Blizna po cięciu cesarkim – jak o nią dbać

Po porodzie naturalnym w miejscu nacięcia krocza, oraz po cięciu cesarskim na podbrzuszu zostają blizny, których powstanie można niwelować już od samego początku pojawienia się rany.

Podczas wykonywania cięcia cesarskiego lekarz przecina wszystkie powłoki skórne oraz warstwy znajdujące się pod nimi (tłuszcz, błony itp.) Brzuch przecina poziomo na granicy owłosienia łonowego, mniej więcej dwa palce ponad spojeniem łonowym. Wewnątrz brzucha zakładane są szwy rozpuszczalne, natomiast na zewnątrz szwy nierozpuszczalne, które są zdejmowane kilka dni po operacji. W ten sposób powstaje rana a po jej zagojeniu się blizna. Tuż po cięciu cesarskim zakładany jest jałowy opatrunek, który ma ułatwić prawidłowe zasklepienie się rany oraz zachować ją w czystości. Podczas kolejnych trzech dób należy obserwować czy opatrunek nie jest zbytnio przekrwiony lub mokry. Wtedy bowiem należy go wymieć. Po upływie trzech dni opatrunek zostanie ściągnięty i od tego czasu na ranę pooperacyjną nie należy przyklejać żadnych dodatkowych opatrunków czy plastrów. Ważne jest by zapewnić ranie dostęp powietrza.

JAK DBAĆ O RANĘ POOPERACYJNĄ ?

1. Po zdjęciu opatrunku ranę po cięciu cesarskim należy myć pod prysznicem wodą z mydłem. Najlepiej by było to mydło szare lub specjalne delikatne mydło dla dzieci. Po prysznicu można spryskać ranę środkiem dezynfekującym.

2. Do momentu ostatecznego zagojenia się rany pooperacyjnej należy brać prysznic a unikać długich kąpieli w wannie.

3. W czasie gojenia się rany powinno nosić się wygodne, przewiewne i bawełniane ubrania, które nie będą drażniły i uciskały wrażliwego miejsca.

3. Przebywając w domu można unieść koszulkę i opuścić spodnie poniżej rany. Wietrzenie tworzącej się blizny powoduje szybsze gojenie.

4. Przez trzy miesiące po cięciu cesarskim nie należy dźwigać większych ciężarów np. wózka, ponieważ szwy założone na mięśnie i powięź mogą je uszkodzić i powstanie wtedy krwiak lub rozejdzie się rana.

5. Podczas kaszlu lub kichania warto przytrzymać brzuch. W ten sposób napięte mięśnie będą mniej bolały.

6. Podczas karmienia warto ułożyć niemowlę tak by bezpośrednio nie uciskało rany np. na ułożonej na kolanach poduszce.

Uwaga! Ból rany mija na ogół po czterech, czasem sześciu tygodniach od momentu cięcia cesarskiego. Natomiast jeszcze kilka miesięcy po porodzie okolica rany może być zdrętwiała. Za taki stan odpowiada przecięcie podczas zabiegu nerwów czuciowych.

JAK DBAĆ O BLIZNĘ ?

Kiedy zostaną ściągnięte szwy a rana będzie sucha można pomyśleć o zastosowaniu specjalnych maści na blizny lub plastrów, które zmniejszają zaczerwienienie blizny. Staje się ona bardziej płaska i jasna. Maści na blizny są dostępne w aptekach a w ich składzie można znaleźć wyciąg z cebuli lub silikon.

Rewelacyjne efekty przynosi również kolagen. Niestety sporo kosztuje. 200 ml to koszt rzędu 370 zł

OD CZEGO ZALEŻY WYGLĄD BLIZNY PO CIĘCIU CESARSKIM ?

 1. od wieku matki
 2. od głębokości i długości nacięcia
 3. od wykonania cięcia w liniach minimalnego napięcia skóry
 4. od ilości szwów oraz ich rodzaju
 5. istotne znaczenie mają także czynniki genetyczne

===============================================================================

13 komentarzy nt. „Blizna po cięciu cesarkim – jak o nią dbać

 1. Ja jestem 4 tygodnie po cięciu i zastanawiam się czy twarde i nieco oblolałe zgrubienie wzdłuż rany jest normalne? I czy po takim czasie normalne też jest że nadal krwawie ( z pochwy ).

