Plan porodu – jak go napisać i czemu on służy?

W kwietniu 2011 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe standardy opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w czasie fizjologicznej ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Opierają się one głownie na nowej dokumentacji do której należą: plan opieki prenatalnej oraz plan porodu. Dokumenty te pacjentka może sporządzić sama lub z pomocą lekarza ginekologa/położnej. Planując opiekę w ciąży, zwraca się głównie uwagę na edukację pacjentki. Udzielanie informacji o typowych i patologicznych objawach, na które należy zwrócić uwagę. Omówienie badań, koniecznych do wykonania wraz z ustaleniem ich terminów. Pacjentka w aktywny sposób przyłącza się do opieki prenatalnej, dzięki czemu bierze po części odpowiedzialność za powodzenie i pomyślne rozwiązanie ciąży. Sporządzenie planu porodu pozwala pacjentce lepiej przygotować się do tego wydarzenia a także wstępnie decydować o jego przebiegu.

Plan opieki prenatalnej – dotyczy ciąży, zawarte są w nim wszystkie badania i zabiegi, które kobieta w danym momencie powinna wykonać. Sporządza go osoba sprawująca opiekę nad ciężarną ( ginekolog lub położna) w porozumieniu z pacjentką, która otrzymuje kopię tego dokumentu.

Plan porodu – to dokument w którym pacjentka określa swoje oczekiwania wobec porodu. Pisząc go, warto skorzystać z pomocy lekarza lub położnej. Kserokopię planu należy zabrać ze sobą do szpitala i przekazać położnej, która będzie prowadzić poród.

Pamiętaj! Porodu do końca nie da się przewidzieć, dlatego czasem nie jest możliwe spełnienie wszystkich życzeń pacjentki. Personel medyczny kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta i wybiera tylko te rozwiązania, które są bezpieczne dla matki i dziecka.  Obowiązkiem osób sprawujących opiekę nad pacjentką jest poinformowanie o wszystkich czynnościach medycznych, na które kobieta może wyrazić zgodę lub odmowę. Warto wcześniej wybrać się do szpitala, w którym pacjentka planuje rodzić aby sprawdzić jego preferencje.

PLAN PORODU – DRUK pobierz tutaj.

Kategorie: Poród. Tagi: , , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>