Zmiany w polityce prorodzinnej 2013 – becikowe, odliczenia podatków i macierzyński

Od 2013 roku weszło kilka zmian dotyczących tzw. polityki prorodzinnej m.in. dotyczących „becikowego”, odliczania podatków i najbardziej kontrowersyjnych – wydłużenia macierzyńskiego do roku czasu.

BECIKOWE

Od 1 stycznia 2013 r. „becikowe” przysługuje matce lub ojcu dziecka (opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka), jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.922,00 zł.

Wysokość zapomogi nie ulega zmianie – jest to kwota 1000 zł wypłacana jednorazowo.

Jednak nie wszystkie rodziny zostaną objęte zmianami. Decydujący będzie tu moment urodzenia się dziecka. Jeżeli dziecko urodzi się przed dniem 1 stycznia 2013 r., „becikowe” zostanie przyznane na starych zasadach.

Oznacza to, że rodziców tych nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe, a do otrzymania zapomogi wystarczy wniosek, akt urodzenia się dziecka oraz zaświadczenie lekarza lub położnej.

Jeśli dziecko urodzi się 1 stycznia 2013 r. i później rodzice oprócz wniosku, aktu urodzenia, zaświadczenia od lekarza czy położnej, będą musieli złożyć odpowiednie zaświadczenie o dochodach.


PODATEK DOCHODOWY – ulga prorodzinna

Do tej pory ulga przysługiwała w wysokości  92,67 zł miesięcznie (rocznie kwota ta wynosiła 1112,04 zł) niezależnie od ilości posiadanych dzieci, jak i wysokości uzyskiwanego dochodu.

Nowelizacja zakłada, że ulga prorodzinna nie będzie przysługiwała podatnikom posiadającym jedno dziecko, których dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne przekroczy 112 000 zł rocznie.

W przypadku podatnika posiadającego dwoje dzieci sytuacja się nie zmieni – dalej będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia ulgi na dzieci w dotychczasowej wysokości niezależnie od uzyskanych w roku podatkowym dochodów.

Na nowelizacji zyskają natomiast osoby posiadające troje lub więcej dzieci. Ulga na trzecie dziecko ulegnie zwiększeniu o 50% i będzie wynosić miesięcznie 139,10 zł (rocznie 1 668,12 zł). Zwiększeniu ulegnie też ulga na czwarte (i kolejne) dziecko – od 2013 roku będzie ona wynosiła 185,34 zł miesięcznie (2 224,08 zł rocznie).


ROCZNY MACIERZYŃSKI

Na chwilę obecną matka, która urodzi dziecko przed 17 marca 2013 nie będzie mogła skorzystać z dodatkowego półrocznego urlopu macierzyńskiego. W sieci pojawił się ruch „Matek I kwartału”, które walczą o to by roczny macierzyński obowiązywał matki dzieci urodzonych od 1 stycznia 2013 . Mobilizują inne mamy by podpisywały petycję, która będzie przedstawiona Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej.

Zachęcam do podpisywania petycji oraz odwiedzenia funpage’a „Matek I Kwartału 2013″

PETYCJA

FUNPAGE MATEK I KWARTAŁU 2013 R.

 

O każdych zmianach w przepisach dotyczących rocznego urlopu macierzyńskiego będziemy Was niezwłocznie informować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>