Poród siłami natury

Z pewnością dla wielu kobiet poród kojarzy się z niewyobrażalnym bólem. Wynika to z obaw a przede wszystkim strachu przed nieznanym. Niepokój przed tym czy kobieta podoła narodzinom dziecka i upora się ze skurczami sprawia, że kobiety coraz częściej decydują się na cięcie cesarskie.

W przypadku ciąży rozwijającej się prawidłowo i u kobiet niecierpiących na przewlekłe choroby, nie ma przeciwwskazań do porodu siłami natury. Natura tak stworzyła ciało kobiety, że podczas ciąży dochodzi w nim do szeregu zmian umożliwiających rozwój płodu i jego wydobycie drogami rodnymi. Ważne jest odpowiednie nastawienie do tego wydarzenia. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ból który niesie ze sobą poród jest zjawiskiem normalnym ale jesteśmy w stanie się z nim zmierzyć. Niektórzy porównują go do maratonu gdyż stanowi on podobny wysiłek dla organizmu. Jednak meta zawsze bywa zwycięstwem a dziecko złotym medalem!

Widok maleństwa, które właśnie pojawiło się na świecie z niczym się nie równa. Pewnie dlatego mamy tak szybko zapominają o bólu i cierpieniu jakie przeżyły. Uczestnicząc w porodach zawsze towarzyszyło mi przy tym głębokie wzruszenie. Do dziś wspominając poród mojej córeczki kręci mi się łezka wokół oka. A skurcze…bóle? Szczerze nie pamiętam…

Akcja porodowa rozpoczyna się od momentu wystąpienia regularnej czynności skurczowej macicy – średnio co 10-15 minut. Celem jej jest skracanie się i rozszerzanie szyjki macicy co umożliwia urodzenie się dziecka. Poród jest procesem, który składa się z następujących 4 faz:

  1. OKRES ROZWIERANIA – rozpoczyna się od momentu wystąpienia regularnej czynności skurczowej do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (10cm) i trwa od kilku do kilkunastu godzin. Podzielony jest na fazę utajoną – do 3-4 cm rozwarcia oraz fazę aktywną – od 3-4 cm do całkowitego rozwarcia.W fazie utajonej głównymi objawami są: bóle podbrzusza podobne do menstruacyjnych, bóle okolicy krzyżowej kręgosłupa, biegunka oraz wystąpienie krwistej wydzieliny z pochwy. W fazie aktywnej dolegliwości bólowe odczuwane są coraz silniej. Zwiększa się również ilość wydzieliny z pochwy. Jeśli nie pękł do tej pory pęcherz płodowy, nastąpi to w tym momencie.Wraz z zaawansowaniem porodu, a co za tym idzie główki dziecka w kanale rodnym, kobiety odczuwają silny ucisk w okolicy krzyżowej i krocza. Powoduje to parcie na stolec aż do jego mimowolnego oddania. Pojawia się mrowienie, drętwienie nóg, uczucie gorąca na przemian z chłodem i dreszczami. Mogą wystąpić nudności i wymioty a także zawroty głowy.
  2. OKRES PORODU DZIECKA - rozpoczyna się pełnym rozwarciem szyjki macicy (10 cm.), trwa od pół godziny do dwóch godzin. To czas przechodzenia dziecka przez kanał rodny na zewnątrz. Skurcze zmieniają swój charakter i odczuwane są jako bardzo silne parcie na stolec. Przechodzenie główki przez kanał rodny odczuwane jest często jako rozpieranie, rozrywanie, kłucie, mrowienie. U większości kobiet wraz z rozpoczęciem parcia dochodzi do poprawy nastroju co wynika z aktywnego przyłączenia się do porodu. Przyjmując odpowiednią pozycję ( półsiedząca, kuczna z nogami odwiedzionymi w stawach biodrowych i głową przypartą do klatki piersiowej) rozpoczyna się współpraca z położną – ważne jest dokładne wykonywanie jej poleceń – parcie w szczycie skurczu z zamkniętymi oczami po uprzednim nabraniu powietrza i wstrzymaniu oddechu z napięciem mięśni brzucha.W ciągu jednego takiego skurczu wykonuje się często 2-3 parcia. W przerwach pomiędzy nimi należy głęboko oddychać aby dotlenić dziecko. Po kilku takich skurczach głowa zstępuje do pochwy, następnie przechodzi przez szparę sromową -tak rodzi się główka, kolejno tułów i kończyny dziecka.Podczas całego porodu ważne jest ciągłe monitorowanie tętna płodu aby nie przegapić niedotlenienia. W przypadku kiedy poród główki powoduje nadmierne napinanie tkanek krocza należy pojąć decyzję o jego nacięciu – chroni to przed niekontrolowanym pęknięciem. Po urodzeniu się dziecka położna dokonuje podwiązania i przecięcia pępowiny.
  3. OKRES RODZENIA ŁOŻYSKA - jest to czas w którym dochodzi do oddzielenia się i wydalenia na zewnątrz łożyska. Trwa od kilku minut do pół godziny. Kobieta znów zaczyna odczuwać delikatne skurcze po czym popiera tak jak przy porodzie dziecka. Łożysko zostaje poddane ocenie przez ginekologa czy zostało usunięte w całości. W przypadku podejrzenia,że jego część pozostała w jamie macicy należy wykonać zabieg – wyłyżeczkowania. W tym okresie również zostaje zaopatrzone chirurgicznie krocze. Szwy zostaną usunięte zwykle ok 9 doby przez położną środowiskowo-rodzinną.
  4. OKRES MONITORINGU POŁOŻNICY - jest to okres intensywnego monitorowania stanu ogólnego i położniczego kobiety. Obejmuje on pierwsze 2 godziny po porodzie. Położna kontroluje ciśnienie, tętno, temperaturę, wysokość dna macicy i jej obkurczanie. Sprawdzane jest także krwawienie z dróg rodnych.Udzielana jest również pomoc przy dostawieniu dziecka do piersi.
Kategorie: Poród. Tagi: , , , , , , , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>