Cholestaza ciężarnych

Jeszcze kilka lat temu rozpoznanie cholestazy wątrobowej u kobiet ciężarnych graniczyło z cudem. Świadomość zagrożenia jakie niesie ona ze sobą, była bardzo niska wśród lekarzy ginekologów. Bardzo często lekceważono objaw uporczywego swędzenia skóry, zgłaszanego przez pacjentki. Traktowano to jako reakcję uczuleniową. Tymczasem wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych to choroba, która pojawia się wyłącznie w ciąży i stanowi zagrożenie porodem przedwczesnym a nawet obumarciem płodu. Ciąża u tych kobiet powinna być objęta szczególną opieką i często monitorowana.

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Powinien on skierować cię na badania krwi oraz ocenić stan i rozwój płodu. Co ciekawe objawy cholestazy wątrobowej mijają wraz z ukończeniem ciąży a dla zdrowia kobiety nie niosą zagrożenia.

Co to jest cholestaza?
Cholestaza wynika z dysfunkcji wątroby w wyniku czego dochodzi w niej do zastoju żółci a we krwi wzrasta stężenie kwasów żółciowych. To powoduje, że w organizmie matki tworzą się sole kwasów żółciowych, dające objawy uporczywego swędzenia. Przyczyną choroby jest nadwrażliwość organizmu kobiety na estrogeny i progesteron, których stężenie zwłaszcza w III trymestrze ciąży znacznie wzrasta. U 80% pacjentek objawy cholestazy pojawiają się po 30 tygodniu ciąży.

Czym grozi cholestaza?

Dla samej kobiety cholestaza nie jest groźna aczkolwiek ze względu na silny świąd skóry – bardzo uciążliwa. Choroba ta stanowi przede wszystkim zagrożenie dla dziecka. Ryzyko  urodzenia przedwcześnie wzrasta, dzieci rodzą się mniejsze. Jednak najpoważniejszym skutkiem jest wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nadmiar kwasów żółciowych w organizmie kobiety zwiększa pasaż smółki w jelitach płodu. Wydalanie smółki do płynu owodniowego może obkurczać naczynia łożyskowe a zwłaszcza żyłę pępowinową, co tym samym może ograniczać przepływ tlenu i składników odżywczych do płodu, w wyniku czego dochodzi do jego zgonu.

Jak rozpoznać cholestazę?

Objawy cholestazy są tak uporczywe, że nie sposób ich przegapić.  Cholestazie towarzyszy bowiem silny świąd. Zazwyczaj zaczyna się od rąk i stóp a dokładniej po ich wewnętrznej stronie. Swędzenie stopniowo rozszerza się na kończyny i tułów. W bardziej zaawansowanych przypadkach może objąć dekolt,szyję, uszy, generalnie całe ciało. Charakterystyczne jest w tej chorobie również to, że objawy nasilają się wieczorem i nocą. Pacjentki często z tego powodu nie mogą zasnąć. Co ważne, cholestaza nie daje żadnych wykwitów skórnych, nie przyjmuje postaci wysypki. Na wskutek częstego drapania na skórze mogą pojawić się podłużne liniowe nadżerki naskórka – tzw. przeczosy.

Inne objawy

U ok.20% kobiet obserwuje się żółtaczkę o nieznacznym nasileniu, która pojawia się na około 1-4 tygodni od wystąpienia świądu. Niektóre pacjentki odczuwają mdłości, wymioty, brak łaknienia. W rzadkich przypadkach dochodzi do powiększenia wątroby. W 10% przypadków cholestaza przebiega bez objawów świądu co znacznie utrudnia jej rozpoznanie. 

Z cholestazą nie ma żartów! Jeśli zauważyłaś u siebie wyżej wymienione objawy niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Powinien on skierować cię na takie badania krwi jak: stężenie kwasów żółciowych, ALAT, ASPAT, bilirubinę, fosfatazę alkaliczną. Ciążę należy ukończyć nie później jak w 39 tygodniu ciąży!

Kategorie: Ciąża. Tagi: , , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

8 komentarzy nt. „Cholestaza ciężarnych

 1. Mialam cholestaze,przegapiona przez lekarza.dowiedzialam sie o niej po porodzie,a dekold swedzial mnie dużo wcześniej.teraz szukam lekarza od ciąż patologicznych b0 pewnie znowu mnie to spotka,możecie kogoś polecic?

 2. Witam,
  proszę o radę. Od kilku dni mam typowo książkowe swędzenie jak przy cholestazie (przez pierwsze dni tylko stopy i dłonie, głównie lewe a od wczoraj nagłe swędzenie całego ciała, nasilające się wieczorem, brak wysypki, jak za mocno się drapię to zostają takie ślady). Zrobiłam dzisiaj badania z krwi i w zasadzie wszystkie próby wątrobowe mam w normie: ASPAT (23), ALAT (14), bilirubina całkowita (0,70), GGTP (7,21), fosfataza alkaiczna (122,8). na wyniku mam napisane, że fosfataza jest przekroczona bo norma wynosi 98, ale podobno w ciąży są inne – wyższe normy i mój ginekolog powiedział, że cholestazy nie mam. Wszystko fajnie, tylko niedługo oszaleję z tym swędzeniem. Czy mogę coś zrobić, żeby je zwalczyć? Ponoć lek Silimarol jest skuteczny i nieszkodliwy w ciąży, do tego bez recepty. Czy rzeczywiście mogę go brać? I czy to na pewno nie jest jednak cholestaza? Może wyniki krwi jeszcze jej nie wykazały bo to dopiero początek? Bardzo proszę o radę bo to swędzenie nie da mi żyć.
  Pozdrawiam!
  Sylwia

   • Może pojadę do szpitala na izbę przyjęć i przynajmniej zrobią mi pewnie KTG przy okazji. Z drugiej strony mój lekarz prowadzi mi już drugą ciążę i raczej przesadza moim zdaniem z braniem leków, itp. niż w drugą stronę. Kazał mi po kilku dniach powtórzyć jeszcze próby wątrobowe. Bo jeśli wyniki są w normie to co ktoś inny może mi powiedzieć? Na jakiej innej podstawie stwierdzi że to jednak cholestaza?

 3. A czy takie swędzenie bez wysypki może być jeszcze objawem czegoś innego? Ponoś przy atopowym zapaleniu skóry objawy też nasilają się na wieczór ale wtedy ma się chyba ślady na skórze?

 4. Radzę zrobić jeszcze poziom kwasów żółciowych.u mnie wszystko było w normie oprócz kwasów i fototapety i stwierdzono cholestaze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>