Głupota powtarzana z ust do ust – w ciąży pozbądź sie kota bo zarazisz się toksoplazmozą

Odkąd zaszłam w ciąże a w naszym domu zamieszkał kot, co chwilę słyszę o tym, że narażam siebie i dziecko na wielkie niebezpieczeństwo.

Ostatnią taką rewelację usłyszała teściowa na imieninach od swojej bratanicy (młodej kobiety skądinąd).
 
 
 

Co wywołuje toksoplazmozę?

Na początek troszkę faktów ze świata medycznego, na temat samego pasożyta jakim jest Toxoplasma gondii, wywołujący budzącą postrach toksoplazmozę. Pierwotniak ten pasożytuje w komórkach organizmu człowieka i wielu zwierząt. By się rozmnażać potrzebuje dwóch żywicieli : pośredniego (może nim być człowiek i wiele zwierząt) oraz ostatecznego (ssaki z rodziny kotowatych, szczególnie koty domowe). W organizmie kotów pierwotniak Toxoplasma gondii ma idealne warunki do rozmnażania się, ale jak na ironię nie wywołuje u kota choroby. Podczas cyklu rozwojowego w przewodzie pokarmowym kota, powstają oocysty, które są wydalane z kocim kałem.

Jak kot nabywa pierwotniaka?

Jeżeli kot jest zwierzęciem typowo domowym i nie korzysta z podwórkowych barów szybkiej usługi gdzie serwują surowe myszy, szczury, ptaki czy ślimaki oraz nie podaje mu się surowego mięsa, nie ma możliwości by zaraził się Toxoplasma gondii.

Pierwotniak bowiem w formie przetrwalnikowej może być obecny w surowym mięsie np. świńskim, kurzym, surowych jajkach, surowych rybach. To dlatego tak ważne jest by kobiety w ciąży nie jadły surowych i wędzonych pokarmów. Od 60-70% zakażonych toksoplazmozą to ludzie, którzy zjedli pierwotniaka razem z pokarmem.

A zatem jeżeli :

- nie masz styczności z kotem :

 • powinnaś unikać surowych i wędzonych potraw mięsnych, rybnych oraz surowych jaj
 • po kontakcie z surowym mięsem np. rozbijając piersi z kurczaka na kotlety – umyć ręce (myślę, że żadna z nas nie oblizuje brudnych palcy albo noża??)

- masz styczność z kotem

 • po sprzątnięciu kuwety umyj ręce, ponieważ do zakażenia doszłoby wówczas gdybyś brudne ręce od kociego kału włożyła do buzi…..A najlepiej kuwetę sprzątnąć po prostu w rękawiczkach.

Pozytywny wynik badania na toksoplazmozę

Groźne jest zarażenie się Toxoplasma gondii będąc już w ciąży, ponieważ kobiety, które są już nosicielkami pierwotniaka (tzn. że przechorowały już toksoplazmozę) wytwarzają przeciwciała, które nie pozwalają przedostać się pasożytowi przez łożysko.

Wczesne wykrycie zakażenia w ciąży minimalizuje szansę na to by pierwotniak przedostał się przez łożysko do komórek płodu. Podjęcie odpowiedniego leczenia przynosi dobre rezultaty.

Ryzyko przeniknięcia Toxoplasma gondii, oraz ryzyko wystąpienia wad płodu względem zaawansowania ciąży.

 • W I trymestrze ciąży – ryzyko przeniknięcia pierwotniaka to 25%, jednak ryzyko powstania wad wrodzonych to aż 75%, zwykle wady są tak poważne, że dochodzi do poronienia samoistnego lub obumarcia wewnątrzmacicznego (jest to 1% wszystkich przypadków).
 • W II trymestrze ciąży – ryzyko przeniknięcia Toxoplasma gondii to 50% i tyle samo wynosi prawdopodobieństwo powstania wad rozwojowych, najczęstsze są uszkodzenia narządu wzroku (4% przypadków).
 • W III trymestrze ciąży – największe jest ryzyko przeniknięcia (sięga 65%), jednak ryzyko poważnych chorób jest niewielkie (około 5%); objawy zarażenia w tym okresie są związane z chorobami wzroku, lecz często ujawniają się u dzieci starszych, nie później niż do 20. roku życia dziecka (20-80% przypadków).

Zarażenie prenatalne między I a II trymestrem u 10% płodów skutkuje tzw. triadą Sabina-Pinkertona (uszkodzenie siatkówki i naczyniówki w obu gałkach ocznych, wodogłowie lub małogłowie, zapalenie śródczaszkowe, zwapnienie śródmózgowia z towarzyszącym opóźnieniem rozwoju umysłowego dziecka). Szanse na życie dziecka są zerowe. W Polsce rocznie wykrywa się około 300 przypadków toksoplazmozy wrodzonej. U większości dzieci nie ma jednak żadnych objawów – choroba pozostaje nierozpoznana i nieleczona, co może prowadzić do chorób ośrodkowego układu nerwowego, narządu wzroku i słuchu.

CZY ZATEM BAĆ SIĘ KOTÓW?

JEDNOZNACZNIE ODPOWIADAM :

NIE

Kategorie: Ciąża. Autor: Marika Kaczmarek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Marika Kaczmarek

Jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Doświadczenie zawodowe zdobywam głównie podczas pracy w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Prywatnie jestem mamą 3-letniej Sary i 7-miesięcznego Arturka. Czas spędzony z dziećmi uważam za wyczerpujący aczkolwiek bardzo radosny i pełen wrażeń czas :) Staram się by dzieciństwo moich maluchów obfitowało w ogrom miłości i dobrą zabawę.

5 komentarzy nt. „Głupota powtarzana z ust do ust – w ciąży pozbądź sie kota bo zarazisz się toksoplazmozą

 1. Ciekawa sprawa. Sama kociaka nie mam, w każdej gazecie dla ciężarnych ostrzegają przed kotem. Pewnie o wiele bardziej przydatną radą byłoby wspominanie o tym, żeby bezwzględnie myć ręce o prozaicznym rozbijaniu kotleta na obiad (choć trudno mi sobie wyobrazić, żeby tego nie robić).

 2. Witam:) jestem w 8 tyg ciąży wizytę u lekarza mam dopiero za 3 tygodnie, mam pytanie, czy przy ujemnym wyniku igm, wynik igg-23 jest wysoki? powinnam się niepokoić??

 3. Witam,
  Jestem w 28 tyg ciazy. Nie mam odpornosci na tokso. Wczoraj maz kupil piers z kurczaka. Byla zawinieta w siatce na zakupy (dosc gruba) po czym wlozylismy ja do jeszcze jednej siatki na zakupy ale podawal nam ja pan z dzialu miesnego wiec za czystych rak pewnie nie mial.
  W tym samym koszyku lezal ser zolty byl w folii spozywczej zawiniety i moglo sie tak zdazyc ze dotknal siatki z piersia kurczaka. Zjadlam potem trzy plasterki tego sera. Czy moglam sie zarazic?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>