Higiena miejsc intymnych

Higiena okolic intymnych wydaje się być oczywista, jednak opiekując się kobietami na oddziale niejednokrotnie przekonałam się, że temat ten jest omijany szerokim łukiem. Dlaczego popadamy ze skrajności w skrajność? Część z nas dba o higienę miejsc intymnych, aż do przesady co tez nie jest dobre ( o tym jednak w dalszej części artykułu), natomiast są też kobiety, które najzwyczajniej w świecie nie stosują kompletnie żadnych zasad higieny intymnej.

Jak dbać o naszą kobiecość by nie doprowadzić do infekcji? Przede wszystkim należy stosować się do kilku fundamentalnych zasad, które pozwolą nam cieszyć się świeżością i zdrowiem.

Jak często się myć?

Najbezpieczniej będzie jeśli będziemy podmywały się rano i wieczorem. Wyjątkiem jest trwająca infekcja powodująca dyskomfort, upławy i wydzielinę z pochwy. Wtedy środki higieniczne stosujemy tak często jak potrzebujemy, ale z umiarem. Zbyt częste podmywanie i stosowanie preparatów do higieny intymnej wyjaławia środowisko okolic intymnych a co za tym idzie łatwiej wtedy o infekcję.

Jakie preparaty stosować?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków do higieny intymnej od płynów i talków do dezodorantów. Wybierać należy te które posiadają pH 5,5. Osobiście jednak uważam, że stosowanie talków czy dezodorantów to już zbyt dużo jak na delikatne środowisko intymne i nie polecam tego typu preparatów. Do codziennej higieny miejsc intymnych wystarczy odpowiedni płyn np. z dodatkiem kory dębu czy rumianku.

Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Należy bezwzględnie pamiętać by myć się i wycierać od strony sromu w kierunku odbytu. W przeciwnym razie możemy nabawić się infekcji związanych z bakteriami bytującymi w układzie pokarmowym np. bakterią E.coli. Podczas mycia można też stosować zasadę dwóch rąk. Jedną podmywać srom, drugą okolice odbytu.

Do higieny miejsc intymnych nie należy używać gąbek i myjek, ponieważ są one siedliskiem bakterii. Poza tym dłonią o wiele prościej rozprowadzić płyn w niedostępne dla gąbek miejsca. Należy bowiem pamiętać, że miejsca intymne to nie tylko wzgórek łonowy, ale i wargi sromowe większe i mniejsze, łechtaczka i wejście do pochwy. To tam znajduje się najwięcej zanieczyszczeń.

Warto również przeznaczyć jeden ręcznik wyłącznie do osuszania miejsc intymnych.

Wykonując czynności higieniczne w okolicach sromu np. zmieniając wkładkę lub tampon należy wcześniej umyć ręce, ponieważ są one siedliskiem przeróżnych bakterii i drugim po jamie ustnej, najbardziej zanieczyszczonym miejscem w ciele człowieka.

Jak dbać o higienę w czasie miesiączki?

Środki higieniczne dostępne na rynku – podpaski i tampony należy wymieniać maksymalnie co 3 godziny. Chyba, że używasz tamponów i po 3 godzinach nie jest on dostatecznie nasączony. Najdłużej tampon może być umieszczony w pochwie przez 6 godzin. Krew miesięczna pod wpływem tlenu bardzo szybko się rozkłada i jest znakomita pożywka dla bakterii. Poza tym rozkładając się wydziela bardzo nieprzyjemny zapach.

Jeżeli to możliwe w trakcie menstruacji podmywaj się za każdym razem kiedy zmieniasz podpaskę lub tampon.

Odpowiednia bielizna

Najlepiej jeśli będziesz nosiła bieliznę przepuszczającą powietrze czyli bawełnianą. W sklepach jest już też dostępna bielizna ze specjalnych tkanin przepuszczających powietrze np. merylu lub rhovylu. Bieliznę ze sztucznych tkanin używaj sporadycznie i na wyjątkowe okazje.

Czy warto stosować irygacje?

Irygacje pochwy maja zapewnić prawidłową florę bakteryjną, która broni nas przed infekcjami. Pamiętajmy jednak, że ten sposób odbudowywania prawidłowego środowiska stosowany zbyt często odniesie odwrotne skutki. Irygacje można stosować raz na 2-3 miesiące.

Jeżeli potrzebujesz jednak odbudowania flory bakteryjnej pochwy np. po leczeniu antybiotykami, warto zaopatrzyć się probiotyki ginekologiczne zażywane doustnie.

Jeden komentarz nt. „Higiena miejsc intymnych

  1. Moja higiena miejsc intymnych wygląda następująco codziennie używam płynu Femma Ultra Sotf, spełnia swoje zadanie, delikatnie myje, nie uczula, w przystępnej cenie i w wygodnym opakowaniu. Może nie wiele ale to wystarcza i u mnie się sprawdza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>