Kalendarium badań w ciąży

Ciąża to czas wyjątkowy dla każdej kobiety. To nie tylko oczekiwanie na nowego członka rodziny i kompletowanie wyprawki, ale i zwiększona ilość wizyt u ginekologa lub innego lekarza specjalisty. W czasie ciąży należy też pamiętać o badaniach jakie nas czekają. Niektóre należy wykonać kilka razy np. morfologię, badanie ogólne moczu czy cukier w krwi. Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę każdego z badań oraz tabelę – kalendarium badań w czasie ciąży.

Grupa krwi i odczyn RH – zawsze miej przy sobie oryginał badania. Grupę krwi oraz czynnik Rh oznacza się również po to, aby wyeliminować konflikt serologiczny, a jeśli do niego dojdzie, aby w odpowiednim czasie podać przeciwciała dla uniknięcia groźnych powikłań w rozwoju maluszka.

HBs – test na nosicielstwo zapalenia wątroby typu B. Jeśli wyjdzie dodatni, tuż po urodzeniu lekarze podadzą dziecku immunoglobulinę, aby zapobiec zakażeniu.
Morfologia – służy ocenie stanu zdrowia, wykluczeniu anemii oraz różnego rodzaju infekcji. W przypadku niskiej hemoglobiny lekarz zaleci przyjmowanie preparatów wielowitaminowych albo samego żelaza.

Mocz – wynik analizy moczu pozwala prowadzącemu ciążę sprawdzić, czy nerki pracują prawidłowo i czy nie doszło do zapalenia układu moczowego. W razie obecności cukru pomoże sprawdzić, czy ciężarna nie cierpi na cukrzycę.

WR – odczyn Wassermanna – badanie krwi służące wykryciu kiły. Wykonuje się je dwukrotnie podczas ciąży. Zwykle ostatni wynik trzeba wziąć ze sobą do szpitala na czas porodu.

Glukoza – badanie krwi na poziom glukozy pozwala wykryć cukrzycę ciężarnej, która niesie za sobą groźne w skutkach następstwa. Między 21. a 26. tygodniem ciąży należy wykonać takie badanie na czczo oraz po wypiciu odpowiedniej dawki glukozy. Wynik sprawdza się zwykle po godzinie lub dwóch od wypicia.

Cytologia – służy sprawdzeniu pod mikroskopem nabłonka z szyjki macicy celem wykrycia nowotworu lub jakichkolwiek nieprawidłowości w wyglądzie komórek.

Posiew z pochwy – pozwala ocenić stan bakteriologiczny pochwy i szyjki macicy. Wszelkie wykryte drobnoustroje leczy się jeszcze w trakcie trwania ciąży, a w szczególnych przypadkach podaje się antybiotyk w trakcie porodu, aby uniknąć zakażenia maluszka.

KTG – pozwala monitorować pracę serca dziecka i skurcze macicy. Badanie trwa około 20-25 minut i polega na założeniu na brzuch mamy specjalnych pasów z czujnikami.

Ciśnienie krwi – prawidłowy wynik to wartość nie przekraczająca 140/90. Jeśli odbiega od normy i jest za wysokie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Może to być objaw tzw. gestozy czyli zatrucia ciążowego

Badanie USG – badanie jest bezpieczne dla dziecka i Ciebie. Za pomocą sondy lekarz „podgląda” dziecko i jest w stanie wyłapać większość nieprawidłowości w rozwoju maluszka, jeśli takie się pojawią. Dzięki badaniu USG w pierwszym trymestrze ustala się przewidywany termin porodu i określa prawidłowości w budowie macicy. Lekarz ocenia czynność serca płodu, sprawdzia stan kosmówki, która później przekształci się w łożysko i kontroluje przezierność karkową płodu.

Test PAPP-A – to ocena biochemicznych parametrów krwi matki i parametrów ultrasonograficznych płodu. Jest to badanie przesiewowe głównie w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau u płodu.

Test potrójny HCG – badanie krwi matki pod kątem oceny ryzyka urodzenia dziecka z aberracją chromosomową (zespół Downa, zespół Edwardsa) lub otwartą wadą ośrodkowego układu nerwowego.

 

Orientacyjne ceny niektórych badań

  • przeciwciała anty-HCV   22 zł
  • Toxoplazmoza IgG          23 zł
  • VDRL                              10 zł
  • HBs                                 11 zł
  • mocz badanie ogólne       8 zł
  • glukoza                             5 zł
  • morfologia                        8 zł

Jeden komentarz nt. „Kalendarium badań w ciąży

  1. Witam, nasuwa mi się pewne pytanie. Obecnie jestem w ciąży w 16 tygodniu. Lekarz ginekolog przeprowadził badanie na czystość pochwy na początku ciąży w 6 tygodniu. Wizyty są ustalane co miesiąc. Logiczne jest dla mnie comiesięczne badanie moczu- w celu wykrycia ewentualnego zapalenia dróg moczowych, no ale badanie na czystość pochwy nie jest wykonywane systematycznie, więc skąd kobieta może wiedzieć ,że akurat nie nosi w sobie bakterii czy grzyba zagrażającego ciąży? Czytałam gdzieś, że zakażenie bakteryjne pochwy może być nie odczuwalne i niezauważalne przez kobietę więc lekarz na badaniu wewnętrznym też może tego nie zauważyć i co-kobieta może poronić? Jeśli jest takie ryzyko dlaczego nie ma tych badań co miesiąc? Mam żyć w niepewności przez 9 mcy? Czy może się mylę i takie zakażenie, jeśli miałoby być groźne dla dziecka to na sto procent będzie przeze mnie odczuwane i widoczne dla lekarza w comiesięcznym badaniu wewnętrznym? Czy infekcje pochwy są groźne dla płodu czy tak na prawdę groźne są bakterie na które badania robimy w ciąży typu cytomelagia, hsv itp?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>