Doula – kto to taki?

Doula – ( z grec.kobieta, która służy innej kobiecie) jest opiekunką porodową, która towarzyszy kobiecie w trakcie porodu. Wspiera ją, podtrzymuje na duchu – skupia się przede wszystkim na psychice kobiety. Więź, która łączy doulę z pacjentką opiera się na głębokim zaufaniu, niejednokrotnie przypomina relacje między matką lub przyjaciółką. Istotą działalności douli jest objęcie najserdeczniejszą, pełną wyrozumiałości opieką nad kobietą w trakcie porodu i w ciągu pierwszych kilku dni po powrocie ze szpitala. Dla douli rodząca nie jest pacjentką ale kobietą, która cierpi zdając najważniejszy egzamin w swoim życiu. Towarzyszenie przy tak ważnym wydarzeniu sprawia,że kobiety o wiele lżej znoszą poród, rzadziej wymagają podawania środków znieczulających i częściej rodzą siłami natury. Z pewnością wiele osób nurtuje pytanie czy doula to nie to samo co położna? Otóż rola jaką mają obie panie do spełnienia zasadniczo różni się. Położna prowadzi poród i dba o jego pomyślny przebieg głównie od strony medycznej. To osoba, która ma odpowiednie wykształcenie i posiada specjalistyczną wiedzę z dziedziny położnictwa. Doula wcale nie musi ukończyć studiów medycznych, może nią być osoba bez wykształcenia. Często są to kobiety, które same rodziły i dzielą się własnym doświadczeniem. Doule cechuje przede wszystkim niezwykła empatia i wrażliwość na ludzkie cierpienie oraz chęć niesienia pomocy.

Obecność douli nie jest konieczna przy porodzie. Istnieją kobiety, które wolą w tym wydarzeniu pozostać same, bez towarzystwa osób bliskich. Są to jednak wyjątki, większość kobiet czuje się przerażona i zagubiona w trakcie porodu. Nie zawsze mąż wykazuje chęci uczestnictwa w tym wydarzeniu i należy to uszanować. W takim przypadku doula to najlepsze rozwiązanie. Pragnę również zaznaczyć, że doula nie konkuruje z partnerem ale również i jego wspiera przy porodzie.

W Polsce doule nie są jeszcze tak bardzo popularne jednak ich liczba ciągle wzrasta. Jak wykazują badania, kobiety które korzystają z ich pomocy zamieszkują głównie duże miasta. Godzina pracy douli to koszt ok 40 zł. pomoc przy porodzie – od 300 zł. wzwyż. Warto również zaznaczyć, że doule pomagają obojgu rodzicom po powrocie ze szpitala. Udzielają cennych wskazówek i porad dotyczących karmienia piersią, diety w trakcie laktacji. Pomagają przy kąpieli i pielęgnacji noworodka.

W charakterze douli towarzyszyłam dwukrotnie. Nie ukrywam, że obie kobiety były mi bliskie. Jeden poród ukończył się naturalnie, drugi cięciem cesarskim ze wskazań medycznych ( po kilkunastogodzinnej próbie silami natury ). Dla obu kobiet moja obecność jak myślę, była cenna i przydatna. Przygotowywałyśmy się dużo wcześniej do tego wydarzenia. Nie ukrywam, że wiedza związana z moim zawodem wiele mi pomogła. Starałam się przede wszystkim ukazać pozytywne strony porodu i sprawić aby  wydarzenie to mimo wszystko zapisane było w pamięci jako najpiękniejsza chwila. Uczestnictwo w porodzie dla mnie to wciąż piękne i wzruszające doświadczenie. Sama rodziłam w sposób naturalny i świetnie rozumiem co kobieta w tym czasie przeżywa. Staram się rozwiać wszelkie lęki i obawy i sprawić żeby kobieta uwierzyła w siebie oraz w to że może sprostać zadaniu jakim jest urodzenie i wychowanie dziecka.

Kategorie: Porady, Poród. Tagi: , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>