Seksualność po porodzie

Po porodzie zainteresowanie seksem u kobiet jest niewielkie. Nie oznacza to jednak, że kobieta nie potrzebuje czułości i zainteresowania u partnera. Świeżo upieczone mamy zwykle są zmęczone opieką nad dzieckiem, połogiem. Nic dziwnego, wejście w nową rolę w życiu, jaką jest rodzicielstwo to zjawisko wyczerpujące. Podjęcie decyzji o współżyciu siłą rzeczy spychane jest na dalszy plan. Do tego dochodzą obawy przed ,,pierwszym razem” i ewentualnym bólem. Wiele kobiet zmaga się również z własnymi niedoskonałościami. Zmiany w wyglądzie stanowią barierę w bliższych kontaktach. Wiele pań na nowo musi odkryć swoją kobiecość, dlatego tak ważna jest bliskość i akceptacja partnera, który pozwala dostrzec siebie nie jako matkę ale przede wszystkim i nadal jako kobietę.

Kiedy mogę rozpocząć współżycie?

Pierwszy kontakt seksualny dla kobiety to wielka niewiadoma. Tak naprawdę to jak będzie wyglądało jest sprawą indywidualną. Wiele kobiet zadaje mi pytanie kiedy mogą rozpocząć współżycie? Przyjęte jest, że pierwszy kontakt seksualny powinien mieć miejsce po skończonym połogu, czyli po 6 tygodniach. Niektórzy specjaliści twierdzą, że gdy kobieta miała cięcie cesarskie może odbyć stosunek płciowy już ok 4 tygodnia. Należy jednak pamiętać, że cięcie cesarskie to operacja jak każda inna i że rana w macicy musi się zagoić aby nie doszło do zakażenia. Czas na rozpoczęcie współżycia jest sprawą indywidualną. Każda kobieta w swoim czasie jest gotowa na podjęcie tej próby, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

Dlaczego nie mam ochoty na seks?

W dużej mierze brak zainteresowania seksem przypisuje się prolaktynie. Jest to hormon, którego poziom po porodzie i w trakcie karmienia piersią wzrasta, obniżając tym samym poziom estrogenów i dopaminy, która jest odpowiedzialna za pożądanie. Kolejnym powodem, dla którego kobiety unikają kontaktów seksualnych, są obawy o podłożu psychologicznym. Lęk przed bólem, którego mogą doświadczyć oraz strach przed ewentualnym odnowieniem urazów krocza, sprawia że kobiety odwlekają decyzję o rozpoczęciu współżycia. Niechęć do bliższych kontaktów może wynikać również z niskiej samooceny oraz braku samoakceptacji. Wiele kobiet wstydzi się swojego wyglądu i czuje się nieatrakcyjnie. Obnażenie własnego ciała i świadomość, że mężczyzna będzie na nie patrzył potęguje problem. Kolejnym powodem abstynencji i zniechęcenia są trudności w relacjach z partnerem. Do tego dochodzi zmęczenie obowiązkami domowymi, które w większości spadają na kobietę, burza hormonów oraz huśtawka nastrojów.

Pierwszy raz po raz drugi.

Pierwsze zbliżenie intymne po porodzie budzi wielkie emocje wśród partnerów, zwłaszcza u kobiet. Z jednej strony długi okres abstynencji pobudza pożądanie, z drugiej natomiast strach przed bólem może być tak duży, że nie pozwala przełamać się. Tak na prawdę to jak będą wyglądały pierwsze stosunki po porodzie jest sprawą indywidualną. Większość kobiet zgłasza mimo wszystko dyskomfort i mniejszą satysfakcję. Dzieje się tak z powodu niedoboru estrogenów. Ich niski poziom sprawia, że kobietom o wiele trudniej osiągnąć orgazm. Dodatkowo sprawiają, że nabłonek wyściełający pochwę, staje się cienki przez co stosunki są bolesne. Doznania erotyczne są słabsze również dlatego, że mięśnie pochwy są rozciągnięte. Nieprawdą jest fakt, że pochwa nigdy nie powraca do stanu sprzed ciąży. Dzięki temu, że jest zbudowana z tkanki łącznej może się rozciągać w trakcie porodu. Z czasem wszystko powróci do normy.

Jak poradzić sobie z problemem? 

Najważniejsze jest wsparcie partnera. Rozmawiajcie ze sobą, nie kryj przed nim swoich obaw. Otwarcie powiedz czego się boisz. Jeśli nie jesteś jeszcze gotowa na pierwsze zbliżenia, twój partner powinien o tym wiedzieć aby zrozumieć istotę problemu. Jest wiele innych form okazywania sobie miłości. Początkowo korzystajcie z pozycji, w których to kobieta może kontrolować tempo stosunku. Mężczyzna powinien wykazać się wyrozumiałością i ostrożnością. Zaczynajcie kochać się delikatnie aby oszczędzić ewentualnie bólowi. Pierwsze próby często kończą się fiaskiem, należy uzbroić się w cierpliwość. Na dolegliwości związane z uczuciem suchości w pochwie może pomóc stosowanie lubrykantów. Ćwicz mięśnie Kegla aby wzmocnić tkankę pochwy.

Pamiętaj!

Brak miesiączki nie oznacza niepłodności. Aby zapobiec niechcianej ciąży udaj się do ginekologa oraz sięgnij po antykoncepcję. Pierwsze jajeczkowanie występuje u każdej kobiety w innym czasie. Nieprawdą jest, że karmienie piersią zabezpiecza przed kolejną ciążą.

 

 

Kategorie: Porady, Seks. Tagi: , , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>