Zwiastuny porodu

Pod koniec ciąży organizm kobiety wysyła sygnały zbliżającego się porodu. Dolegliwości jakie temu towarzyszą często budzą niepokój wśród pacjentek. Wynika to przede wszystkim z ich niewiedzy lub braku doświadczenia (pierwiastki). Warto zapoznać się z objawami, które świadczą o gotowości organizmu do narodzin dziecka aby zrozumieć ich sens. Nadchodzi wielkie odliczanie a im bliżej jesteś terminu, tym większy niepokój i stres. To zupełnie normalne, w końcu narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, związane z bólem  z którym  każda kobieta musi się zmierzyć sama. Mimo najlepszego wsparcia osób bliskich, tylko kobieta może urodzić. Im więcej wiadomości związanych z porodem przyswoisz, tym łatwiej Ci będzie pokonać kolejne skurcze.

Do objawów zwiastujących poród należą:

 • Obniżenie dna macicy – inaczej mówiąc obniżenie się brzucha. Sygnalizuje, że dziecko zaczyna się ustawiać w kanale rodnym. Przynosi to ulgę w oddychaniu jednak wiele kobiet uskarża się wówczas na zaparcia oraz częste oddawanie moczu. Niektóre kobiety obserwują u siebie ten objaw nawet na kilka tygodni przed porodem.
 • Skurcze przepowiadające - mogą wystąpić również kilka tygodni wcześniej (zwykle na 8-10 dni przed porodem) są one nieregularne, niebolesne i mają za zadanie wstępnie przygotować włókna mięśniowe macicy do obkurczania się w trakcie porodu. Ustępują zwykle po 2-3 godzinach.
 • Objawy ze strony układu pokarmowego – zalicza się do nich nudności, wymioty, biegunkę czy też wzdęcia. Wiele kobiet traci apetyt lub wprost przeciwnie odczuwa potrzebę na konkretny posiłek. Objaw ten jest widoczny na kilka godzin przed porodem lub w jego trakcie.
 • Odejście czopa śluzowego – u niektórych kobiet może mieć to miejsce nawet do kilku tygodni przed porodem. Czop śluzowy to nic innego jak mocno zbity śluz, czasem nawet lekko podbarwiony krwią. Osłania on ujście zewnętrzne szyjki macicy przed środowiskiem zewnętrznym.
 • Plamienie – niewielkie plamienie występuje na kilka godzin przed rozpoczęciem się akcji porodowej. Powstaje w wyniku rozwierania i skracania się szyjki macicy.
 • Zmiany nastroju i zachowania - wiele kobiet odczuwa silny niepokój, narastają obawy i lęki. Towarzyszyć temu mogą objawy ogólnoustrojowe – kołatanie serca, wzrost ciśnienia, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, itp. A czasem wprost przeciwnie, ciężarne doświadczają przypływu energii i sił witalnych. Ogarnia je radość i spokój ducha.
Kategorie: Poród. Tagi: , , , , , , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

9 komentarzy nt. „Zwiastuny porodu

 1. A czy te zwiastuny muszą wcześniej wystąpić? Czy możliwe jest, że brzuch obniży się np. dopiero na kilka godzin przed porodem a skurcze przepowiadające nie pojawią się wcale, tylko od razu te właściwe?

 2. Tak, może tak być. Niestety albo i na całe szczęście każda kobieta jest zupełnie inna, dlatego nie można określić książkowo, że w każdej ciąży będą miały miejsce wszystkie objawy. Nie każdej kobiecie pojawiają się skurcze przepowiadające i nie wszystkim obniża się brzuch przed porodem, lub też jest to znikome że np. niezauważalne.

 3. Witam serdecznie,
  Jestem w 35 tc. Wyniki ogólne (morf. i mocz) wręcz idealne. Po wyjściu ze szpitala (od 3 tyg.) biorę dopegyt 3xdziennie, 5xdziennie wykonuję pomiary ciśnieniomierzem i w rezultacie ciśnienie jest optymalne bądź w normie (nieco lepsze niż przed zastosowaniem leczenia-zresztą w szpitalu też było wszystko ok.). Natomiast dzisiaj po aktywnym sprzątaniu domu ciśnienie zaczęło wzrastać…do 140/110 (ok. 17:00). Nie panikowałam, tylko postawiłam na odpoczynek i rozluźnienie. Mąż przygotował kolację (ok. 19:00) i niestety ciśnienie nadal wzrasta (teraz, tzn. po 2h po posiłku 162/110). Opuchnięte kostki, które pojawiły się po wysiłku już „puściły”, ogólnie czuję się dobrze, nic mnie nie boli, nic mi nie dolega… Skąd ten nagły wzrost ciśnienia? Co może być przyczyną? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 4. Dzień dobry . Chciałabym zapytać czy jeżeli boli mnie brzuch tak jak przed okresem , plecy w okolicy krzyża i górna część ud to są to oznaki porodu ? Jestem w 40 tc i nie wiem czy bede w stanie rozpoznac poród . Występują u mnie objawy porodu ale nie wszystkie . To moja pierwsza ciąża . Proszę o odp.

 5. Dodam że czop śluzowy mi juz odszedł w niedziele . Tak mi sie wydaje . Taki gęsty śluz podbarwiny na taki różowo-brązowy kolor , Kiedy mogę spodziewać sie porodu ?

 6. Witam, jestem w 40 tyg ciąży, tydzień temu byłaam u lekarza i stwierdził 3cm rozwarcie. Dzisiaj miałam straszne kłucie,że aż nie szło wytrzymać. Do tego czułam się jakbym chciała wymiotować,ale tego nie robiłam. Tak samo było z moczem, co chwile chodziłam do wc z myślą,że chce mi się siusiu, a tu nic kapło ze dwa razy i po fakciee. Czy to zbliżający się poród? Lekaarz wcześśniej mówił,że jak w ciągu tyg nic się nie będzie działo mam się udaać do szpitala na ktg, ale nie dał mi skierowania,a teraz jest na urlopie. To jak to jest przyjmą mnie na ktg tak jak mi kazał bez skierowania wg jeśli żadnych bólów nie będę miała?

 7. Witam jestem w 36+4tc od wczoraj jest mi strasznie duszno. Otwarte okno pomaga tylko przez chwilę do tego chce mi się bardzo spać czy to może być znak ,że już niedługo urodze ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>