Laktator – jaki wybrać i czy jest w ogóle potrzebny?

Laktator jest urządzeniem do odciągania pokarmu z piersi. Często niedoceniany i pomijany w tworzeniu listy wyprawkowej, tak naprawdę jest niezbędny każdej kobiecie, która chce karmić piersią. Laktator najpewniej przyda się każdej mamie na samym początku przygody z karmieniem piersią. W trzeciej, góra czwartej dobie po porodzie, pobudzone ssaniem noworodka piersi, zaczynają produkować pokarm na zwęszonych obrotach. Zaczyna się nawał. W tym momencie najczęściej dochodzi do problemów z zastojami, zapaleniem piersi i w końcu do zaprzestania karmienia piersią. To właśnie dlatego laktator powinien znaleźć się na liście rzeczy potrzebnych po porodzie. Jaki laktator kupić? Czy te droższe są lepsze i czy warto inwestować w laktator elektryczny.

Najczęściej wybieranymi laktatorami wśród przyszłych mam są laktatory ręczne. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim cena. Najtańsze można kupić już za około 30 zł. Poza tym laktatory ręczne są lekkie i nieduże. Ich plusem jest też mniejsza siła ssania a co za tym idzie, odciąganie pokarmu nie jest tak bolesne jak w przypadku laktatorów elektrycznych.

Laktatory ręczne można podzielić na cztery typy :

1. gruszkowe – to jedne z pierwszych typów istniejących w sprzedaży od dobrych kilkunastu lat. Działanie laktatora polega na wytwarzaniu ssania, poprzez uciskanie małej pompki. Pompka przypomina nieco tę od flakonika z perfumami. Laktatory gruszkowe odznaczają się niską efektywnością oraz nieporęcznością.

2. tłokowe – to również jedne ze starszych rozwiązań dotyczących laktatorów. Działają na zasadzie tłoka, są bardzo proste w obsłudze i przede wszystkim tanie. Świetnie radzą sobie z odciągnięciem pokarmu. Wymagają większej siły podczas użytkowania.

3) ściskacze – działają podobnie jak przyrządy do ćwiczenia mięśni dłoni. Należy przyciągać oraz puszczać uchwyt w specjalnej rączce, który wężykiem połączony jest ze zbiorniczkiem, do którego wpływa mleko. Laktatory te są proste w obsłudze, choć czasami lekko nieporęczne.

4) z rączką – obecnie to najbardziej popularne laktatory na rynku. Są wygodne w użytkowaniu, lekkie i poręczne. Ponadto umożliwiają odciąganie dwufazowe pokarmu, które naśladuje naturalny odruch ssania niemowlęcia.

Laktatory elektryczne najczęściej wybierane są przez kobiety, które chcąc wrócić do pracy, nie rezygnują z karmienia piersią. Ich siła ssania jest o wiele wyższa niż w laktatorach ręcznych, dlatego pokarm odciągany jest w większej ilości (nawet 2-krotnie więcej niż laktatorem ręcznym) i w szybszym tempie.

Podczas wybierania laktatora elektrycznego z szeregu ofert różnych producentów, należy zwrócić uwagę na oznaczenie cmp czyli cykle na minuty, znajdujące się na opakowaniu. Laktator elektryczny, który będzie przeznaczony do codziennego użytku powinien posiadać cmp na poziomie 35-65. Zagwarantuje to produkcję pokarmu na odpowiednim poziomie.

Najnowsze modele laktatorów elektrycznych są zaprojektowane tak, by naśladować naturalny odruch ssania niemowlęcia. Te z górnej półki mogą również działać na zapalniczkę samochodową lub baterie.

Jedyne wady jakie jawią nam się po porównaniu owych urządzeń to koszty związane z ich kupnem oraz większe prawdopodobieństwo bolesności brodawek, spowodowane wyższą częstotliwością ssania.

Najważniejszy lejek

Przy wyborze laktatora, czy to ręcznego czy też elektrycznego warto zwrócić uwagę na wielkość lejka, który jest przykładany bezpośrednio do piersi podczas odciągania pokarmu. Standardowym rozmiarem sprzedawanym wraz z laktatorem jest rozmiar 24 mm. Jednak mama, która ma większe brodawki, podczas korzystania z laktatora źle dobranego do jej piersi może napotkać dwie trudności.

- jeśli lejek jest zbyt mały, nie obejmie on prawidłowo brodawki z otoczka co może skutkować zgnieceniem kanalików mlekowych

- jeżeli jest zbyt duży, nie będzie idealnie przylegał do piersi. W ten sposób efektywność ssania gwałtowanie się zmieni.

Każda młoda mama, która po raz pierwszy doświadcza piękna macierzyństwa i chce karmić piersią, w swoim niezbędnym „must have” powinna posiadać laktator.

—————————————————————————————————————-

artykuł pojawił się również w czasopismie Mamy czas

4 komentarzy nt. „Laktator – jaki wybrać i czy jest w ogóle potrzebny?

  1. Laktator bezboleśnie, efektywnie i szybko odciąga pokarm. Można wybrać siłę ssania z 8-stopniowej skali oraz nadzorować czas odciągania na czytelnym wyświetlaczu. Jest to urządzenie 2w1 – można go używać jako laktatora elektrycznego lub przerobić go na ręczny. Dodatkowo działa za pomocą zasilania sieciowego lub na baterie. Laktator i części zapasowe zapakowane są w funkcjonalne etui. Złożenie laktatora, jak i utrzymanie go w czystości jest naprawdę proste. Elementy i butelki nie matowieją nawet po wielokrotnym wygotowaniu. Serdecznie polecam laktator Lovi Prolactis niezdecydowanym.

  2. Witam!
    Tydzień temu urodziłam córeczkę. Zastanawia mnie, czy powinnam budzić ja na karmienie w nocy… Jeśli zdecyduje nie budzić jej, na pewno chcę odciągac pokarm laktatorem. Chciałabym zapytać jakie ilości mleka powinnam odciągnąć?
    Pozdrawiam!

  3. takie małe dziecko powinno jeść w nocy, moja położna mówiła, że przerwa w karmieniu nie może wynosić więcej niż 4 godziny bo dziecko słabiej będzie przybierać na wadze. Ściągnij pokarm ok. 80 ml i zobaczysz ile dziecko potrzebuje. Ja jeszcze polecę bardzo fajne woreczki i butelki Kiinde, woreczki z pokarmem mrożę a potem dokręcam do butelki i karmię

  4. Każda kobieta przed zakupieniem laktatora zadaje sobie wiele pytań: „Jaki laktator wybrać?”, „Jakie są wady i zalety poszczególnych laktatorów?” itp. Urządzenia te, choć są do siebie bardzo podobne mogą znacznie różnić się pod względem budowy, mechanizmu działania, dodatkowych funkcji jak i ceny, a wszystko to nie jest bez znaczenia. W zależności od tego, do czego potrzebny jest nam laktator i jak często mamy zamiar go używać interesować nas będzie inny rodzaj i model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>