Pierwsza zabawka niemowlaka – jaka sprawdzi się najlepiej?

Każde dziecko uwielbia się bawić. Jak tylko w jego życiu zakończy się etap noworodkowy a niemowlę staję się bardziej świadome otaczającego go świata rodzice zaczynają kupować zabawki. Często jednak jest tak, że nabyte zabawki lądują w kącie a dziecko w ogóle po nie nie sięga. Jakie zabawki kupić niemowlakowi, żeby się nimi zainteresowało? Oto kilka propozycji, które powinny zając malucha na dłużej.

Niemowlę od 2 do 5 miesięcy

Okres pierwszych pięciu miesięcy u niemowlęcia to przede wszystkim poznawanie świata poprzez oglądanie i smakowanie, dlatego najlepszymi zabawkami w tym czasie będą takie, które pobudzą zmysły wzroku i smaku.

Pierwsze książeczki

Zbyt wcześnie by 2-miesięcznemu malcowi dawać do oglądania książki? Nic bardziej mylnego. Na polskim rynku od nie dawna dostępne są książeczki stymulujące wzrok niemowlęcia. Czarno – białe kontrastowe i proste obrazki sprawiają, że dzieci potrafią na długo „zawiesić” na nich wzrok.

WARTO WIEDZIEĆ

W momencie narodzin dziecko widzi dokładnie osoby i przedmioty znajdujące się około 20 centymetrów od jego twarzy (w takiej odległości jest twarz matki podczas karmienia piersią). Ostrość wzroku płodu, tak jak i noworodka, jest jednak niewielka. Widzenie do góry nogami ulega zamianie na prawidłowe mniej więcej po pierwszym tygodniu życia dziecka. Natomiast ostrości wzrok nabiera przez pierwsze trzy tygodnie noworodka. Najlepiej widoczne dla niemowlęcia są kontrastowe i soczyste barwy.

Lekkie grzechotki

Szukając dla niemowlęcia pierwszych grzechotek warto zwrócić uwagę na to jak wyglądają, jakie wydają dźwięki, czy są poręczne i czy nie są dla maluszka za ciężkie.

Metkowce

Niemowlaki poznają świat ustami, próbując posmakować każdej rzeczy, która wpadnie im w rączki. Dlatego warto nabyć dla malucha metkowce zwane też przez niektórych „ciumkatkami”. Gwarantuję, że sprawdzenie smaku każdej wystającej metki lub sznureczka zajmie dziecku sporo czasu.

Niemowlę od 5 do 8 miesiąca

Kiedy dziecko kończy pół roku odkrywa zależność przyczyna – skutek. To właśnie w tym momencie niemowlę odkrywa, że może uderzać jednym przedmiotem w drugi, turlać, rzucać i przekładać różne przedmioty z pudełek. Zabawki, rozwijające zmysł koordynacji, spostrzegawczość i precyzję malca są też zazwyczaj „wyposażone” w dźwięk co dodatkowo przykuwa uwagę małych odkrywców.

Bączek

Ponadczasowa zabawka, która zainteresuje każdego malca. Kręcący się dookoła własnej osi bączek, często wydający przy tym dźwięk sprawia, że niemowlaki patrzą na niego jak zahipnotyzowane.

Bębenek

Zabawka, którą można stukać i pukać? Wydająca przy tym dźwięki? To najlepsza rzecz pod słońcem dla niemowlęcia, który nagminnie używa swoich rączek by oklepywać swoich rodziców, lustrzane drzwi szafy czy świeżo umyte okno balkonowe.

Sorter

Półroczne a nawet 8-miesięczne niemowlę niekoniecznie będzie poznawało kształty i bez problemu lokowało kolejny klocek w odpowiedni otwór, natomiast najlepszą zabawą będzie dla niego wrzucanie klocków przez otwarte wieczko i wyjmowanie ich z powrotem.

Wieża

Mimo, że niemowlak w tym przedziale wiekowym nie potrafi jeszcze sam układać piramidek, będzie zachwycony, jeśli to rodzin ułożyć ją za niego a on będzie mógł ją z hukiem przewrócić. Związek przyczynowo – skutkowy jest w tym wypadku bardzo widoczny.

Niemowlę od 9 do 12 miesiąca

W tym okresie dziecko zaczyna samodzielnie się przemieszczać. Próbując wyjść mu na przeciw i wspomóc nieco jego rozwój warto zaopatrzyć się w zabawki, które zachęcą malucha do podążania za nimi.

Piłka

Tej zabawki nie trzeba bliżej przedstawiać. Ich różnorodność sprawia, że niejeden rodzic dostaje zawrotów głowy. Jakie zatem piłki wybrać najlepiej? Takie, które oprócz funkcji kulania i rzucania, będą spełniały ukryte funkcje np. sensoryczne. Pierwsze piłki najlepiej jeśli będą miękkie, wykonane z plastiku lub gumy.

Zabawki poruszające się

Wywołują na ustach dziecka serdeczny uśmiech i sprawiają, że nawet najbardziej uparty leniuszek w końcu spróbuje za nimi podążyć.

Stoliki edukacyjne

Swoją ferią barw, dźwiękami i różnymi kombinacjami sprawiają, że chcą sie przy nich bawić wszystkie dzieci. Dodatkowo pozwalają maluchowi na pierwsze samodzielne próby wstawania a nawet przemieszczania się ze stolikiem po mieszkaniu.

12 komentarzy nt. „Pierwsza zabawka niemowlaka – jaka sprawdzi się najlepiej?

  1. Również gratuluję bloga:) Mamy te kontrastowe ksiażeczki! Co do metkowych rzeczy to nasz miś-termofor ma takie z boku, faktycznie zachęcają do łapania, sam miś jest kontrastowy (mr b). Otulacze i inne pościelowe rzeczy wybraliśmy gładkie, żeby jednak za dużo tych bodźców nie było:) Chociaż chyba najlepsza= najzabawniejsza zabawka to będzie moja i męża twarz:D Pozdrawiam!

  2. a ja ze swojej strony mogę polecić udział w targach z zakresu świata dziecka – nie ma lepszego sposobu żeby sprawdzić bezpośrednio co nam najbardziej odpowiada i tak dalej

    przykładowo z mężem wybieramy się w najbliższym czasie do Nadarzyna, pod koniec kwietnia odbywają się tam targi

  3. Szczerze mówiąc to ja nie mogłam się zdecydować co wybrać jest tyle teraz zabawek dostępnych na rynku dla dzieci, że codziennie można by przynosić coś do domu. Bardzo lubię zabawki z misiedwa, są bardzo dobre jakościowo i dostosowane do różnych wiekowo dzieci. Jak Julka była mała to zakochana była w macie edukacyjnej od nich, wszystkie elementy które szemrały albo miały inną fakturę robiły furorę na niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>