Badanie cytologiczne

CYTOLOGIA JEST BADANIEM BEZBOLESNYM I TRWA BARDZO KRÓTKO A MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE!

Cytologia jest jednym z najważniejszych badań jakie powinna wykonywać kobieta. Regularnie przeprowadzane pozwala wykryć nowotwór szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium a co za tym idzie, zwiększyć szansę na całkowite wyleczenie.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu z tarczy szyjki macicy (części macicy znajdującej się w pochwie) materiału komórkowego, który potem oglądany jest pod mikroskopem,  w celu wykluczenia nieprawidłowości w budowie nabłonka wielowarstwowego płaskiego, który pokrywa szyjkę macicy. Odmienne komórki wykryte pod mikroskopem mogą świadczyć o rozwijających się złośliwych komórkach nowotworowych.

Klasyfikacja obrazów cytologicznych wg Papanicolaou

 • I grupa (Iº) – obraz prawidłowy;
 • II grupa (IIº) – zmiany łagodne, nie stwierdza się komórek z cechami dysplazji;
 • III grupa (IIIº)  – zmiany w komórkach są łagodne, stwierdza cechy dysplazji niewielkiego, średniego i znacznego stopnia;
 • IV grupa (IVº) – rak przedinwazyjny (niektóre laboratoria zaliczają raka przedinwazyjnego do III lub IV grupy przy posługiwaniu się klasyfikacją czterostopniową);
 • V grupa (Vº) – zmiany bezwzględnie złośliwe

Jakie są wskazania do wykonania cytologii?

Badanie cytologiczne należy wykonywać regularnie od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego. Przyjmuje się, że powinno być przeprowadzane :

 • raz na rok u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy (obciążenie w wywiadzie, częsta zmiana partnera seksualnego, IIIº w poprzednim badaniu, nawracające stany zapalne pochwy, krwawienie kontaktowe podczas stosunku)
 • raz na dwa u kobiet z niskim ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy (brak obciążenia w wywiadzie, stały partner seksualny, Iº lub IIº w poprzednim badaniu)
 • u kobiet ciężarnych między 1-3 miesiącem ciąży oraz między 7-9 miesiącem ciąży
 • u kobiet po zachowawczym lub operacyjnym leczeniu nadżerki w celu kontroli

Jak przygotować się do badania?

 • kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych ani irygacji
 • 24 h przed wykonaniem badania nie należy współżyć
 • badanie należy wykonać co najmniej po dwóch dniach od zakończenia miesiączki

Przebieg badania cytologicznego

Pobranie komórek z szyjki macicy nie jest zabiegiem długim ani bolesnym, choć część pacjentek odczuwa dyskomfort w postaci lekkiego drapania podczas wykonywania cytologii. Badanie wykonuje się we wzierniku. Ginekolog wcześniej dokonuje oceny pochwy pod kątem stanu zapalnego i innych nieprawidłowości. Następnie za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera materiał komórkowy z tarczy szyjki macicy oraz utrwala go na szkiełku. Wymaz, który trafia do pracowni poddany zostaje ocenie mikroskopowej. Wynik najczęściej gotowy jest po 2 tygodniach.

Szczoteczka do pobierania cytologii

źródło : www.menopauza.pl

 

 

Jeden komentarz nt. „Badanie cytologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>