Zmysłowe piątki – dotyk

Dzisiejszym piątkowym zmysłem, któremu przyjrzymy się bliżej jest DOTYK.

Co na ten temat mówią encyklopedie?

Dotyk (układ czuciowy) jest uznawany za jeden ze zmysłów, jednak wrażenia określane łącznie jako dotyk są kombinacją sygnałów przesyłanych przez komórki reagujące na ciepło lub zimno, nacisk oraz uszkodzenie (ból). W rozmaitych eksperymentach wykazano, że dotyk i zmysł motoryczny są podstawowymi elementami definiującymi odbieranie rzeczywistości. Zmysł dotyku mieści się w skórze.

Co na ten temat mogę powiedzieć ja – mama i położna?

Dotyk jest najważniejszym zmysłem, który towarzyszy nam już w chwili narodzin. Kiedy na świat przychodzi mały człowiek pierwszym zmysłem, którego działanie zaczyna odczuwać jest właśnie zmysł dotyku. W momencie kiedy delikatne, kruche i płaczące dziecko kładziemy na piersiach mamy – ciepło, skóra i dłonie mamy gładzące maleńką główkę dają ukojenie i spokój.

Zmysł dotyku towarzyszy dziecku od tej chwili bardzo często. Głaskanie, przytulanie, masaże, smarowanie oliwką, ciepła kąpiel, karmienie piersią to ulubione momenty niemowlęcia. Dlatego tak ważne jest zaspakajanie bliskości, której ono oczekuje.

Starsze dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju łaskotki, wygłupy, szczypańce, pierdziochy, masaże itp. Dotyk bowiem daje im nie tylko ukojenie ale sprawia również przyjemność. Sama będąc dziewczynką uwielbiałam kiedy mama głaskała mnie po głowie i zostało mi to do dzisiaj, z tymże teraz wykorzystuję do tego celu własnego męża :D

Jak ćwiczymy zmysł dotyku?

Nasz malec przede wszystkim jest niemowlakiem zachustowanym :) Uwielbia moją bliskość a chusta pozwala mu na to rewelacyjnie :)

Podkładam mu również pod łapki książeczki, materiały o zróżnicowanych fakturach, którymi bardzo lubi się bawić.

Pozostając w tematyce książkowej chcę polecić jeszcze dwie pozycje, które dają możliwość stymulacji receptorów dotykowych.

Piesek Węgielek to urocza opowieść o pomocy jaką trzeba nieść bliźniemu, opatrzona wklejka z futerka :)

Szmatki z Tęczowej Szufladki to nasza ulubiona książka! Sara wraca do niej bardzo często a wierszyki zna na pamięć :)

Zabawy działające rozwojowo na zmysł dotyku pojawiają się w naszym domu bardzo często. Oto kilka z nich.

Znane wszystkim doskonale hydrożelki

Malowanie rączkami

Precyzyjne zabawy w wyklejanki

Balonowe bomby wodne, które można ściskać, przelewać, miętosić i wyduszać na wszystkie możliwe strony :)

Poprzez dotyk poznajemy też otaczający nasz świat, dołączając do tego określanie danych materii np. twarde, zimne, ciepłe, szorstkie, kłujące

Więcej o zmyśle dotyku poczytacie na blogu Projekt : Człowiek i innych zaprzyjaźnionych.

A za tydzień w ramach projektu Zmysłowe Piątki – wpis o propiocepcji.

Jeden komentarz nt. „Zmysłowe piątki – dotyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>