Problemy ze skórą niemowlęcia

Zanim na świat przyjdzie nasze długo oczekiwane dziecko, wyobrażamy sobie jak będzie wyglądało. Każda matka oczyma wyobraźni widzi piękne różowe maleństwo z gładką i delikatna skórką. Niestety rzeczywistość nie zawsze jest tak piękna jak w reklamach.

Noworodek, który opuszcza łono mamy jest pomarszczony i opuchnięty. Jego skóra nie przypomina tej z reklam produktów dziecięcych a często robi się szorstka i sucha. Kiedy zdołamy wypielęgnować noworodka i skóra jest w lepszej kondycji, na twarzy pojawiają się dziwne krostki a pupa robi się zaczerwieniona.

Jak radzić sobie z tymi problemami? Opisze w tym artykule najczęściej spotykane u noworodków i niemowląt dolegliwości skórne oraz sposoby na ich zniwelowanie.

I. ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA

Występuje u wielu noworodków nie długo po urodzeniu (nawet w 2 dobie). Dzieci wyglądają wtedy trochę jak gady zmieniające skórę. Złuszczanie zazwyczaj umiejscowione jest na rączkach, stópkach. Rzadziej w zgięciach łokci, kolan i pach. Powodem łuszczenia się skóry jest gwałtowna zmiana otoczenia z bardzo wilgotnego (do tej pory dziecko przebywało w wodach płodowych) na suche.

Jak pomóc?

Niewielkie złuszczanie naskórka nie jest groźne dla dziecka. Należy stosować kremy natłuszczające i nawilżające. Polecam kąpiel w emolientach, smarowanie zmienionych okolic oliwką, Linomagiem zielonym lub kremem z cholesterolu i wit. E robionym na receptę.

II. PROSAKI

Małe krostki z białą główką umiejscowione najczęściej na nosku, czole i bródce niemowlęcia. Spowodowane nadmierna produkcją łoju w pierwszych miesiącach życia dziecka i zaczopowaniem mieszków włosowych.

Jak pomóc ?

Bezwzględnie nie należy ich wyciskać!! Może to spowodować nadkażenie rany i jeszcze większe problemy. Wystarczy właściwie pielęgnować skórę dziecka. Przemywanie buźki przegotowaną woda z mydełkiem dla dzieci w zupełności wystarczy.

 III. RUMIEŃ NOWORODKOWY

Występuje w pierwszych dniach życia dziecka i jest odpowiedzią na styczność z zupełnie nowym i obcym noworodkowi środowiskiem. Rumień może wywołać proszek do prania dziecięcych ciuszków, preparaty pielęgnacyjne, powietrze, pieluszki jednorazowe. Umiejscawia się zazwyczaj na twarzy i klatce piersiowej.

Jak pomóc?

Rumień zniknie sam po kilku dniach od pojawienia się. Najlepiej miejsca zaczerwienione przemywać wodą przegotowaną. Kiedy skóra przystosuje się do nowych warunków rumień ustąpi samoistnie. Gdy jednak zmiany utrzymują się dłużej niż tydzień, należy udać się z dzieckiem do pediatry lub dermatologa.

IV. POTÓWKI

Są najczęstszą zmianą skórną pojawiającą się u noworodków i niemowląt. Mogą występować na każdym obszarze skóry. Przyczyną ich powstawania jest przegrzanie dziecka, nadmierna wilgotność i temperatura otoczenia. Dodatkowym czynnikiem wzmagającym pojawianie się potówek jest fakt, że niemowlęta nie posiadają w pełni sprawnie pracujących gruczołów potowych. W skutek przegrzewania gruczoły te zatykają się tworząc potówki.

Jak pomóc?

Przede wszystkim należy pamiętać by nie przegrzewać dziecka. W Polsce rodzice mają tendencję do zbyt nadmiernego opatulania i ciepłego ubierania dzieci. To nie tylko wywołuje potówki na skórze malucha, ale jest też przyczyną zmniejszonej odporności (Przegrzewanie dzieci – największy grzech polskich mam). Kiedy jednak potówki już się pojawią nie należy ich natłuszczać, gdyż w ten sposób można jeszcze bardziej pogłębić stan zapalny. Najlepszym sposobem jest przemywanie potówek przegotowaną wodą lub kąpiel w lekkim roztworze nadmanganianu potasu (kilka kryształków na kąpiel).

V. PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY

Występuje najczęściej u niemowląt pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Objawia się występującymi na skórze pęcherzykami, grudkami, nadżerkami, rumieniami oraz złuszczaniem naskórka. Dla dziecka jest dolegliwością bolesną i nieprzyjemną. Przyczyną powstawania zmian skórnych na pupie dziecka jest : przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę, wilgoć i uszkodzenie naskórka, biegunki, zasadowy odczyn pH moczu, drożdżaki, niedostateczna higiena lub alergia.

Jak pomóc ?

Aby zapobiec powstawaniu pieluszkowego zapalenia skóry należy dbać o higienę intymną dziecka. Zmieniać pieluszkę nawet co 3 godziny i nie dopuścić by malec dłuższy czas „chodził” z kupką w pieluszce. Jeżeli jednak objawy PZS już wystąpią należy jak najczęściej zostawiać dziecko bez pieluszki, ponieważ skóra która ma dostęp świeżego powietrza o wiele szybciej się goi. Nie powinno się również doprowadzać do zawilgocenia podrażnionej okolicy, dlatego trzeba częściej zmieniać pieluszkę. Jeśli jednak zmiana zaczyna wyglądać coraz gorzej i nie pomagają już domowe sposoby, należy udać się do pediatry lub dermatologa dziecięcego, który przepisze odpowiednie maści.

VI. TRĄDZIK NIEMOWLĘCY

Przyczyną występowania zaskórników, krostek, grudek i podrażnień widocznych szczególnie na buzi, ale czasami również na klatce piersiowej, jest nadmierna praca gruczołów łojowych oraz obecność w organizmie dziecka hormonów androgennych, które maluch otrzymał od mamy w czasie ciąży i porodu. Niektóre niemowlęta mają skłonność do takich zmian skórnych z powodu używania olejków i oliwek.

Jak pomóc ?

Przemywanie wodą przegotowaną oraz kąpiel w emolientach będzie działała łagodząco na zmiany skórne niemowlęcia. Jeżeli jednak trądzik utrzymuje się dłużej jak dwa tygodnie lub pojawia się po czwartym miesiącu życia należy udać się do pediatry lub dermatologa.

VII. ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Najczęściej występuje u dzieci, które mają skłonność do alergii. Zmiany skórne pojawiają się około trzeciego miesiąca życia. Skóra staje się sucha, pojawiają się krostki, grudki a policzki wyglądają jak lakierowane. Zmiany występują najczęściej na całym ciele z wyjątkiem pleców i miejsc przykrytych pieluszką. Bardzo swędzą dlatego dzieci drapiąc się mogą doprowadzić do wtórnej infekcji bakteryjnej.

Jak pomóc?

Kąpiel w wodzie z dodatkiem emolientów oraz natłuszczanie skóry preparatami do skóry atopowej dostępnymi aptece, łagodzi objawy. Warto jednak udać się do dermatologa, ponieważ podobnie do atopowego zapalenia skóry mogą wyglądać inne choroby skórne. Lekarz doradzi czy dziecko musi stosować specjalną dietę.

Jeden komentarz nt. „Problemy ze skórą niemowlęcia

  1. u nas na azs pomaga balsam do ciala. Ale taki , ktorego moga uzywac noworodki- eloderm. Kupuje w aptece i musze przyznac, ze na takie krostki, to dziala super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>