Odsmoczkowanie – czyli jak pozbyć się smoczka

 

Wiele mam ma problemy z odzwyczajeniem dziecka od używania smoczka. Największy pojawia się wtedy, gdy smoczek towarzyszy dziecku non stop, prawie przez całą dobę. Do zasypiania, po przebudzeniu, podczas zabawy i do uspokojenia. Wtedy maluch bardzo odczuwa brak swojego dotychczasowego „przyjaciela”.

Z moich obserwacji, przeprowadzonych wśród licznych znajomych z dziećmi w wieku mojej córeczki, wynika, że ze smoczka najlepiej zrezygnować ok. 10 miesiąca życia. Do tego momentu, mimo, że ssanie jest już tylko przyzwyczajeniem, malec nie potrafi jeszcze wyartykułować potrzeby otrzymania smoczka. Z upływem tygodni dziecko staje się bardziej rozumne, kojarzy też fakt posiadania przedmiotu na własność. W połączeniu z przyzwyczajeniem daje to ciężki do przeskoczenia temat. Z biegiem czasu jest coraz trudniej. Z 2-letnim malcem proces odsmoczkowania może przebiegać o tyle gorzej, że właśnie w tym wieku przechodzi tzw. „bunt dwulatka”. Jest to czas trudny dla rodziców, ale najbardziej dla samego dziecka. W tym okresie u dziecka buduje się poczucie własnego „ja”, wykształca się tez mechanizm rozpoznawania własnych emocji, co często skutkuje frustracją rodziców.

Maluch bowiem pytany np. „Chcesz pić?” – myśli „tak” a odpowiada „nie”, ponieważ nie potrafi jeszcze dokładnie odczytać emocji mu towarzyszących.

Zatem ten okres będzie najtrudniejszym czasem w życiu dziecka na odzwyczajenie od smoczka.

Metody na odsmoczkowanie :

1. Dziecko do 16-18 m

 • Konsekwentne odstawienie smoczka. Pierwsze kilka dni może być trudne i trzeba przygotować si na problemy z zaśnięciem i rozdrażnieniem dziecka (należy pamiętać o konsekwencji i nie poddać się w ciężkich chwilach, w jednej chwili można bowiem zaprzepaścić już wypracowany postęp. Kiedy odzwyczajałam córeczkę od smoczka, zdarzył mi się jeden wieczór kiedy chciałam dać jej go ponownie. Od 4 dni zasypiała bez uspokajacza więc i kolejny na pewno mogła. Nie poddałam się i więcej razy nie musiałam zmagać się z chęcią wyciągnięcia smoczka z szafy)
 • Obcinanie „gumki” smoczka po milimetrze co 1-2 dni, do momentu, aż dziecko samo z niego zrezygnuje ze wzgl. na brak możliwości ssania (metoda sprawdzona przez kilkanaście mam)

2. Dziecko powyżej 18 m

W tym wieku, kiedy dziecko rozumie o wiele więcej niż nam się zdaje, pożegnanie ze smoczkiem, może odbyć się na różne sposoby :

 • wymiana smoczka w sklepie na zabawkę
 • wyrzucenie smoczka do kosza
 • zostawienie smoczka w parku/ogrodzie na „drzewie smoczkowym”
 • oddanie smoczka smoczkowej wróżce w zamian za drobny upominek
 • powiedzenie dziecku, że smoczki zjadł pies/kot (nie pochwalam tego sposobu, ponieważ uważam, że dzieci nie zasługują na to, żeby je kłamać. Wiem jednak, że taka metoda funkcjonuje wśród rodziców)

Również na tym etapie obowiązuje bezwzględna konsekwencja. Znam rodziców, którzy po uroczystym oddaniu uspokajacza smoczkowej wróżce, która w zamian przyniosła dziecku mały samochodzik, kilka dni później (po trzech niezbyt dobrze przespanych nocach) podarowali synkowi nowy smoczek. Poskutkowało to tym, że chłopiec ma dzisiaj 3 lata i nadal nosi ze sobą smoczek.

Kiedy dziecko wkracza w etap gwałtownego rozwoju mowy, kojarzenia faktów i rozumienia czynności oraz ich następstw, warto podczas odsmoczkowania bardzo dokładnie tłumaczyć dlaczego smoczek zniknie z jego życia. 2-latki uwielbiają wszelkiego rodzaju historie opowiadane przez rodziców, dlatego drzewo smoczkowe i smoczkowa wróżka będą idealnym rozwiązaniem.

Udostępnij wpis:

  Jeden komentarz nt. „Odsmoczkowanie – czyli jak pozbyć się smoczka

  1. Witam,
   Mam pytanie jak odsmoczkowac przed rokiem zycia? Moja ma 4 miesiace, nosi smoczek, a ja juz chce odsmoczkowac w ciagu miesiaca a nie chce czekac jak skonczy rok. Czy da? Glownie uzywa tylko przy zasypianiu, a bez niego nie da, nawet cyc. Bylabym wdzieczna za pomoc.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>