Podgłośniowe ostre zapalenie krtani – krup wirusowy

W przeszłości przyczyną, która wywoływała zespół krupu była zakaźna choroba – błonica. Nazwa krup stosowana była przy błoniczym zapaleniu krtani. Odkąd wprowadzono powszechne szczepienia ochronne – błonica krtani jest znacznie rzadziej spotykana.

Dziś mianem krupu wirusowego określa się podgłośniowe zapalenie krtani. Jest to często spotykana choroba wieku dziecięcego. Charakteryzuje się wystąpieniem szczekającego kaszlu o nagłym początku, chrypki i zaburzeń oddechowych. Choroba występuje najczęściej u dzieci między 6. miesiącem życia a 6. rokiem życia. Chłopcy chorują częściej niż dziewczynki. Choroba najczęściej występuje jesienią i wiosną. W większości przypadków ma przebieg łagodny i krótkotrwały, jednak w przypadkach o ciężkim przebiegu może być stanem zagrażającym życiu.

Objawy :

  • 1-2 dni wcześniej łagodna infekcja dróg oddechowych (choć nie zawsze zauważalna)
  • nagle pojawiający się szczekający kaszel, najczęściej zaraz po przebudzeniu
  • świst wydechowy
  • chrypka

NIEZWŁOCZNIE NALEŻY UDAĆ SIĘ DO SZPITALA GDY :

  • dziecko wciąga do środka przestrzenie międzyżebrowe
  • zauważymy ruch skrzydełek noska
  • dziecko nie może złapać oddechu

Niepokój i płacz dziecka nasilają objawy zwężania się krtani dlatego tak ważne jest ukojenie dziecka.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną jest zakażenie wirusem paragrypy typu 1 i 3. Prowadzi on do rozwoju stanu zapalnego krtani co w konsekwencji powoduje jej obrzęk i utrudnione oddychanie. Dzieje się tak dlatego, że krtań małych dzieci w dolnym odcinku jest zwężona. Postać dorosłą przybiera dopiero około 6 r.ż Stan zapalny krtani wywołuje więc jeszcze mniejszy przepływ powietrza i związane z nim dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Leczenie

Dziecko trafiające do szpitala dostaje jednorazową dawkę sterydu i zazwyczaj obserwuje się je około czterech godzin. Jeśli stan poprawi się pacjent wypuszczany jest do domu. Zdarzają się jednak przypadki, że chory musi być hospitalizowany. Wtedy w leczenie włącza się również antybiotyk, który zapobiec ma rozwinięciu się zapalenia oskrzeli lub płuc. W leczeniu zapalenia krtani stosuje się również nebulizacje, które ułatwiają dziecku oddychanie.

Jak szybko pomóc dziecku będąc w domu?

  • przede wszystkim należy okryć dziecko kocem lub kołdrą i wyjść z nim na dwór. Zimne, świeże powietrze złagodzi objawy.
  • pokój malucha powinien być zawsze przewietrzony a o ile to możliwe niechaj dziecko śpi przy otwartym oknie, lecz nie bezpośrednio przy nim.
  • należy również pamiętać o tym by pomieszczenie sypialne powinno mieć wysoką wilgotność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>