Ciąża przed 40

Czasy w których żyjemy sprawiają, że świadome macierzyństwo kobiety odkładają na później. Pęd, kariera, praca o którą trzeba zabiegać i troska o zapewnienie dziecku odpowiedniego bytu są przyczyną późnego macierzyństwa. Czy kobieta zbliżająca się do swoich 40-tych urodzin może przejść ciąże bez obaw o komplikacje?

Wady i zalety późnego macierzyństwa

Ginekolodzy są zgodni co do faktu, że ciąża dla kobiety niezależnie w jakim jest wieku to nie lada wyzwanie. Organizm przyszłej mamy  przechodzi bowiem szereg diametralnych zmian, które mogą mieć wpływ na kondycję zdrowotną kobiety.

Zaletą późnego macierzyństwa niezaprzeczalnie jest dojrzałość i świadomość rodziców. Troska z jaką traktują swoje nienarodzone dziecko powoduje, że matka jak i ojciec dokładają wszelkich starań by czas 9 miesięcy oczekiwania obfitował w zdrową żywność, spokój przyszłej mamy oraz konieczne kontrole lekarskie.

Wiadomo jednak, że z upływem lat organizm człowieka zaczyna spowalniać dlatego kobiety, które zachodzą w ciąże krótko przed ukończeniem 40 – tych urodzin powinny być świadome, że w ich wypadku zwiększa się ryzyko różnych dolegliwości oraz powikłań ciążowych.

Ryzyko jakie niesie ze sobą ciąża przed 40-stką

 1. podwyższone ryzyko poronienia
 2. wystąpienie wad genetycznych płodu (szczególnie zespół Downa)
 3. zwiększone prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej

Dolegliwości, które mogą wystąpić podczas ciąży

 1.  Nadciśnienie tętnicze - to najczęstsza przypadłość jaka towarzyszy dojrzałym matkom. Jeżeli w ciągu dnia utrzymuje się ono na poziomie 150/95 należy ten fakt zgłosić lekarzowi. Nadciśnienie powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych co powoduje gorszy przepływ substancji odżywczych do płodu. Wiąże się z tym opóźniony rozwój i wzrost dziecka.
 2. Cukrzyca – pojawia się w momencie gdy trzustka nie nadąża z produkcją insuliny, która rozkłada węglowodany we krwi matki. Efektem cukrzycy ciężarnych jest wyższa waga urodzeniowa dziecka spowodowana dostarczaniem do płodu zbyt dużych ilości cukrów. W związku z tym rutynowo między 24-26 tygodniem ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą 50 g. Poziom cukru we krwi można jednak szybko wyregulować z pomocą odpowiedniej diety i lekarstw. Jeżeli odczuwasz zwiększony apetyt i pragnienie, częściej oddajesz mocz i nabawiłaś się grzybicy narządów płciowych może to świadczyć o początkach cukrzycy ciążowej.
 3. Żylaki – występują u ponad połowy ciężarnych po 40-stce. Ich występowanie spowodowane jest słabszą kondycją żył oraz wzrastającą waga ciała. Żylakom kończyn dolnych często towarzysza również hemoroidy czyli żylaki odbytu.

 Pod kontrolą

Ciążę kobiety dojrzałej należy objąć szczególną opieką. Lekarz ginekolog po przeprowadzeniu wywiadu powinien skierować przyszłą mamę na badania prenatalne, które pozwolą wykluczyć np. popularne aberracje chromosomowe.

Ważne jest też by poinformować lekarza o towarzyszących chorobach przewlekłych i zażywanych lekach. W ciąży często jest potrzeba zmiany lekarstwa lub dawki przyjmowanego składnika.

Wskazania do badań prenatalnych

 • wiek kobiety powyżej 35 lat
 • aberracje chromosomowe u matki lub ojca dziecka
 • aberracje chromosomowe w poprzedniej ciąży
 • nieprawidłowy wynik USG/badań biochemicznych wskazujących na możliwość wystąpienia aberracji chromosomowej.

Poród dojrzałej ciężarnej

Wbrew panującym opiniom, poród kobiety dojrzałej nie musi się bardzo różnić od porodu jej młodszej koleżanki. Wiek przyszłej mamy nie jest też wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Poród siłami natury może być jedynie obciążeniem kondycyjnym, dlatego od samego początku ciąży (jak i przed nią) warto zadbać o swoją kondycje fizyczną jak i…..psychiczną. Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu.

3 komentarzy nt. „Ciąża przed 40

 1. Często zdarza się, że kobiety powyżej 35 roku życia nie są w czasie ciąży kierowane na badania prenatalne. Same nie zawsze wiedzą, że tak powinno być, a nawet jeśli się upominają mogą się spotkać z odmową. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Lekarz jednak może zasłonić się tzw „sumieniem”, które nie pozwala mu kierować pacjentek na takie badania, bo w przypadku nieprawidłowości mogą domagać się usunięcia ciąży.

  • Niestety tak się zdarza. W tym wypadku chyba po prostu trzeba zmienić lekarza. Aborcji jestem przeciwna, ale nasze polskie prawo daje możliwość usunięcia ciąży jeśli dziecko ma wady letalne lub ciąża jest zagrożeniem dla życia matki, więc zasłanianie się „sumieniem” nie tłumaczy lekarza. Prawo jest prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>