Zmysłowe piątki – równowaga

Zgodnie z zapowiedzią przystępujemy do kolejnego projektu blogowego pt. Zmysłowe Piątki, który początek ma na blogu Projekt : Człowiek

Na pierwszy ogień idzie zmysł równowagi. Nie będę przytaczała tutaj medycznych wiadomości na temat tegoż zmysłu, ponieważ Projekt : Człowiek wyjaśnił fakt bardzo wyczerpująco :)

Zmysł równowagi jest niczym pokładowy GPS. Pozwala określić pozycję ciała. Punktem orientacyjnym jest głowa – w odniesieniu, nie tyle do podłoża, co do kierunku przyciągania ziemskiego. Zmysł równowagi odnotowuje tak to, że poruszasz głową – kiwasz nią, przechylasz, obracasz, jak i to, że twoje ciało znajduje się w ruchu. Wykryje, jeśli zwolnisz lub przyśpieszysz.
Nic nie umknie doskonałej poziomicy schowanej w zakamarkach ucha wewnętrznego. Znajdują się tam porośnięte cienkimi włoskami torebki i kanaliki wypełnione płynem. Płyn ten porusza się, gdy zmieniasz pozycje. Wtedy włoski wyginają się. Dzięki temu organizm uzyskuje informacje odnośnie twojego położenia w przestrzeni, nawet jeśli nie korzystasz ze zmysłu wzroku czy dotyku.

 

Oto nasze ulubione zabawy na rozwijanie zmysł równowagi.

Kiedy nadchodzi czas żniw Sara z chęcią udaje się do cioci i wujka i tam ćwiczy równowagę na wielkich kolistych snopkach słomy. Zabawa przednia ale wcale nie prosta :)

Świetnie rozwijamy koordynacje ruchową na wszelkiego typu dmuchańcach oraz trampolinach, gdzie Sara mogłaby przebywać godzinami.

Ostatnio ulubionych zajęciem córki jest jazda na rowerku biegowym. Fantastyczna sprawa! W przyszłym roku rower z pedałami to konieczność, myślę, że z równowagą problemu nie będzie. Sara rozpędza się, nogi w górę i mknie :D

Nasza codzienna aktywność to również zabawy, które ja doskonale pamiętam z gimnastyki korekcyjnej np. zabawa „na bociana” czy chodzenie z woreczkiem lub książką na głowie. To ostatnie nie bardzo Sarze wychodzi dlatego ostatnio robiąc bociana wpadła na pomysł, ze tym razem książka posłuży jej za postument ;)

Nasz najmłodszy członek rodziny ćwiczy równowagę spędzając czas w chuście :)

Lubimy bawić się również w „rzekę” i „latający dywan”, który zaprezentowała Karolowamama

Więcej zabaw związanych z równowagą na blogu Projekt : Człowiek oraz innych zaprzyjaźnionych.

Kategorie: Dzieci, Porady. Autor: Marika Kaczmarek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Marika Kaczmarek

Jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Doświadczenie zawodowe zdobywam głównie podczas pracy w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Prywatnie jestem mamą 3-letniej Sary i 7-miesięcznego Arturka. Czas spędzony z dziećmi uważam za wyczerpujący aczkolwiek bardzo radosny i pełen wrażeń czas :) Staram się by dzieciństwo moich maluchów obfitowało w ogrom miłości i dobrą zabawę.

3 komentarzy nt. „Zmysłowe piątki – równowaga

  1. Oj tak, teraz dzieci na widok krowy wybałuszają oczy jakby ufo zobaczyły ;) Ale co zrobić, takie czasy. My w wiosce mieszkamy to jeszcze paru rolników się znajdzie którzy uprawiają pola i hodują świnki, kurki i krowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>