Przepuklina pępkowa u niemowląt

 Jak objawia się przepuklina pępkowa u niemowląt?

Zdarza się, że z przepukliną dziecko przychodzi na świat. Najczęściej jednak pojawia się ona w okolicach 2-3 miesiąca życia niemowlaka i większości jest powodowana nadmiernym wysiłkiem w obrębie mięśni brzucha związanych z płaczem kolkowym. Przepuklina w miejscu pępuszka tworzy wybrzuszenie, które wyglądem przypomina mały balonik. Przypadłość ta nie boli niemowlęcia ani nie sprawia dyskomfortu.

Przyczyny powstawania przepukliny pępkowej u niemowląt

Mięśnie i inne tkanki formujące się w miejscu, w którym naczynia krwionośne pępowiny są połączone z płodem określa się mianem pierścienia pępkowego. Zazwyczaj pierścień zamyka się jeszcze przed narodzinami. Jeśli jednak tak się nie stanie, otwór który pozostaje nie zamknięty pozwala na wydostanie się tkanki tworząc wybrzuszenie. 

Przepuklina uwidacznia się bardziej w momencie kiedy dziecko stoi, siedzi, płacze napina mięśnie brzucha lub wypróżnia się.

Leczenie przepukliny pępkowej

Przepuklinę pępkową powinien zdiagnozować pediatra pierwszego kontaktu, z którym udajemy się z dzieckiem np. do szczepienia. Jeżeli lekarz uzna, że jest taka konieczność wypisze skierowanie do chirurga dziecięcego (zazwyczaj tak się właśnie dzieje).

Istnieją dwie teorie na temat leczenia przepukliny pępkowej. Część chirurgów uważa, że przepuklinę należy zostawić samą sobie i czekać aż wchłonie się samoistnie, co powinno nastąpić do 2 roku życia dziecka. Jeżeli tak się nie stanie malca czeka operacja. Druga teoria zakłada, ze przepuklinę pępkową należy odprowadzać (tzn. delikatnie wcisnąć – może to zrobić tylko lekarz!) i plastrować, przez co proces zamykania pierścienia pępkowego następuje szybciej i sprawniej.

Co powinno nas niepokoić?

Jeżeli dziecko gorączkuje, wymiotuje i skarży się na ból w okolicy pępka a przepuklina jest zaczerwieniona należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem! Może to być bowiem początek infekcji lub uwięźnięcie jelita.

Od siebie :

Przepuklina pępkowa przytrafiła się mojemu synkowi. Kiedy skończył 2,5 miesiąca wyszła naprawdę bardzo duża. Po wizytach w poradni chirurgicznej i plastrowaniu pępuszka około 6 razy (8 tygodni), pępuszek synka wciągnął się całkowicie i wygląda teraz zupełnie normalnie.

Przepuklina pępkowa

Zaplastrowany pępek

Udostępnij wpis:

  4 komentarzy nt. „Przepuklina pępkowa u niemowląt

  1. Absolutnie błędne postępowanie zostało zalecone. NIE MA absolutnie żadnych wskazań do plastrowania przepukliny u dziecka, a tym bardziej u chłopca. Przepukliny pępkowe wchłaniają się samoczynnie, jedynym postępowaniem jakie należy wdrożyć do częstsze i kładzenie na brzuchu (zawsze pod kontrolą rodziców). Plastrowanie jest błędne i nic nie wnosi.

    • Witam, mi również chirurdzy dziecięcy z pobliskiego szpitala odradzali plastrowania – córka miała jeszcze większy pępek. W innym szpitalu z kolei zaklejono jej pępek i po 7 dniach była widoczna ogromna poprawa. Potem córka trafiła do tego pobliskiego szpitala – wenflony, płacz i pępek znów urósł ( w między czasie nie chciano zakleić ze względu na zapalenie płuc). Potem przewieziono ją znów do tego innego szpitala i tam ponownie zaklejono na 7 dni i pępek się ponownie zmniejszył. Następnie udałam się do tego pobliskiego szpitala na trzecie plastroanie ale tu znów lekarze mówią że to „nic nie wnosi”
     … no tak, najlepiej to czekać na operację!
     Moim zdaniem jeśli lekarz zaklei pępek odpowiednio to nie ma co się martwić o przykliszczenie jelit. Gorzej jeśli zabierze się za to rodzic, któremu lekarze nie chcą pomóc – wtedy jest ryzyko.

  2. Dziś mojej coreczce tez zaklejono pępek, jest również po pierwszym szczepieniu jak narazie nie placze i wszystko jest dobrze za jakiś czas napisze jak z pepuszkiem. Pozdrawiam

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>