Higiena intymna kobiet w ciąży

Ciąża sprzyja stanom zapalnym okolic intymnych. Aby uniknąć niepotrzebnych dolegliwości i ewentualnych powikłań staraj się do nich nie dopuszczać.
Jeśli zauważysz u siebie świąd, pieczenie, zaczerwienienie zgłoś to swojej położnej środowiskowo-rodzinnej i skontaktuj się z ginekologiem. Biocenoza pochwy wykaże czy jest to stan zapalny i czy są bakterie lub grzyby.

Możesz zgłosić się do położnej lub lekarza ginekologa w celu pobrania wymazu w kierunku czystości pochwy – tzw. biocenozy pochwy (nie myl z cytologią).Ginekolog może zalecić stosowanie globulek lub maści, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Jak przeciwdziałać infekcjom?

 • noś bawełnianą, przewiewną bieliznę
 • używaj płynów do higieny intymnej na bazie kwasu mlekowego
 • ogranicz korzystanie z basenu, jacusi
 • bądź ostrożna przy korzystaniu z publicznej toalety
 • przy częstych skłonnościach do infekcji grzybiczych lub bakteryjnych stosuj probiotyki.
Udostępnij wpis:
  Kategorie: Ciąża, Porady. Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  O Joanna Zasimowicz-Głucha

  Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

  3 komentarzy nt. „Higiena intymna kobiet w ciąży

  1. Bardzo się martwię, bo to moja pierwsza ciążą więc mam nadzieję,że mi Pan pomoże. Obecnie jestem w 15 tygodniu ciąży, tydzień temu zakończyłam kurację antybiotykiem dopochwowym w kremie dalacin i od kilku dni mam nieprzyjemne uczucie jakby lekkiego pieczenia, obtarcia ale pojawia się ono tylko kilkukrotnie w ciągu dnia. Chyba dlatego własnie,że nie mam żadnych upławów,ani ostrych objawów tylko występujące sporadycznie lekarz nie przepisał mi globulek tylko krem clotrimazolum (może też dlatego,że już na początku około 8 tyg brałam pimafucin w globulkach, a potem antybiotyk)Wizytę mam za niecałe dwa tygodnie. Lekarz u ktorego byłam (ale nie na badaniu tylko po receptę)polecił mi maść clotrimazolum i wypisał na receptę drugą maść pumofikart. Zaczęłam stosować ten clotrimazolum 2 razy dziennie na zewnętrzne narządy i w okół pochwy. Mam kilka pytań:
   - czy ten lek można stosować profilaktycznie, bo zaczeło mnie po nim szczypać, dziś nie mam jak na razie żadnych objawów i nie wiem czy nadal sie smarować czy jeśli nie ma objawów to niczym nie smarować(czy mozliwe,że mnie podrażnił bo nie miałam żadnej grzybicy a objawy dyskomfortu wzięły się po antybiotyku?)
   -Czy sama taka maść(clotrimazolum) może wyleczyć grzybicę?
   -Martwię się, że to może być grzybica i obawiam co jeśli stosując maść objawy przejdą, a jednak grzybica będzie się poszerzać(czy jest w ogóle taka opcja, że krem zamaskuje objawy i przez to będę chodzić nieświadoma grzybicy, która przecież może zaszkodzić ciąży, czy przez taki krem ostra infekcja zagrazająca ciąży może być nieodczuwalna i nie zauważona)?
   -Czy jeśli objawy przejdą to mogę spokojnie poczekać do wizyty za 2 tyg ?
   -Czy jeśli objawy nie przejdą to użyć tego drugiego kremu czy od razu dzwonić do lekarza żeby wypisał globulki?
   -Czy lekarz na wizycie po badaniu wewnętrznym rozpozna grzybicę gdybym nawet jej nie czuła?

   • Z objawów jakie opisujesz wynika, że najprawdopodobniej masz grzybicę narządów rodnych. Zapewne nabawiłaś się jej po stosowaniu antybiotyku, który wyjałowił florę bakteryjną pochwy. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie przyjmowanie dopochwowych globulek np. clotrimazolu sama maść na zewnętrzne narządy rodne nie usunie drożdżaka z pochwy.
    Lekarz w badaniu wewnętrznym z wziernikiem bez problemu rozpozna grzybicę. Jeżeli świąd, pieczenie będą Ci nadal dokuczać, po weekendzie wybierz się po receptę na globulki.

    • Dziekuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Zaczęłam smarować się kremem pimafucort i jakby się poprawiło, tylko czasem coś mnie podszczypuje przy oddawaniu moczu. Czy w takim przypadku muszę niezwłocznie udać się do lekarza po globulki czy wystarczy poczekać do poniedziałku do wizyty? Czy zakażenie bakteryjne lekarz również rozpozna po badaniu wewnętrznym? Czy takie zakażenia bakteryjne lub grzybicze(ale nie mówię tu o paciorkowcu, chlamidzie, cytomelagii, hsv czy hpv) jest zagrożeniem dla ciąży i jak najszybciej przy nawet niewielkim szczypaniu powinno się udać na wizytę czy można spokojnie poczekać do wyznaczonej w terminie np 3 tyg?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>