy możliwe jest życie bez obowiązków na dłuższą metę? W końcu każdy z nas musi dojrzeć i dorosnąć nie tylko w metryce ale i emocjonalnie. Nie próbuj całego ogromu obowiązków brać wyłącznie na swoje barki. Podziel się nimi wraz ze swoim partnerem. Poproś o pomoc mamę, teściową, siostrę, itd.

Brak wolnego czasu – Zwłaszcza gdy dziecko jest małe, gdyż wymaga większej uwagi. Noworodki samodzielnie potrafią załatwić jedynie czynności fizjologiczne, w pozostałych wymagają pomocy rodziców. Wygospodarowanie wolnego czasu to kwestia w dużej mierze dobrej samoorganizacji. Z czasem, gdy dziecko dorasta, czasu jakby przybywa.

Brak zrozumienia partnera - Kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa. Brak porozumienia to bardzo często brak jasnego komunikatu. Mężczyznom trzeba wyłożyć przysłowiową kawę na ławę, gdyż wielu rzeczy nie są w stanie się domyślić. To wynika z ich natury.

Jak przetrwać ten kryzys?

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Mów otwarcie partnerowi o swoich rozterkach, ogromie obowiązków który cię przerasta. Nie bój się prosić o pomoc. Nikomu nie musisz udowadniać, że jesteś supermenką, która ze wszystkim sama sobie poradzi. Większość kobiet jest czynna zawodowo, podziel więc obowiązki domowe z partnerem. Oboje wchodzicie w skład waszego gospodarstwa domowego i tak samo musicie o nie dbać. Wygospodaruj choć kilka godzin w tygodniu wyłącznie dla siebie. Może to być wyjście do kina, spotkanie z koleżanką, spacer – bez dziecka. Postarajcie się również jak najwięcej czasu spędzać razem z pociechą. Mogą to być wspólne spacery, jazda na rowerze, zabawy. Wydawać by się mogło, że to zwykła błahostka, a jednak przybliża jeszcze bardziej do siebie, zcala wszystkich członków rodziny. Oboje z partnerem zadbajcie o siebie od czasu do czasu. Zaaranżujcie kolację przy świecach, spacer wieczorową porą, wyjście do teatru.

Podsumowując:

Kryzys w związku po urodzeniu się dziecka to rzecz normalna ale tylko i wyłącznie od was zależy jak uda wam się go przetrwać. Jednych takie doświadczenia zcalają, innych rozłączają na zawsze. Życie człowieka składa się z wielu etapów, jednym z nich jest rodzicielstwo. Zmiany jakie niesie ono ze sobą są przeolbrzymie i nieodwracalne. Ale tym samym z niczym nie może się ono porównać. 

Kategorie: Porady. Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>