  • Nie jestem w stanie nie widząc rany stwierdzić jak wygląda, ale po 4 tygodniach od cięcia może czuć Pani jeszcze czuć dyskomfort. Krwawienie z pochwy jaki ma charakter ? Jest to wydzielina jasnokrwista, ciemnokrwista, jasnoróżowa. Połóg kończy się po 6 tygodniach od porodu i w tym czasie z pochwy cały czas może sączyć się wydzielina na początku krwista potem coraz bardziej surowicza.

 2. Krwawienie wygląda jak miesiączkowe, raczej ciemno czerwone bez skrzepòw. Tego typu krwawienie utrzymuje się u mnie od ponad 3 tygodni i jedynie zmniejszyła się nieznacznie jego ilość.

 3. Ja jestem 11 miesięcy po cięciu szwy w środku były rozpuszczalne na zewnątrz również. Ale w środku po mojej lewej stronie zostala petelka i lekarz powiedział ze tą petelka już będzie ze może obrosnie tłuszczem A może będę mogła jej się operacyjnie pozbyć. Ogólnie nie przeszkadza mi ona nie mam żadnych dolegliwości. Miejsce cięcia mam nadal nieco zdretwiale Ale w końcu okolice pępka przestały boleć bo bolały długo przy dotyku. Na Blizne nie używałam niczego i mam ładna.

 4. Zastanawiam się dlaczego nie wspomniano o możliwości przyspieszenia golenia blizny i poprawy jej wyglądu za pomocą lasera, pola magnetycznego czy ultradźwięków. To zabiegi wykonywane przez większość zakładów rehabilitacji a ich koszt to zaledwie kilka złotych za jeden. Dodatkowo można ręcznie mobilizować bliznę U fizjoterapeuty czy stosować kinesio taping. Tyle możliwości a niewiele mam o tym wie. A szkoda….

 5. Proszę mi powiedzieć, jeśli karmię piersią moją 3,5 miesięczną córeczkę to czy mogę stosować maść Contractubex na bliznę po cesarskim cięciu ? W ulotce nie ma jasności czy stosowanie maści wpływa na pokarm… Pozdrawiam, Magda

 6. Witam urodziłam 2 dzieci przez cc i ostatnio byłam u lekarza bo chce mieć jeszcze 1 dziecko i powiedział że mam pełnościenny zrost blizny po cięciach i chciałam się dowiedzieć co to znaczy ?

 7. Witam, b.fajny blog, chciałam zapytać, czy po CC gdy był krwiak pod skórny, może jeszcze bolec brzuch, podbrzusze w sumie, minęły 4 tygodnie od cięcia,b.dziekuje

 8. Witam, jestem 5 tyg po cc . Był to mój drugi poród . Gojenie sie samej rany zewnętrznej przebiega do tej pory dobrze . Ale tydzień temu byłam z córka u lekarza i wsiadając do autobusu podszedł mężczyzna by pomoc mi z wózkiem i go razem z nim podniosłam wózek . Od tego momentu boli mnie podbrzusze wewnątrz i zaczęłam krwawić jak przy miesiączce z tym ze wiem
  Ze to nie okres. Czy mam sie zwrócić do lekarza czy odpoczywać i nie nosić . Teraz nawet jak siedzę za długo to jak wstaje boli mnie w środku .

 9. Szkoda, że nie ma wzmianki o manualnej mobilizacji blizny – moim zdaniem podstawa, bo wszelkie maści działają po to, by blizna była estetyczna, natomiast ważne też to, by była ona również funkcjonalna – w przyszłości może dawać wiele dolegliwości np bóle kręgosłupa, barku, zaparcia. Czy położne nie wiedzą, że kobieta w połogu powinna być także pod opieką fizjoterapeuty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>